Prof.Dr.Mustafa Ilıcalı: Metrobüsler metroya dönüştürülmeli
Prof.Dr.Mustafa Ilıcalı: Metrobüsler metroya dönüştürülmeli
TÜRKİYE / 3 Ekim 2019
İşte detay...

İstanbul'da yaşanan metrobüs sıkışlığına çözüm önerisi, bu alandaki çalışmalarda en etkin isimlerden olan NAME HABER Yazarımız, 22. ve 26.Dönem Milletvekili, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'dan geldi.
 
Metrobüs projesinin hayata geçirilmesinde doğrudan etkili bir isim olan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, katıldığı canlı yayında şu açıklamaları yaptı. Recep Tayyip Erdoğan İBB Başkanı iken bu projenin Ankara’ya gönderildiğini ancak Ankara’da tam anlamıyla bürokratik korku nedeniyle projenin hayata geçirilmediğini dile getiren Ilıcalı, 2004 yılında, kendisi milletvekili, Kadir Topbaş İBB Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan Başbakan iken metrobüs projesinin yeniden gündeme getirildiğini ifade etti. Ve gerekli desteklerle metrobüs seferlerinin hayata geçirildiğini söyledi.
 
1 MİLYON YOLCU TAŞINIYOR
 
Entegre olan hatlar, metrobüsün faydaları, ulaşım rahatlığı derken taşınan yolcu sayısı her gün artıyor. Artan talebi karşılamak için sistemi değiştirmek gerekiyor. Aralarındaki dakika sistemi ve kullanılabilecek otobüs sayısı belli olduğu için bu sistem ile 1 milyon yolcudan fazlasını taşımak mümkün değil. Biz bu konu üzerinde Binali Yıldırım ile de çalıştık.  Binali Yıldırım İBB Başkan adayı iken bu kapasiteyi ikiye katlayacak projeler üzerinde çalıştık. Binali Yıldırım katıldığı programlarda bu yeni sistemi açıkladı.
 
METROBÜSLER METROYA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ
 
Güney Kore’den ayağının tozu ile gelen Mustafa Ilıcalı, metrobüslerin metroya dönüştürülmesi gerektiğini anlattı. Bu sistemin Güney Kore’de de uygulandığını dile getirdi. Güney Kore’de sistemin teknik detaylarını incelediğini söyleyen Ilıcalı bu yeni sistemin sadece İstanbul’da değil, diğer büyükşehirlerde de kullanılabileceğini ekledi.
 
Prof.Dr.Mustafa Ilıcalı sözlerine şu şekilde devam etti:
 
"Metrobüsü trafiğe kapatmadan gece 1-2 saat çalışma ile yeni sisteme bu araçları entegre etmek ve araçları sürücüsüz çalıştırmak mümkün. İstanbul’da şu anda 235 kilometrelik raylı sistemimiz var ve devam eden projeler var.  İstanbul’un master planında öngörülen raylı sistem uzunluğu 1000 kilometre. Bunun için kaynak üretmek ve zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor.
 
İstanbul metrobüs trafiğinin çok yoğun olduğu bir kent. Eğer bir yerde tıkanırsanız bu sürekli olur ve diğer hatları da etkiler. Bu nedenle bakanlık ve yetkililerin birlikte çözüm üretmeleri gerekiyor.
 
YAYA GEÇİTİ NÖBETİ UYGULAMASI
 
Öncelikle İçişleri Bakanımızı bu çalışmadan dolayı tebrik ediyorum. Gelişmiş ülkelerde yaya, yaya geçidine adım attığı anda aracın fren yaptığını görüyoruz. Ülkemizde de Mili Eğitim Bakanlığı  ve diğer bakanlıklarının iş birliği ve gerekli denetimlerin yapılması sayesinde ölümlü trafik kazalarında azalma oldu.  Bu tür uygulamalar sayesinde farkındalık artacak, yayaya çarpma şekilde meydana gelen kazalar azalacaktır."
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.