Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan çağrı merkezinde telefonlara yanıt verdi
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan çağrı merkezinde telefonlara yanıt verdi
TEKNOLOJİ / 15 Mart 2018
İşte detaylar...
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Orhangazi Belediyesi bünyesinde oluşturulan ve vatandaşların tüm taleplerinin alındığı Çağrı Merkezi’nde telefon başına geçerek vatandaşlardan gelen taleplere yanıt verdi. 4 personel ile 0 224 573 04 05 numaralı Orhangazi Belediyesi Çağrı Merkezi’ne gelen telefonlu talepler esnasında vatandaşların telefonuna çıkan ve daha önce gelen taleplere geri dönüş yapan Başkan Çağlayan vatandaşlardan talepleri ile ilgili geri dönüşler konusunda da bilgi aldı.
 
Daha hızlı çözüm üretiyoruz
 
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Çağrı merkezinde bir süre merkeze gelen telefonlara yanıt verdi, daha önce yapılan aramalar ve taleplere de geri dönüş yapıp vatandaşların taleplerinin durumu ile ilgili de bilgi aldı.
 
Başkan Neşet Çağlayan, Belediye hizmet binasının girişindeki Ak Masalar’ın yanı sıra Çağrı Merkezi sayesinde vatandaşlardan gelen taleplere daha hızlı yanıt verdiklerini belirterek, ekiplerimiz mesai saatleri içinde 0 224 573 04 05 numaralı Çağrı Merkezimize gelen telefonlara yanıt veriyorlar. Gelen talepleri birimlere göre düzenleyip ilgili birime rapor ediyorlar. Bu raporlar ise ilgili birimlerimiz vasıtası ile çözüme kavuşturuluyor dedi. Bu sayede hızlı çözümler ürettiklerini belirten Neşet Çağlayan, hedefimiz hızlı ve yerinde çözümler üretmek dedi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.