Milli Füze Hisar tam not aldı
Milli Füze Hisar tam not aldı
TEKNOLOJİ / 8 Aralık 2016
Türkiye'nin ilk yerli ve milli orta irtifa hava savunma füzesi Hisar’ın test atışı gerçekleştirildi.
Hisar füzesi, dik olarak ateşlendikten sonra birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı ve programlanan uçuş manevralarını gerçekleştirdi. Füzenin ikinci darbe motoru havada ateşlendi ve test yüzde 100 başarıyla tamamlandı. Bu testle Türkiye'de ilk kez çift darbeli roket motoruna sahip bir füze dik olarak başarıyla fırlatıldı. Test atışına katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bu sistemleri milli ve yerli imkanlarla geliştirmek adeta hepimizin görevi, vatan borcu” dedi.
 
Yerli füze test edildi
 
Milli Savunma Bakanı Işık, beraberindeki Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ve ilgili diğer yetkililerle Türkiye’nin yerli ve milli hava savunma sistemi Hisar’ın Aksaray’daki test atışına katıldı.
 
Milli Savunma Bakanı da izledi
 
Verilen brifingin ardından Test Komuta Kontrol Merkezine geçen Işık ve beraberindekiler, test atışını takip etti. Işık, başarılı atıştan sonra Türk mühendislerini alkışlayarak tebrik etti.
 
11 kilometredeki hedefe atış
 
Komuta Kontrol Merkezine 11 kilometre mesafedeki füze atış alanını da inceleyen Işık, atış sahasındaki ekiple sohbet etti.
 
'Kritik teknolojilere sahip olmalıyız'
 
Işık, Roketsan ve Aselsan mühendislerine hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu sistemleri milli ve yerli imkanlarla geliştirmek hepimizin görevi, vatan borcu adeta. Çünkü kritik sistemlerin geliştirilmesi bizim için tek yol. Bir takım dost bildiğimiz ülkeler en küçük bir sorunla karşılaştığımız zaman hemen bir ambargo koyma, bir kısıtlama getirme gibi alışkanlığa sahipler. Onun için bizim bütün kritik teknolojilere sahip olma, onları geliştirme ve dünyanın sayılı ülkelerinden biri olma hedefimiz var. Onu da sizler yapacaksınız. Bizler de sizlerin sürekli önünüzü açacağız. Şuna inanıyorum ki biz yaparız ve hem de çok daha iyisini yaparız. Emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
'Hava savunma sistemlerinde söz sahibi olmak'
 
TSK’nın caydırıcı gücünü artırmak ve çok güçlü bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli hedeflerinden biri olduğuna değinen Işık, “Bunu gerçekleştirmenin bir unsuru da hava ve füze savunma sisteminde söz sahibi olabilmek.
 
'Uzun menzilli sistemlere sahip olacağız'
 
Roketsan ve Havelsan işbirliğiyle geliştirilen pek çok sistem bulunduğunu belirten Milli Savunma Bakanı Işık, şunları söyledi: "Şimdi daha ileri sistemleri hayata geçirmek için yoğun bir gayret var. İşte bugün burada Hisar sisteminin test atışını yaptık, atışa şahitlik yaptık. Bundan gerçekten mutluluk ve gurur duyduk. Türkiye, hava ve füze savunma sistemlerinde kritik teknolojileri hem elde etmek hem de geliştirmek durumunda. Türkiye aslında geç başlamasına rağmen önemli bir mesafeyi aldı. İnanıyorum ki, bundan sonra daha hızlı mesafeleri alacağız ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerine sahip olacağız.”
 
Dik olarak ateşlendi
 
Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Hisar Hava Savunma Projeleri kapsamında tamamlanan testlerde Hisar-O füzesi, Aselsan tarafından geliştirilen Füze Fırlatma Sistemi’nden dik olarak ateşlendikten sonra birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı.
 
İkinci motoru havada ateşledi
 
Programlanan manevralarıyla uçuşuna devam eden füze, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra yüzde 100 bir başarı ile uçuşunu tamamladı.
 
Türkiye'de ilk kez
 
Türkiye’de ilk kez çift darbeli roket motoruna sahip bir füzenin dik olarak başarıyla fırlatılmasıyla, Roketsan bu teknolojiye sahip dünyadaki sınırlı sayıdaki firma arasında yer aldı.
 
TSK'nın ihtiyacına cevap
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyacına cevap verecek ve dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikteki Hisar’ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan tarafından, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştiriliyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.