clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Bakan Mustafa Varank: Türkiye'deki korona virüs aşı deneyleri hayvanlar üzerinde başladı
Bakan Mustafa Varank: Türkiye'deki korona virüs aşı deneyleri hayvanlar üzerinde başladı
TEKNOLOJİ / 9 Mayıs 2020
İşte detaylar...
Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'deki korona virüs aşı deneylerinin hayvanlar üzerinde başladığını duyurdu. 
 
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk'te Dicle Canova'nın konuğu oldu. Korona virüs salgını ve Türkiye'deki aşı çalışmalarında son durum hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Varan, virüs aşısının hayvanlar üzerinde denenmeye başlandığını duyurdu.  
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıklamalarından satır başları: 
 
Solunum cihazı parçalarını zaten üretiyorduk. Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı. 
 
YERLİ TEST KİTLERİ ÜRETİMİ
 
13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50'den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek.
 
AŞI ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ GELİŞME
 
Virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla toplantı yapmıştık. İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı.
 
TÜRKİYE'DE MASKE ÜRETİMİ
 
Türkiye'nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye'nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir. 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.