Başarılı İş Adamı İbrahim Güder, Milletvekilliği yolunda
Başarılı İş Adamı İbrahim Güder, Milletvekilliği yolunda
SİYASET / 29 Nisan 2018
HATİAB Genel Başkanı İbrahim Güder, AK Parti'den Hatay Milletvekili aday adayı oldu.
İbrahim Güder kimdir?
 
1959 yılı Kırıkhan’ da doğdum. Üniversite eğitimimi Çukurova ve MK Üniversitesinde tamamladım. Evli ve 2 erkek çocuk, 1 torun sahibiyim. 2. Torunumda yolda. Nasip olursa Mayıs 2017 de dünyaya gelecek. Eşim kimya mühendisi, büyük oğlum üniversite eğitimini ABD Chicago’da finans üzerine yaptı. Küçük oğlum bilim ve teknoloji merkezlerinden Tayvan da National Taiwan University of Science and Technology’den İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Yüksek Lisansını ABD (West Lafayette, Indiana’da) Purdue University’de Construction Engineering and Management üzerine yaptı. İnşaat, tekstil, dış ticaret, turizm, eğitim ve Uluslararsı belgelendirme sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerimizle iş hayatının içinde aktif durumdayım.
Çok sayıda dernek ve vakıflarda sivil toplum örgütlerinde kuruculuk, başkanlık, yönetim kurulu üyeliği, yüksek istişare kurul üyeliği ve üye olarak bulunmaktayım. MÜSİAD Hatay Şubesinin kuruluşunun fikir babasıyım. MÜSİAD Genel merkez İnşaat Sektör Kurul Başkanı olarak Genel merkez Yönetim Kurulu üyeliği yaptım. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantımızda bir Hataylı olarak Hatay’a MÜSİAD ın şubesini açalım teklifimi yaptığımda ”Biz MÜSİAD’ız, şube açmada acele etmeyelim. 2-3 yıl sonra kapanırsa zor durumda kalırız” itirazlarıyla karşılaştım. MÜSİAD’ın o dönemki Genel Başkanı sayın Dr. Ömer Bolat beyin önerimi desteklemesiyle Hatay şube kuruluş çalışmaları için Hatay’a geldim. Bir çok kişiyle görüşmeler yaptım. Tosyalı Holding başkan yardımcısı sayın Fatih Tosyalı bey çok yoğun işi olmasına rağmen bizleri kırmayarak kabul etti. MÜSİAD Hatay Şubesi Kurucu Başkanı olarak atamasını yaptık. Başkanlığı çokta güzel götürüyor. Böylece Tosyalı ailesini MÜSİAD camiasına kazandırmış oldum. MÜSİAD Hatay şubesini Türkiye’deki MÜSİAD şubeleri arasında en başarılı şube konumuna getirdi. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Ayrıca MÜSİAD Ormanı projesi de benim fikrimdi. HATAYDER in kurucu başkanlığı akabinde Başkanlık ve yönetim kurulu başkanlığı yaptım. MÜSİAD, TÜSİAD gibi Türkiye geneline hizmet veren kısa adı HATİAB olan Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’nin Başkanlığını yürütüyorum.
DEİK Türk-Tayvan İş Konseyi Başkanlığı yaptım. Daha sonra Tayvan’ın Ankara büyükelçiliği işbirliği ile kurulan Türk-Tayvan İş Dünyası Başkanlığı’na seçildim. Bu görevim hala devam ediyor. Bu görev sürem içerisinde Tayvan Büyükelçiliği ve ekibiyle Türkiye’nin 40’a yakın vilayetlerine ziyaretler yapılarak gidilen ilin milletvekilleri, vali, belediye başkanları, ticaret odası başkanlarıyla, iş adamlarıyla iş toplantıları yaparak İhracatı ve turizmi arttırmayı hedefledik.
Aynı toplantıları Tayvan’da da yaptık. Böylece Türkiye’nin Tayvan ile olan 15 milyon dolar ihracatını 950 milyon dolarlara çıkardık. Karşılıklı turist sayısında da artış sağladık.
Yine DEİK Türk-Hindistan, Türk-Pakistan, Türk-Malezya, Türk-Endonezya, Türk-Vietnam, gibi ülkelerin iş konseylerinde başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyesi olarak ülkemizin dış ticaretinin gelişmesine katkılar vermeye çalıştık. 2016 Eylül ayında kuruluşu gerçekleşen Nurlu Ufuklar Vakfının kurucu Mütevelli Heyeti olarak hizmet vermeye başladık. İTO, TÜRSAB üyesiyim. Türkiye Turizmciler Birliği Dostluk Grubu kurucu başkanıyım.
Hataylı iş adamları ve bürokratları bir çatı altında toplamak düşüncesiyle İstanbul merkezli HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’ni kurduk. Yerel bir dernek olarak kurulmasına rağmen zamanla yönetim ve yüksek istişare’ye aldığımız farklı illerin nitelikli işadamı ve bürokratlarıyla MÜSİAD, TÜSİAD gibi ulusal bazda hizmet vermeye başladık.
HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’nin bu gün itibarı ile 6.000’in üzerinde kayıtlı üyesi var. Üniversite eğitimi gören 1.620 üniversite öğrencisine burs verilmektedir.
 
