Facebook’un yeni rakibi Prisma olabilir!
Facebook’un yeni rakibi Prisma olabilir!
TEKNOLOJİ / 29 Ekim 2016
Her yenilik ile bir sosyal ağdan daha fazlası olmaya çalışan Facebook’un yeni rakibi Prisma olabilir!
WhatsApp ve Instagram’ın satın alınması, Internet.org projesi, VR projesi derken Facebook artık günümüzde bir sosyal ağdan çok daha fazlası. Her yeni özellik ile gündeme oturan Facebook, şimdi ise canlı video efektleri, filtreleri ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
 
WSJDLive konferasında Facebook çalışanlarından Chris Cox, yeni özelliği ilk defa gösterdi. Henüz prototip aşamasında sayabileceğimiz özellik sayesinde videolar anlık olarak filtrelenebiliyor.
 
Yapılan efektler son aylarda popüler olan Prisma uygulamasını akıllara getiriyor. Snapchat’e benzeyen özellikler duyurmasıyla eleştirilen Facebook, şimdi karşısına Prisma’yı alıyor olabilir.
 
Video efekt ve filtre konusunda tercih edilebilecek onlarca farklı uygulama mevcut. Facebook’un burada öne çıktığı nokta canlı yayınlar esnasında efekt ve filtrelerin uygulanabilecek oluşu.
 
Facebook Live canlı yayın özelliği içerisinde zaten basit efektler bulunuyordu. Ancak şimdi bu özellik bir adım daha öteye götürülecek gibi duruyor. Facebook trafiğinin %70’ini videolar oluşturuyor. Dolayısıyla video üzerine böyle bir özelliği geliştirilmesi basit bir rekabetten öte kabul edilebilir. Yeni özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.