clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Intel’den elektronik güneş gözlüğü!
Intel’den elektronik güneş gözlüğü!
TEKNOLOJİ / 24 Eylül 2016
Amerikalı teknoloji devi Intel ve güneş gözlüğü pazarının en büyük oyuncularından Oakley, sportmen kişilere özel, elektronik bir güneş gözlüğü üretmek için gün sayıyor.
Koşmak dünyanın en sağlıklı aktivitelerinden biri olsa da, bazen bu sporu yalnız yapmak can sıkıcı olabiliyor. Elbette akıllı telefonların her adımınızı takip edebilen yazılımlar üretebilmesi, koşarken müzik dinlemek dışında (malum bu özellik walkman zamanından veri mevcut), bir e-kitabı sesli dinleyebilmeniz eylemi keyifli hale getiriyor. Dünyanın en prestijli güneş gözlüğü üreticilerinden Oakley ve hepimizin yakından tanıdığı Intel; koşu sporunu teşvik edecek bir ürün geliştirdi.
 
The Oakley Radar Pace, kulaklık-gözlük melezi ile 1 Ekim 2016’da, 449 dolardan, Amerika ve Avrupa’da da satışa sunulacak.
 
The Oakley Radar Pace, akıllı telefonlarınız ve saatleriniz ile de uyum içerisinde çalışıyor. Eğer bir akıllı saat sahibiyseniz hem attığınız adım, hem katettiğiniz mesafe, Bluetooth iletişimi sayesinde gözlük ekranına yansırken, kulaklık sayesinde, sizin belirlediğiniz aralıkta sesli uyarı olarak yansıtılıyor. Tüm bunları başarabilen güneş gözlüğünün ağırlığı ise yalnızca 56 gram.
 
Intel ve Oakley ikilisi, “Çifte İnsiyatif” adı verilen bir sistem geliştirmiş. Yani konuşarak, gözlüğe talimat verebiliyorsunuz. Akıllı güneş gözlüğünün size gereken uyarıları ne zaman yapması gerektiğini, ne zaman susması gerektiğini, sisteme konuşarak bildirebiliyorsunuz. The Oakley Radar Pace’in neredeyse tüm fonksiyonları ses kontrolü ile gerçekleşiyor.
 
The Oakley Radar Pace’e verdiğiniz talimatlar, disiplinli biçimde belirtiliyor. Toplam 90 dakika koşacağınızı ya da 15 kilometre koşacağınızı mı, cihaza talimat verdiniz? Sistem ağırlaşan adımlarınız üzerine size aniden ve yüksek sesli olarak talimat verebiliyor: Hızlan! Bu yapı, doğruyu söylemek gerekirse Siri arayüzünü hatırlatıyor.
 
The Oakley Radar Pace, yine bluetooth arabirimi sayesinde, akıllı cihazınızdan istediğiniz şarkıyı çalabiliyor. Üstelik bataryası, tam kullanım şartlarında 6 saat dayanıyor. Akıllı telefonunuza gelen SMS’ler veya benzeri bildirimler hem sesli, hem de görüntülü olarak gözlükten yansıtılabiliyor. Dilerseniz kulaklık deparatı çıkarılabiliyor.
 
Oakley’in standart bir güneş gözlüğünün fiyatı 200 - 250 dolar civarında. Yani, Intel gibi bir devin teknolojilerini kullanıp, tüm akıllı cihazlarla uyum içerisinde çalışan bir akıllı güneş gözlüğüne göre fiyatının uygun olduğunu söyleyebiliriz.
 
Doğruyu söylemek gerekirse, ürünün resmi kanallardan ülkemize gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Ancak eminiz ki, üreticilerle doğrudan temasa geçmeniz durumunda, aynı bazı özel otomobiller gibi, artı vergi ile böyle bir gözlüğe kavuşabilirsiniz.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.