Tümamiral Cihat Yaycı görevden alınmasının ardından istifa etti
Tümamiral Cihat Yaycı görevden alınmasının ardından istifa etti
TEKNOLOJİ / 18 Mayıs 2020
İşte detaylar...
Libya ile deniz sahası anlaşmasının mimarı Tümamiral Cihat Yaycı görevden alınmasının ardından istifa etti. Muhalefet partileri ve emekli komutanlar Yaycı'nın görevden alınmasına tepki göstermiş, söz konusu kararın FETÖ'yü sevindireceği yorumları yapılmıştı.
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya politikası konusunda övdüğü Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmasının ardından istifa etti. Yaycı'nın bu durumu yakın çevresine “Onurum, gururum incindi” diye değerlendirdiği bildirildi. Yaycı'nın istifa dilekçesinin işleme alınmasının ardından kamuoyuna bir açıklama yapacağı da öğrenildi.
 
Yaycı, TSK’daki FETÖ’cüleri’ tespit etmek için ‘FETÖMETRE’ isimli program geliştirmişti ve bu nedenle ‘FETÖ’cülerin’ hedefi haline geldiği iddia ediliyordu.  ‘FETÖ’cülere’ ait olduğu ileri belirtilen sosyal medya hesaplarında Yaycı’nın görevden alınacağı dile getiriliyordu.
 
Yaycı, Yunanistan’ın da hedefindeydi. ‘Yunanistan’ın Talepleri’ isimli kitabında Yunanisten’ın ‘hukuksuz’ şekilde 23 adadan 16’sında asker bulundurduğunu belirtmişti.  
 
15 Nisan'da Üniversiteler Arası Kurul'un onaylamasıyla Deniz Kuvvetleri'ndeki ilk "Doçent Amiral" olan Yaycı'nın uluslararası ilişkiler konusunda çok sayıda makalesi bulunuyordu. Yaycı, geçen yıl yayınlanan son makalesinde Irak’taki gelişmeleri ele alarak şu görüşleri savunmuştu: “Türkiye için, ABD’nin sözlerini ne zaman yerine getireceğini beklemek ya da biten savaşın üstüne yeni bir savaş çıkarmaktan başka alternatif kalmamıştır. ABD’nin Irak’ta yüklendiği sorumluluk karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’a girmesinin bir Türk-Amerikan çatışmasına müncer (sonuçlanacağı) olacağı açıktır.”
 
LİBYA KONUSUNDAKİ TEZLERİ MUTABAKATA KONU OLDU
 
Libya ile geçen yıl Kasım ayında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ndaki tezleri 10 yıl önce dillendiren Tümamiral Cihat Yaycı, son olarak  “Doğu Akdeniz’in Paylaşım Mücadelesi ve Türkiye” başlıklı kitap yazmıştı. ‘Türkiye’nin Libya ile denizden komşu olduğu’ dile getiren Yaycı, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakata ilişkin, “Bugüne kadar Doğu Akdeniz’deki izinsiz faaliyetler engellendi. Yunanistan ve GKRY’nin savunduğu, AB’nin de desteklediği Sevr niteliğindeki sözde Seville haritası üzerinden Türkiye’yi 41 bin kilometrelik bir deniz alanına hapsetme gayesiyle yapılan siyasi oyunlar bozuldu” demişti.
 
ERDOĞAN YAYCI’YI REFERANS GÖSTERMİŞTİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Aralık 2019'da Piri Reis'in havuza çekilmesi töreninde Yaycı hakkında şunları söylemişti:
 
“Halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Kurmay Başkanlığı'nı yürüten Tümamiral Cihat Yaycı'nın bu konuda hazırladığı raporlar, haritalar, yazdığı makaleler ve kitaplar ortadadır… Ülkemizin Libya'ya bakan kara bölümü ile Libya'nın ülkemize bakan kara bölümü arasındaki deniz yetki alanı çakışması uluslararası mevzuata ve uygulamalara göre bize bu hakkı veriyor.” 
 
