Dr.Selim Temurci: Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor
Dr.Selim Temurci: Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 4 Eylül 2019
İşte detay...

Türk siyasetinin önemli isimlerinden, Eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci, Medyascope - Güne Bakış (03.09.2019) programına telefonla bağlanarak AK Parti'de alınan ihraç kararlarını değerlendirdi ve önemli açıklamalarda bulundu.

İşte programın tamamı:

Yayınımıza hoşgeldiniz Selim bey.
Hoşbulduk, teşekkür ediyorum Burak Bey…
 
İhraç süreci sizin için ne anlama geliyor?
 
Tabi bu süreç bizim için çok önemli anlamlar ihtiva ediyor.
öncelikle ak partiyi değerlerinden uzaklaştıranlar, parti içindeki son değerleri de tasviye ediyorlar. 
Biz yaklaşık 6 aydır, ak parti içerisinde bir itiraz süreci başlattık. bizim haykırışımız parti içinde bir öze dönüş haykırışıydı. Karşılıksız kaldığını görüyoruz. 
 
Doğruları duyacak kadar cesareti olmayanların ve istişareyi itaat diye kabul edenlerin aldıkları kararların bu anlamda hiçbir önemi yoktur. Ama tabi üzüntümüz alınan bu karar, ak partiyi fiili olarak istişare kültüründen kopuk tamamiyle AKP lileşdiği bir sürecide önümüze getiriyor. 
 
Hatırlayın, 2001 yılında, kuruluşunda lider oligarşisine karşı ortak akıl diyen bir ak parti vardı. 
Maalesef dün alınan kararla, ak parti bu aklını kaybetmiş oldu. 
 
İhraç sürecinin bizim için bir anlamı da bu. 
 
Nasıl bir yol izlenecek şimden sonra?
 
Sayın Başbakanımızla, Hocamızla istişarelerimizi yapıyoruz. Gerekli adımları atacağız elbette. Ancak biz şuna yürekten inanıyoruz.
 
Bizim için gerçek disiplin kurulu milletimizin vicdanıdır. Biz de belli bir süredir bu vicdana sesleniyorduk doğrusu, sesimizi yükselterek gereken adımları atarak yolumuza devam edeceğiz. 
 
Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ve ben bugün bu ülkenin gerçek sorununun ekonomi olduğunu, aş olduğunu, iş olduğunu demokrasi ve hukuk alanında yaşadığımız büyük çıkmazlar olduğunun tekrar altını çizmek istiyorum.
 
Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde yaşadığımız büyük açmazlardı bizim geçen süreçlerde ifade ettiklerimiz. Bu meselerle ilgili hiçbir adım atmayanlara bu millet disiplin cezasını yeri geldiğinde çok ağır şekilde kesecek, buna inanıyorum. 
 
Sizler bir itiraz süreci başlatmıştınız. Gelinen noktada bu süreç bitti mi?
 
Biz ne yaptık, biz ak parti kendine gelsin özüne dönsün diye elimizden geleni yaptık. Buna milletimiz şahit, tarih şahittir. Başlatılan ihraç süreci Türkiyemiz için inanıyorum ki yeni bir başlangıç olacak. Ak partinin ilkeleriyle yol yürümeyi red edenlerle elbette biz bu süreçten sonra birlikte olamayacağız. Herkes kendi yolunu mutlaka çizecek. Ancak ben işin başından beri hep bir ümidi kendi içinde barındıran ak partinin bir mensubuydum. Dün alınan karar maalesef son umudu da tüketmiştir. 
 
Ne diyorsa haklıdır diyenler büyük bir haksızlığa imza atmışlardır maalesef. Mazilerinden partinin tarihinde en yüksek oyu alan genel başkanı çıkararak fiili  dışlamayı belgeleyenler, ihraç sürecini başlatarak hukuki süreci adaletsizlikle sonuçlandırmak istiyorlar, ben bunu böyle yorumluyorum. 
 
Zaman zaman Akp-Ak parti ayırımı yapıyorsunuz? Parti ne yapmalıydı?
 
Bugün kendisi gibi düşünmeyen siyasi yapıların tümünü çete diye adlandıran dışlayan bir akp var. Ben artık kendi ilkelerinden kopmuş ak partiye ak parti demiyorum, akp diyorum. Ve maalesef emrolunduğun gibi dosdoğru ol ilkesine inanmış insanları, bizleri  dışlayan küçücük bir azınlığın adeta oyuncağı haline getirilmiş bir akp yapısıyla şuan karşı karşıyayız. İhraç süreci bizlere böyle bir akp de size yer yok demektedir. Bizde mesaj alınmıştır diyoruz. 
 
