Ali Babacan ve Abdullah Gül'ün parti'yi ne zaman kuracakları ile ilgili önemli bilgi
Ali Babacan ve Abdullah Gül'ün parti'yi ne zaman kuracakları ile ilgili önemli bilgi
SİYASET / 27 Haziran 2019
Reuters, "yeni parti kurulacak" iddialarıyla ilgili kapsamlı bir dosya hazırladı.
23 Haziran seçimi öncesinde de sık sık gündemde olan "yeni parti kurulacak" iddialarıyla ilgili Reuters kapsamlı bir dosya hazırladı. Yayınlanan haberde ismini açıklamayan bazı yetkililerin, "Ali Babacan ve Abdullah Gül büyük ihtimalle bu sonbaharda yeni parti kuracak" dediği belirtildi.
 
Son dönemde yeni bir parti kurulacağı ve kurucu üyeler arasında da eski başbakan yardımcısı Ali Babacan ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacağı konuşulurken Reuters’a konuşan ve ismini vermeyen yetkililer sürecin detaylarını paylaştı.
 
Ali Babacan’a yakın olduğunu söyleyen danışmanlarından birinin, “Ali Babacan ve Abdullah Gül bu sonbaharda büyük ihtimalle parti kuracak” dediğini aktaran ajans bu kişinin oluşacak yeni partinin politikasının AK Parti’nin ilk dönemine benzeyeceğini vurguladı. Konuyla yakından ilgilenen bir diğer danışman ise, bu iki ismin parti kurmayı 6 aydır düşündüğünü fakat 31 Mart seçimleri sonrasında buna hız verdiğini aktardı.
 
Reuters, Babacan ve Gül’den doğrudan yorum alamazken danışmanlardan biri, partinin nasıl finanse edileceğine dair bir açıklama yapmadığını vurguladı. İsmini açıklamayan yetkili, şu an yapılan görüşmelerde mevcut AK Parti vekillerinin ve diğer siyasetçilerle birlikte akademisyenlerin de olduğunu söyledi.
 
Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan bir AK Parti’li yetkili ise, “Babacan güçlü ve saygı duyulan bir figür” dedi. AK Parti’li yetkili partinin seçim sonucunun sorumluluğunu alması gerektiğini söylerken, “Hem ülkeyi yönettiğimiz hem de insanlarla olduğumuz eski siyasetimize geri dönmeliyiz” dedi.
 
Ali Babacan’ın danışmanı, AK Parti’nin meclisteki bazı vekillerinden destek aldıklarını söylerken, kaç kişi olduğunu belirtmedi. Yetkili, “Birkaç sürpriz önemli destekçi beklediklerini” söylerken bir isim vermedi. Öte yandan Reuters’a konuşan Ahmet Davutoğlu’na yakın bir kaynak, şu aşamada kurulması planlanan yeni partiye katılmayacağını öne sürdü ve eski Başbakan'ın "yeni bir adım" atmayı planladığını söyledi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.