Hatay’ın her alanda tanıtımını yapmak ve geniş kesimlere ulaştırmak için 15.000 adet baskıyla 2 ayda bir yayınlanan Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneğinin yayın organı Hatay Mozaik Dergisini yayınlamaya başladık. Hatay Havaalanında ücretsiz dağıtılan HATAY MOZAİK DERGİSİ İş ve Bürokrasi dünyası ile tüm kurum ve kuruluşlara dağıtılmaktadır.
 
 
Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan önemli şahsiyetleri zaman zaman Hatay’a getirip misafir ediyoruz. Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini fark ettiriyoruz. Zengin yemek kültürünü tanıtmak amacıyla ikramlarda bulunuyoruz. Döndüklerinde Hatay’ın önemli tanıtımlarını yapıyorlar. Getirdiklerimizden gazeteci olanlar bunları köşelerine taşıyıp Hatay’ın tanıtımına ciddi katkılar sağlamış oluyorlar. Şunu açıkça söylüyorum, bugün Türkiye ve yurt dışında yayın yapan TV, gazeteler ve dergilerde Hatay ile ilgili yayınlar yapılıyorsa bunun %90 arkasında bu garip kardeşiniz vardır, HATİAB vardır.
 
Gerek Hatay’da gerekse Hatay dışında çok ciddi sayıda nitelikli Hataylı iş adamlarımız ve bürokratlarımız var. Bunların çoğu birbirlerini tanımıyorlar. Bizler bu nitelikli değerleri bir çatı altında toplayarak birbirlerine sahiplenme duygularını geliştirmeyi amaçladık. Ortak hareket etme kültürünü oluşturarak Hatay’ın kalkınma sürecine fikir ve önerileriyle yeni projeler üretilmesini sağlamak en büyük arzumuzdur.
Gençleri çok önemsiyoruz. İmkanlarımızın el verdiği ölçüde okul ve hayat başarılarına katkı sağlamak önceliklerimizdir. Ailelerinden uzakta üniversite eğitimi yapan gençlerimize sahiplenmeye HATİAB’ın kurumsallaşması açısından da çok önem veriyoruz. HATİAB her ay 1.626 üniversite öğrencisine karşılıksız burs vermektedir. Keşke daha çok imkanımız olsa da ihtiyaç sahibi öğrencilere daha çok burs verebilsek. En büyük önem verdiğimiz öncelikli işlerimizin başında ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine karşılıksız burs ve bunların barınacağı öğrenci yurtları yapmaktır. Üniversite eğitimi için ailelerinden uzakta kalıp büyük şehirlere gelen tertemiz genç kızlarımızı, genç erkeklerimizi terör örgütlerinin tuzaklarından korumak için elimizden gelenin fazlasını yapmak vatanı korumakla eşdeğerdir. Bunun için İstanbul’da üniversite eğitimi yapan gençlerden oluşan GENÇ HATİAB’ı kurduk. Her üniversitede başkan ve yönetim kurulunda Hataylı öğrencilerden oluşan komisyonlar oluşturduk. Başarı öyküleri yüksek olan ülkemizin önde gelen şahsiyetlerini bu GENÇ HATİAB’lı öğrencilerimizle bir araya getiriyoruz.
 
Özellikle GENÇ HATİAB’lı gençlere öğrencilik dönemlerinde meslekleriyle alakalı dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmelerini, İngilizcenin dışında muhakkak ikinci dili öğrenmelerini, mezun olduktan sonraki 10 yıl içerisinde dünyanın en büyük kuruluşlarının başına CEO olarak gelmek için hedef koymalarını, bu 10 yıllık sürenin yeterli olduğunu anlatıyoruz. Başarıyı yakalamış kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerle bir araya getirip sohbetler yaptırıyoruz. Gençlere özgüven ve farkındalık sağlatıyoruz.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.