SON MAKALESİNDE IRAK’I ELE ALDI
 
Genelkurmay'da hangi göreve getirildiği açıklanmayan Tümamiral Yaycı, DergiPark Akademi’nin 2019 sayısında yayırlanan son makalesinde “Irak’ta Yaşanan Savaşlar ve Türkiye’ye Etkileri” başlığıyla Irak’taki gelişmeleri ele almıştı. Yaycı makalesinde “Bu bölgede, menfaatleri bağlamında, Türkiye’nin hem Türkmen soydaşlarımızın geleceği, hem de bölgedeki güven ve istikrar adına söz sahibi olması önemlidir” diyerek,  şunları belirtmişti:
 
“Savaş, ABD’nin öngördüğü gibi kısa sürede sona ermiş; Saddam rejimi yıkılmış; Peşmergeler Musul ve Kerkük’e girmiş, kırmızı hatlar aşılmıştır. Türkiye için, ABD’nin sözlerini ne zaman yerine getireceğini beklemek ya da biten savaşın üstüne yeni bir savaş çıkarmaktan başka alternatif kalmamıştır.”
 
‘TÜRK-AMERİKAN ÇATIŞMASIYLA SONUÇLANACAK’
 
“ABD’nin Irak’ta yüklendiği sorumluluk karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’a girmesinin bir Türk-Amerikan çatışmasına müncer (sonuçlanacağı) olacağı açıktır. Türkiye bölgedeki çıkarlarını korumak zorundadır. Çünkü Irak’ta çıkabilecek herhangi bir huzursuzluk binlerce mil ötedeki bir ülkeyi etkilediğine göre, Türkiye’yi de etkileyecektir.”
 
İSTFANIN PERDE ARKASI
 
FETÖ terör örgütü ile ilgili tespitleri ve TSK ile ilgili analizleriyle bilinen emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Tümgeneral Cihat Yaylacı'nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine tanmasında bir ihaleye müdahalesinin neden olduğunu ileri sürmüştü. 
 
Üçok ODA TV'de yayınlanan yazısında, "Ne oldu, ne değişti? Cihat Yaycı amiral ne yaptı da düne kadar millet olarak gurur duyduğumuz bir asker iken, bugün hangi kötülüğü yaptı da gece yarısı kararname ile görevinden uzaklaştırdınız?" diye sormuştu. 
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Tümamiral Cihat Yaycı’yı sevmediğini ileri süren Üçok, şu iddiayı dile getirmişti: 
 
"O kadar hoşlanmaz ki, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı tarafından Saray’da yapılan ve Tümamiral Yaycı’nın mimarı olduğu Libya Deniz Anlaşmasıyla ilgili konferansa bizzat İbrahim Kalın tarafından konuşmacı olarak davet edildiği halde, Bakan Akar konferansa katılmasına izin vermedi. Yerine konuyla doğrudan alakası olmayan başka bir amiral görevlendirildi. Hatırlayın, geçtiğimiz yıl herkes Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak terfi edeceğine kesin gözüyle baktığı Tümamiral Yaycı terfi ettirilmedi."
 
İHALEYE MÜDAHALE ETTİ, GÖREVDEN ALINDI
 
Yaycı’nın görevden alınmasına neden olan Deniz Kuvvetlerinde bulunan torpidolarda kullanılan teller için açılan ihaleye haklı müdahelesinin neden olduğunu anlatan Uçok'un konuyla ilgili iddiası şöyle:
 
"İhale komisyonu teklifleri inceler ve ihaleyi Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanının bir yakını kazanır. İhale sonrası firma malzemeleri teslim eder. Beş kişiden oluşan Mal Muayene Komisyonu telleri teslim almadan önce muayene eder ve ihale şartnamesine uygun olmadığını değerlendirirler. Ancak kendilerine malzemeleri teslim almaları için baskı yapıldığını söyleyerek Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’ya durumu arz ederler. Tümamiral Yaycı Lojistik Başkanlığına talimat vererek ihale şartlarına uygun olmayan malzemelerin teslim alınmaması gerektiğine dair bir emir yayınlamasını ister. Emir Lojistik Başkanlığınca yayınlanır."
 