Ben şöyle söyleyeyim, kendi içinde dostlarını kucaklayamayanlar onları tasfiye operasyonuna girişenler büyük resmi gerçekten görmüyorlar. Özellikle sayın davutoğlunun görevden el çektirilmesi sonrası ülkeye ve partiye operasyon çekildiğinin farkında değiller. 
 
Bizim tanıdığımız ve inandığımız eski Recep Tayyip Erdoğan dava arkadaşlarını kucaklardı. Doğrusu ben hep bu ümidi canlı tuttum. Ancak ihraca açılan kapı maalesef bu ümidi bitirdi. Şayet bizlere kapıyı gösterenler, milletin yeni partiye olan ihtiyacından korkmuşlarsa korkuları en kısa zamanda gerçeğe dönüşecektir. Ben bunun özellikle altını çizmek istiyorum. 
 
Sayın Davutoğlu ve bizler geçen süreçte adeta ak partinin tekrar kendi değerlerine, kendi geçmişine kendi mazisine sahip çıkmasını bekledik ve bekledik ki birileri kendini hesaba çeksin. 
 
Kendini hesaba çekmeyen parti yönetimi ceza keserek sonuç alacağını düşünüyorsa gerçekten yanılıyor ve yine üzülerek ifade etmek isterim ki alınan bu karar partide iç muhasebe mekanizmalarının yok edildiğini de işaret ediyor. Bu şekilde yönetilen bir süreç elbette türkiyede yeni bir dönemi başlatıyor. Ben şuna inanıyorum; ak partide birlikte siyaset yapmış olduğumuz kardeşlerimiz dostlarımız mutlaka onlar da bunu değerlendireceklerdir. Mutlaka vicdanlarda bunun bir karşılığı olacaktır. 
 
Pelikanı meşrulaştıran, perinçeği kucaklayan, kazanmak için her yolu meşru gören, terörist başından dahi medet uman bir anlayış asla ak parti değildir. 
 
Ve ak partinin ilkelerine, kuruluş felsefesine baktığınızda  bu partinin genel başkanlığını yapmış, tarihinde en yüksek oyu almış genel başkana, ülkede başbakanlık yapmış bir şahsın kesin ihraçla disipline sevk edilmesi hakikaten gayri ahlakidir, gayri hukukidir. 
 
Biz ne dedik, yanlış yoldasınız dedik. Tedbir alın dedik. İtirazlarımızı yaptık. Milletimiz adına bu itirazları yaptık. Ak parti milletin partisidir kendinize gelin dedik. Milletin derdi aştır, iştir, ekonomidir dedik. Acil tedbirler alın dedik. İşe güven tesis ederek başlayın dedik. Maalesef bunlar yapılmadığı gibi ülke yönetimi,  aile ilişkileri yönetimine dönüştürülerek her geçen gün ehliyet ve liyakattan uzaklaşan bir kamu yönetimi anlayışı hakim olmuştur. 
 
Söylediğimiz herşey aslında sokağın bize söylediği şeylerdi  ve maalesef bu süreçten sonra bizim için bu itiraz sürecinin artık sonuna geldik, biz bu süreci artık bitiriyoruz.
 
Akplileşen, demokrasiden, hukuktan, ilkelerimizden uzaklaşan bu yapı artık bize ayrılış, kopuş sürecinin kapılarını açmış oldu. Ülkemiz için milletimiz için inşallah hayırlısı olur. Ama her zaman şunu söylememiz gerekir hepte buna inandık bu düşünce ile hareket ettik. Bizi tanıyanlar teşkilatçılığımızı bilenler buna hak verecektir. 
 
Şayet siyaset yapanların çevresinde hakkı, doğruyu söyleyecek kişiler yoksa,  inanın o siyasetçilerde yoktur. İnanın yazılanları okuyoruz, çok üzülüyoruz. 
 
Ak parti adına, AK Parti ilkeleri, felsefesi, doğruları adına diyorum ki, haksız olanlar asla adalet istemez. İşte bu karar bir adaletsizliktir. Haksız olanlar  asla doğruyu duymak istemiyorlar. İhraç süreci bu anlamda haksız olanlara tutulan bir aynadır diye düşünüyorum.
 
Çok teşekkür ediyoruz Selim bey.
 
Bende teşekkür ediyorum, iyi yayınlar..
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.