Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu: IŞİD militanlarından Türkiye’nin sorumlu olması iddiasına kesinlikle karşı çıkılmalıdır
Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu: IŞİD militanlarından Türkiye’nin sorumlu olması iddiasına kesinlikle karşı çıkılmalıdır
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 11 Ekim 2019
İşte tüm detaylar...

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun “Türkiye’nin Geleceği İçin Lider Ziyaretleri” kapsamında 10 Ekim Perşembe günkü durağı 62., 63., 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu oldu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile 62., 63., 64.Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu görüşmelerinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu'nun Ankara Beysukent’teki çalışma ofisinde gerçekleşen ziyarete AK Parti eski Genel Başkan Yardımcıları Av.Ayhan Sefer Üstün ve Doç.Dr.Selçuk Özdağ, AK Parti eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, AK Parti eski İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci, Gümüşhane eski Milletvekili Feramuz Üstün, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın ve basın mensupları katıldı. 
Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu ile birlikte görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Ahmet Davutoğlu basın açıklamasında sözlerine 'Barış Pınarı Harekatı' ile başlayarak, "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Fırat’ın doğusunda başlatmış olduğu harekatı ülkemizin geleceği açısından başarılı bir şekilde tamamlanması ve oradaki kardeşlerimize barış huzur getirmesi temennisinde bulunuyorum." dedi. 
 
'TÜRKİYE'NİN BAŞLATMAK ZORUNDA KALDIĞI HAREKAT'
 
“Türkiye’nin başlatmak zorunda kaldığı harekat bir anda ortaya çıkmadı. Suriye dost ve kardeş ülke. Sınırları kaldırdığımız bir ülke, böyle bir geçmişe sahiptik" diyen Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Ama maalesef Suriye rejimi kendi halkıyla mücadelede kullandığı yöntemlerle şehirlerin yıkılmasına giden bir yol açtı. İlişkiler en üst düzeydeyken Türkiye’nin o zaman görevde bulunan bir devlet adamı olarak söylüyorum. Suriye rejiminin kendi halkına yönelttiği acımasız savaş, bir milyona yakın insanın ölümüne, milyonlarcasının evinden olmasına neden oldu. Deaş ve PKK gibi örgütler, boşluğu kullanarak sadece Suriye halkına değil Türkiye’ye de yönelen bir tehdit haline geldi.
 
Suriye’de siyasal bir çözüme gidilmesi lazım. Suriye’de tüm taraflar görüşmeli BM çerçevesinde bir barış perspektifi yürütülmeli. Yeni bir Suriye ve Ortadoğu perspektifi çizilmeli.
 
"ORADAKİ HALKIN YÜREĞİNİ KAZANMAK OLMAZSA OLMAZDIR"
 
Bu harekâtın başarısı için hepimiz dualarımızı paylaşıyoruz. Türkiye-Suriye sınırı köylerin ortadan bölündüğü bir anlaşmayla çizilmiştir.
 
Burada bir harekât yaparken oradaki kardeşlerimizin kalplerinin kazanılması için de özen gösterilmesi lazım. Ki onlar da PKK/PYD’nin baskısı altındadır. Askeri harekâtımız yürütülürken tüm sivil kesimlerle görüşülerek oradaki halkın yüreklerinin kazanılması olmazsa olmaz şarttır.
 
Kandil’den terör örgütüne destek götürülmesini önlemek amacıyla örgüte destek yollarının tıkanması, Suriye’de kuşatılması da büyük önem kazanmaktadır.
 
Uluslararası basında gördüğüm bir olguya dikkat çekmek isterim. Harekâtı tartışmaya açan yayın organlarına karşı derhal harekete geçilmelidir. Büyükelçiliklerimizin muhatap ülke yönetimlerine verecekleri kapsamlı brifinglerle bu algı operasyonuna karşı tedbir alınmalı.
 
Hepimizi kaygılandıran saat başı karar değiştiren bir ABD Başkanı ile karşı karşıyayız. IŞİD militanlarından Türkiye’nin sorumlu olması iddiasına kesinlikle karşı çıkılmalıdır. Terör unsurlarının siyasi, askeri, hukuki sorumluluğu Türkiye üzerine verilemez…
 
Şu anda mesele Mehmetçik’in kayıp vermeden hedefe ulaşmasıdır. Oradaki Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimizle yakın işbirliğinin ihdası sağlanmalıdır."
 
