hilmisol
hilmisag
hilmiust
AK Parti Grup Başkanvekili Av.Bülent Turan: Biz 20 sene önce bunların meclisten kadınları nasıl kovduklarını gördük
AK Parti Grup Başkanvekili Av.Bülent Turan: Biz 20 sene önce bunların meclisten kadınları nasıl kovduklarını gördük
SİYASET / 9 Nisan 2018
İşte detay...
AK Parti Grup Başkanvekili  ve Çanakkale Milletvekili Av.Bülent Turan, KADEM'in Çanakkale Temsilciliği açılışında yapmış olduğu konuşmada, son 5 yılda yaptıklarıyla kadın hareketlerinde kendisini hissettiren, sadece ithal ideolojilere ait olmadığını gösteren, yerli ve milli duruşuyla beraber KADEM’in kadın haklarında önemli bir sayfa yapısının başrolünü üstlendiğini dile getirdi.
 
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Çanakkale İl Temsilciliğinin açılışında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaşanan tiyatro gerginliği hakkında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Geçen hafta mecliste bir hatırayı, hep beraber üzülerek geçirdik. Meclis başkanlığı Çanakkale ile ilgili bir etkinlik yapıyor, o etkinlik içerisinde erkek var kadın var. Bizim için kadın erkek beraber toplumu yönetir. Aileyi beraber yönetir. Bunu biliyoruz. Ama bir anda bir tartışma oldu. Yok efendim kadınlar sahneye çıkmamış dediler, yahu videosu var çıktı, çıkmadınız. Yahu fotoğraf var. Yok yapmadınız. Bütün uyarılara rağmen Meclis Başkanın açıklamasına rağmen, bir anda toplumda sanki kadınları tiyatroda olmasına karşı olan bir camia haline geldik. Ben bunu kabul etmiyorum. Kadın için değer veren uğraşan bu camia, bu parti, bu insanlar, bunu hak etmiyorlar” dedi.
 
Turan,”Biz bugün sözüm ona tiyatroya, kadınları sokmadınız diye bize kızmaya çalışanların 20 sene önce meclisten kadınları nasıl kovduğunu gördük. Ama bunlar kadın haklarını savunuyor, biz karşıyız. Olabilir mi böyle şey. 20 sene önce 28 şubatta üniversite önlerinde sırf giyimlerinden dolayı kadınlarımızın, kızlarımızın nasıl bedel ödediğini hep beraber gördük. Görmedik mi? Ama onlar kadınların haklarını göya savunuyor, biz karşı çıkıyoruz”.
 
Çanakkale'deki şubeyle birlikte 33. temsilciliğin aktif hale geldiğini belirten Turan, "Her zaman ifade ediyorum, büyükşehirlerde yatırım olarak ne varsa, Çanakkale'de de olacak. Çanakkale'miz her hizmetin en iyisine layık. KADEM'e güveniyoruz. Farkındalık açısından güzel işlere imza atacaklar. KADEM kendi alanında Türkiye’de ben varım diyen, kadın haklarının, kadın savunucularının sadece ithal ideolojilere ait olmadığını, elit bit zümreye ait olmadığını, aslında bu toplumun değerleriyle beraber bu hareketlerinde yürütülebileceğini gösteren çok özel bir örnektir." diye konuştu.
 
"Köprümüzü yaparken, betonlaşmaya izin vermeyeceğiz"
 
Turan,  1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımında kente özgü sembollerin olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"Biz köprümüzü bu şehrin doğasına katkı sağlayacak, ulaşımdan öte tarıma, turizme, sanayiye katkı sağlayacak bir çalışma olarak görüyoruz. Artık tarımla ilgili üreten insan 'Bugün yağmur, rüzgar var mı?' diye düşünmeyecek. Köprüsünü kullanarak İstanbul'a, Avrupa'ya ürettiği malı götürecek. Köprümüzü yaparken, betonlaşmaya izin vermeyeceğiz. Plansız gelişmeye izin vermeyeceğiz. Tarım alanlarını bozmayacağız."
 
Köprünün bir mühendislik harikası olduğunu aktaran Turan, şöyle dedi:
 
"Türkiye'nin ve dünyanın en uzun köprüsü. Daha ötesinde baktığımızda rüzgarın azalması gerekçesiyle beraber 2 tabya var. O köprüde uygulanacak ne sembol varsa bu topraklardan kullanacağız. İki direk aralığı Cumhuriyetimizin 100. yılına vurgu olması için 2023 metre. Rengi klasik beton değil, kırmızı beyaz bayrağımız gibi olacak. Üzerinde yer alan bağlantı yerleri herhangi bir kanca gibi değil, Seyit Onbaşımızın 260 kiloluk topu kaldırmasının hatırası olsun diye yansıtma top göreceğimiz şekiller olacak."
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.