"Bu sırada ihale şartlarına uygun olmayan malzemeler, müteahhit Lojistik Başkanının yakını olmasına karşın alınmayarak etik bir davranış örneği gösterilir. Ancak torpido tel ihalesini kazanan müteahhit, Milli Savunma Bakanlığına mektup yazarak kendisinin malzemelerinin uygun olduğunu, ancak yerli firma olduğu için kabul edilmediği gibi iddialar ileri sürerek şikayette bulunur. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, başında Exeter mezunu Abdullah Yaldız’ın bulunduğu Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişleri inceleme başlatır ve bir rapor hazırlarlar. Bu raporda soruşturma açılması ve soruşturma süresince Tümamiral Yaycı ve komisyon üyelerinin görevlerinden uzaklaştırılmaları istenir."
 
Üçok, eğer Yaycı hakkında soruşturma başlatılırsa, bu yılda terfi ettirilmeyeceğini belirtmişti.
 
TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI KİMDİR?
 
Türkiye'nin konuştuğu isim Cihat Yaycı, hem FETÖ ile mücadele konusunda hem de Akdeniz'deki kıta sahanlığı tartışmalarında uzman bir isim olarak biliniyor. 
 
1966 yılında Elazığ'da dünyaya gelen ve 1984 yılında Deniz Lisesi'nden, 1988 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun olan Yaycı, ,Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği, TCG Yavuz ile TCG Kemalreis'de II. Komutanlık görevlerinde bulundu, 2005-2006 yıllarında TCG Kemalreis Komutanı, 2011-2012 yılları arasında 5'inci Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yürüttü.
 
FİZİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ
 
2000 yılında Deniz Harp Akademisi'nden, 2003 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun olan Cihat Yaycı, Donanma Komutanlığı karargâhında Konsept Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Yönetim Analiz ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Strateji ve Prensipler Şube Müdürlüğü ve devamında Strateji ve Andlaşmalar Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. "Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi" ana bilim dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD'de "Fizik Mühendisliği" ile "Elektronik Mühendisliği" dallarında yüksek lisans yaptı ve İstanbul Üniversitesi'nde "Uluslararası İlişkiler" ana bilim dalında da doktorasını tamamladı.
 
MOSKOVA SİLAHLI KUVVETLER ATAŞESİ
 
Cihat Yaycı, 30 Ağustos 2012 tarihinden itibarenTuğamiralliğe terfi etti, 2012-2014 yılları arasında Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi, 2014-2015 yılları arasında Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015-2016 yılları arasında Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini yerine getirdi.29 Temmuz 2016 tarihinde Tümamiralliğe getirildi, 2016-2017 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı görevini üstlendi. 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanı görevine atanan Tümamiral Yaycı, Müşerref Yaycı ile evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce ve Rusça bilmektedir.
 
ERDOĞAN TEBRİK ETMİŞTİ
 
Yaycı, Balyoz kumpas davasında tutuklanıp yargılandı. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında bulunan Tümamiral Yaycı, Erdoğan tarafından bir konuşmasında açıkça kutlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Aralık 2019'da Piri Reis'in havuza çekilmesi töreninde Yaycı hakkında övgü dolu sözler söylemişti.
 
15 Temmuz'dan sonra Tümamiralliğe terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı görevine getirilen Yaycı, geçen yıl geçtiğimiz yıl Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak atanması beklenirken terfi ettirilmedi.
 
Yaycı Libya ile yapılan deniz yetki alanı anlaşmasının mimarıydı. 
 
Gazeteci Nedim Şener, kararnameden önce yazdığı “FETÖ tasfiye mi ediliyor, tasfiye mi ediyor?” başlıklı yazısında Tümamiral Cihat Yaycı'nın dosyasını soysal medya paylaşımlarıyla FETÖ’cülerin doldurduğunu belirtmişti.
 
Nedim Şener, Tümamiral Cihat Yaycı'ya yönelik operasyonu şöyle özetlemişti:
 
“FETÖ’cüler birisi hakkında Ergenekoncu, Ulusalcı, yolsuzluk yapıyor ya da siyasi bir partiye, derneğe yakın diye yazdıklarında bu dosyasına giriyor. Belki terfi edemiyor, belki emekliye ayrılıyor. Anlamadığım şu: Bu yöntemle FETÖ, TSK’dan tasfiye mi ediliyor, TSK’da tasfiye mi yapıyor?”
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.