TEMEL KARAMOLLAOĞLU: UMARIM BAŞARILI OLURLAR
 
Temel Karamollaoğlu, “Sayın Davutoğlu da bir harekatın başlangıcında, umarım başarılı olurlar. Yeni çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum. Bizim de kapımız her zaman açık. Umarım bu çalışmalarda zaman zaman bir araya gelerek ülkemizin problemlerinde fikir teatisinde bulunmamız ufkumuzu açacaktır. Fikirlerimizde bağnazlaşırsak problem çözemeyiz,” diye konuştu.
 
TEMEL KARAMOLLAOĞLU'NA SORULAR
 
Karamollaoğlu, bir basın mensubunun kendisine yönelttiği 'Hem Ali Babacan için hem de Sayın Davutoğlu için parti kurmalarına gerek yok Saadet Partisi kendi evleridir buyursunlar gelsinler şeklinde bir açıklamada bulunmuştunuz. Bugün resmi düzeyde böyle bir talebinizi oldu mu?" sorusuna espirili bir üslup ile şöyle cevap verdi: 
 
"Hemen cevap vereyim gerek yok demedim. Bizim kapımız her zaman açıktır dedim. Oradaki nüans bilinsin diye söylüyorum bunu. Her halükarda bizim bir araya gelmemiz diyalog içinde bulunmamız önemli."
 
Karamollaoğlu’na yöneltilen bir başka soru ise Erdoğan’ın ‘millet ittifakı parçalanması çok çok önemli sözleri’ oldu. Karamollaoğlu o soruya ise şöyle yanıt verdi: 
 
Erdoğan’ın ifadeleri beni hakikaten üzüyor. 
 
Diyalog ortamını bütünüyle ortadan kaldırıyor. ‘Sizin gibi düşünmeyen, aynı fikirleri tanımayanlar haindir’ diyor. En sonunda bu söylediklerinin içinde AK Parti boğulur gider. Gidiyor da zaten. Bugün ziyarette bulunduğumuz arkadaşımız, kardeşimiz Sayın Davutoğlu Ak Parti'nin başbakanlığını yaptı. Niye şimdi orada değil? Farklı fikirler söylendiği zaman rahatsız oluyorlar. Böyle bir mantıkla ülke yönetilmez. 
 
Birileri çıkıp ‘Sayın Cumhurbaşkanı bu yanlış diyebilmeli’. Ben bizi bıraktım geçen gün parti toplantısında ‘Burası fitne kokuyor’ dedi. Kendi partisindekileri bile böyle tabir ettikten sonra biz ne yapalım. Üzüldüm ben. Bu fikre saygı duyulmaz ama neticede fikirdir ve yanlıştır. 
 
Şuanda bir harekat yapıldığı ve Türkiye'nin bu harekata sahip çıkması gerektiği noktada, siyasi partileri ve parti mensuplarını böyle tarif etmek akıl karı gibi görmüyorum.”
 
AHMET DAVUTOĞLU'NA SORULAR
 
Yeni parti çalışmalarının sorulduğu Ahmet Davutoğlu ise; "Bizim öncelikli hedefimiz her zaman Türkiye’nin geleceğine umutla bakacak siyasi vizyonu sağlamaktır. Bunu AK Parti içinde yapmayı isterdik ancak zikredilen her görüşün ihanet olarak değerlendirilmesi ile karşı karşıya kaldık ve sonraki süreçte ihracımız istenmiştir. Yaptığımız iyi niyetli çalışmalar böyle mukabele görünce o dosya bizim için kapanmış oldu. Toplumun her kesimine hitap edecek bir parti programı ve vizyon çalışmamız var.
 
Her kanattan, her ideolojiden, farklı kesimlerden aydınlarla görüşmeler yapıyoruz. Farklı kesimlerden temsilcilerle görüşüyoruz. Belli bir aşamaya gelince bunları paylaşacağız.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.