Ramil Guliyev: Dereceyi finişi geçtikten sonra gördüm
Ramil Guliyev: Dereceyi finişi geçtikten sonra gördüm
SPOR / 18 Ağustos 2018
İşte detaylar...
Berlin’de yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 200 metrede, 19.76’lık derecesiyle şampiyona rekoru kırıp, Avrupa rekoruna 4 salise yaklaşarak altın madalya kazanan Fenerbahçeli milli atletimiz Ramil Guliyev, bitiriş deresine finişi geçtikten sonra baktığını, koşu öncesi aklında Avrupa rekoru olmadığını söyledi.
 
Bursa’nın ev sahipliğinde 15-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen Turkcell Atletizm Süper Ligi final yarışlarını şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe Erkek Atletizm Takımı, şampiyonluğun hikayesini FB TV’deki ‘Gündem Özel’ adıyla canlı yayınlanan programda anlattı.
 
Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Şahin, Fenerbahçe Amatör Şubeler Koordinatörü Fikret Çetinkaya ve Fenerbahçe Atletizm Şube Sorumlusu Gürsel Özyurt ile tüm Atletizm Takımının katıldığı programda Milli Atletimiz Ramil Guliyev özel açıklamalar yaptı. Program öncesi Stat, Sportif Tesisler ve Spor Şubelerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Danabaş da Guliyev'i ve Erkek Atletizm Takımını tebrik etti.
 
Ramil Guliyev: 100 metrede istediğim dereceyi koşamadım
 
İlk olarak dün tamamlanan Bursa’daki yarışları değerlendiren Ramil Guliyev, “Avrupa Şampiyonası’ndan geldikten sonra direk yarışlara geçtik. Biraz yorgunluk  hissediyordum. 100 metrede istediğim derecenin biraz altında kaldık. Ancak 200 metre benim asıl branşım olduğu için, kolay kazandık.  Birkaç yarış daha var ve sonra sezonu kapatacağız” dedi.
 
Ramil Guliyev: Dereceye finişten sonra baktım
 
Berlin’i de anlatan ve Avrupa rekoruna çok yaklaşan Ramil Guliyev, 1979’dan bu yana kırılamayan İtalyan Pietro Mennea’ya ait 19.72’lik rekoru nasıl kaçırdığı sorulduğunda ise, “Bu yarış için bir senelik bir hazırlık yapıyorsunuz. Çok önde gittiğim için o sevinçle o an rekoru düşünmüyorsun. Tam finişi geçtikten sonra dereceyi gördüm ve ‘Kaçırdım rekoru’ dedim içimden; ama elimizden geleni yaptık” diye konuştu.
 
Turhan Şahin: Bu sene büyük işler başaracağız
 
Programda konuşan Turhan Şahin, “Son 5 senedir özlemini çektiğimiz şampiyonluğu kazandıran atletlerimizi, yöneticilerimizi ve teknik ekibimizi tebrik ediyoruz. İnşallah bu futbola da yansır. Ben Fenerbahçe olarak bu sene çok büyük işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu. Fenerbahçe’nin tam bir spor kulübü olduğunu ve bunun gereklerini yerine getirdiğini belirten Şahin, ”Bu şampiyonluğun bir diğer önemi de geçen seneyi kazanmış ezeli rakibimiz ENKA’yı geçmemiz. Ben tekrar tekrar tebrik ediyorum” diye konuştu. Yönetim Kurulu Üyemiz Turhan Şahin, “Takımımızın yüzde 60’ının altyapıdan yetişmesi bizim için gurur kaynağı. Doğru dürüst bir planlamayla ve disiplinli bir çalışma yapıldığı takdirde Türk gençlerinin tüm branşlarda başarılı olacağını gösterdik” dedi. Şahin, diğer şubelerimizin ve diğer kulüplerimizin de altyapıdan sporcu yetiştirmesi temennisinde bulundu.
 
Turhan Şahin:  Dünya ve olimpiyat madalyaları gelecek
 
Turhan Şahin, Ramil Guliyev hakkında ise , “Ramil’in buraya gelişini ve bugüne kadarki süreci düşünüyorum. Ramil bir insanın göstereceği en büyük iradeyi göstererek bugünlere geldi. Aşil tendonunda bir sakatlık olmuştu. Birçok insan bundan sonra devam edebilecek mi diye düşündü. Biz de endişeliydik.  Ama o insan üstü bir irade göstererek Fenerbahçe ve Türk Atletizmine fayda sağlamak amacıyla bugüne geldi. O  bir rol model. İnsanı yönü ve kültürüyle Ramil gibi bir sporcuya sahip olduğumuzu için gurur duyuyoruz.  Rami  siyahi atletlerin hegemonyasına son verdi. İnşallah bundan sonra çok büyük başarılara imza atar ve 200 metre dünya rekorunu eline geçirir. Zaten son yarışta o elini kaldırmasa rekor gelmişti. İnşallah Dünya ve olimpiyat şampiyonlukları da gelecek. Sporu bıraktıktan sonra da kendisine  Fenerbahçe’de bir kariyer planlaması düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
Fikret Çetinkaya: Başkana ve Yönetim Kuruluna teşekkür ederim
 
Türkiye Şampiyonluğunun güzel olduğunu belirtip, bunda katkıları olan Başkan Ali Koç ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Fikret Çetinkaya ise “Maddi, manevi tüm sorunlarımızı çözen Başkan ve Yönetim Kuruluna teşekkür ederim. Sadece futbol, basketbol ve voleybolda değil tüm branşlarda başarılar artarak devam edecektir. Son şampiyonluğun çok hikayesi var çok anlamlı bir şampiyonluk oldu. Yanımızda olan Turan abiyi de teşekkür ederiz. Tüm amatör branşlara gösterdiği ilgiden dolayı Mustafa Kemal Danabaş ve İlker Dinçay’a da teşekkür ederim” dedi.
 
Fikret Çetinkaya: Mersin'de Ramil'i riske etmedik
 
Ramil’den farklı düşündüğünü ve Ramil’in Bursa’da koştuğu 9.98’in de çok iyi bir derece olduğunu söyleyen Fikret Çetinkaya, Türkiye Şampiyonası’nın Mersin ayağında, Ramil’in milli formayla koşacağı yarışları düşünerek kendisini riske etmediklerini söyledi. Çetinkaya, “Mersin’de Ramil’i riske etmemek için 200 metre koşturmadık. Çünkü Mersin pisti sertti. Onun Avrupa ve Dünya'da kazanacağı başarı daha önemliydi” dedi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.