Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan ittifak yapacak mı? İşte cevabı!
Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan ittifak yapacak mı? İşte cevabı!
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 29 Kasım 2019
İşte detay...
AK Parti'den istifa ederek yeni bir parti kurma çalışmaları başlatan eski Başbakan Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu'nun partisini birkaç hafta içinde hayata geçirmesi beklenirken, tüzük ve programın son aşamada olduğu kaydedildi.
 
Parti kurma çalışmalarına yakın bir yetkili, “Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı yeni partinin birkaç hafta içinde İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verilerek resmen kurulması bekleniyor. Artık yeni partiye dair son rötuşlar yapılıyor. 2020’ye kalması söz konusu değil. Şu anda Ankara’da genel merkez ve İstanbul’da il başkanlığı binaları tutuldu” dedi.
 
PARLAMENTER SİSTEMİ ÖNERECEK
 
Ahmet Davutoğlu’nun parlamenter sisteme dönülmesini önereceği belirtiliyor.
 
Yeni parti çalışmalarına başlamasının ardından disiplin kuruluna sevk edilen Ahmet Davutoğlu Eylül ayında AK Parti’den istifa etmişti. AK Parti’den ayrılan diğer bir isim olan Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan da yılsonuna kadar ayrı bir parti kuracağını açıklamıştı.
 
KURUCULAR KURULU HAZIR
 
“Yeni parti için tüzük ve program çalışmaları son aşamaya geldi. Kısa sürede mevzuata dair altyapıya son şekli verilecek” diyen yetkili, “Kurucular kurulu büyük oranda hazır halde. Daha önce siyasette yer almış bazı isimlerin yanı sıra halen kamuda üst düzeyde görev yapmakta olan bazı isimler de partide görev alacak” dedi.
 
DAVUTOĞLU İLE BABACAN İTTİFAK YAPACAK MI?
 
Aynı yetkili, temelde birçok kesimden insanın beklentilerini karşılayacak ve sorunların çözümünde ortak akılla hareket edecek bir parti kurulmasının hedeflendiğini kaydederek, “Türkiye’deki sorunlu olarak görülen bazı alanlarda arayış içinde olunduğu da listeyle birlikte görülecek. Ali Babacan’ın kuracağı parti ile ortak hareket edilmesi konusunda artık alan daraldı. Çünkü iki taraf da kendi çizgisinde yürüyor. Ortak bir parti olmasının birçok faydası olacaktı elbette ancak bu konuda bir irade oluşmadı” dedi. (REUTERS)
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.