Google Güvenilir Kişiler isimli uygulamasını duyurdu!
Google Güvenilir Kişiler isimli uygulamasını duyurdu!
TEKNOLOJİ / 9 Aralık 2016
Google, Android için yeni ve önemli bir uygulamayla karşımıza çıktı.
“Google Güvenilir Kişiler” (Trusted Contacts) olarak adlandırılan bu uygulamanın detayları sizlerle. İnternet ve yazılım devi Google, yeni uygulaması ile dikkatleri üzerine çekti. Dün itibariyle Android işletim sistemi için Google Play Store’da yer alan uygulama Güvenilir Kişiler olarak adlandırılıyor. Peki bu uygulama ne işe yarıyor?
 
Uygulamanın son derece basit bir çalışma mantığı var. Ailenizi, sevdiklerinizi ve yakınlarınızı bu uygulamadaki kişi listesine ekliyorsunuz. Karşılıklı onay verildikten sonra listenizdeki kişilerin konum bilgisini anlık olarak görmeniz mümkün. Telefon kapalıysa veya şarjı bitmiş ise son bulunduğu konum bilgisi otomatik olarak paylaşılabiliyor. Güvenilir Kişiler listenizdeki bir yakınınız sizden konum bilgisi isteyebiliyor. Bu isteğe 5 dakika içerisinde yanıt vermezseniz uygulama otomatik olarak konum bilginizi karşı tarafa gönderiyor. 5 dakika içerisinde bu isteği görürseniz, geri çevirebiliyorsunuz.
 
Google Play Store ve App Store uygulama marketlerinde benzerleri (Life 360 gibi) bir süredir bulunan takip uygulamalarına bazen çok fazla ihtiyaç duyulabiliyor. Örneğin listenizdeki kişilerin pil seviyelerini bile görmeniz mümkün. Bu sayede merak ettiğiniz birine ulaşamıyorsanız, uygulama içerisinde pilinin bittiğini görmeniz mümkün.
 
Konum bilgisi haricinde telefonun etkinlik durumu da uygulamanın sağladığı bilgiler arasında yer alıyor. Örneğin birkaç gündür listenizdeki bir kişi hiç çevrimiçi olmadıysa bunu görüntülemek de mümkün. Google’ın kendi deyimi ile Güvenilir Kişiler uygulaması şu şekilde tanımlanıyor;
 
İnternet bağlantınız olsun veya olmasın, acil bir durumda ya da sadece içinizi rahatlatmak istediğinizde Güvenilir Kişiler uygulamasını kullanarak en çok ihtiyaç duyduğunuz anda sevdiklerinizle bağlantı kurabilirsiniz.
 
Uygulama ücretsiz ve an itibariyle Google Play Store üzerinden Android cihazlar için indirebilir durumda. Buradakibağlantıyı kullanarak Google Güvenilir Kişiler uygulamasına ulaşabilirsiniz. Henüz iOS sürümü bulunmuyor ancak Google’ın kısa süre içerisinde iOS sürümünü de yayınlaması bekleniyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.