Manavgat Belediyesi koronavirüs zamanı Side’li halkın ev ve işyerlerini yıkıyor
Manavgat Belediyesi koronavirüs zamanı Side’li halkın ev ve işyerlerini yıkıyor
TÜRKİYE / 19 Nisan 2020
İşte detaylar...
SİDE’DE SUNİ BİR TARİH YARATILIYOR
 
Antalya Side Selimiye Mahallesi, 3. Derece Arkeolojik ve Kentsel SİT olarak tescil edilmiş bir bölge.
 
Bölgedeki yerleşim eskilere dayanmakla birlikte bugünün Side sakinleri Sultan Abdülhamit tarafından bölgeye yerleştirilen insanların torunlarından oluşuyor.
 
Kentsel SİT olması nedeniyle de yapıların özgün sokak dokusunu tanımlayan tüm öğeler birlikte değerlendiriliyor. Ancak belirtilen alanda Antalya Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış proje kapsamındaki binaların Side’nin özgün dokusundan farklı olduğu anlaşılıyor. Proje kapsamında ise Manavgat Belediyesi bir süredir yıkımlar gerçekleştiriyor. Belediyenin yıkımlarda halk tabiri ile kara düzen hareket ettiğinden şikâyet eden bölge sakinleri hem sivillerin hem de eski eserlerin yıkımlarda tehlikeler atlattığını ifade ediyor.
 
Uzmanlar yıkılan binaların tamamının eski olduğu ve eski malzemelerin de asbest içerdiğini belirtilmekle olup, Asbestle Çalışma Yönetmeliği, Hafriyat Toprağı ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde asbestin ayıklanmadığı dolayısıyla yıkımların, çalışanlar, çevre sakinleri ve çevre açısından yoğun risk oluşturduğunu ifade ediyorlar.
 
YIKIMLAR PROGRAMSIZ İLERLİYOR
 
Bölgede gerçekleşen yıkımlar ada bazında yapılmayıp; aynı adada tek bir bina yıkılarak diğer binalarla ilgili bir işlem yapılmıyor. Bu durum da bitişik nizamda inşa edilmiş binalardan birisi yıkıldığında ayakta kalan binalardaki kötü görüntü ortaya çıkarılıyor.
 
KORONAVİRÜS ZAMANI DA YIKIMLAR DEVAM EDİYOR
 
Bilindiği üzere ülke çapında duruşmalara ve yargılamalara 30.04.2020 tarihine kadar ara verilmiş olup, dava süreleri bu tarihe kadar durmuş durumda. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, imar barışından yararlanmış olup; yıkım kararları mahkemelik olup, yargılama süreçleri halen devam eden ve yargının henüz karar vermediği binaların da yıkımlarına koronavirüs salgını sürecince devam ettiriyor.
 
65 YAŞININ ÜZERİNDEKİLERİN DE EV VE İŞ YERLERİ YIKILIYOR
 
Side’de 2 haftadan beri devam eden yıkımlarda evleri ve işyerleri yıkılan insanların çoğu 65 yaşın üzerinde. Bilindiği gibi,65 yaşın üzerindeki vatandaşların ve kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkmaları yasak. Sokağa çıkmaları yasak olan vatandaşlar yasağa rağmen belediyenin yıktığı ev ve işyerlerini boşaltmak için sokağa çıkmak zorunda kalıyorlar. Koronavirüs tedbirlerinin alındığı dönemde de ev ve işyerlerinin yıkımlarına devam eden Manavgat Belediye’si, gerçekleştirdiği yıkımlarda sosyal mesafe kuralına uymayıp; maske takma zorunluluğunu da uygulamadığı görüntülerde gözleniyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.