Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Mart Ayı Meclis toplantısında değerlendirmelerde bulundu
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Mart Ayı Meclis toplantısında değerlendirmelerde bulundu
SİYASET / 2 Mart 2018
Neşet Çağlayan, Mart ayı meclis toplantısında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Başkan Neşet Çağlayan Göl Sahil düzenlemesinin ihalesinin mart ayında yapılacağı müjdesini verirken, Gölpark’ın önceki gün yapılan tüm anlaşmalarla Orhangazi Belediyesi’ne devrinin gerçekleştiğini ifade etti.
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Mart Ayı Belediye Meclis toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Mahalle Meclislerini aralıksız sürdürdüklerini belirterek, bu meclislerde mahallelerimizin 2018 yılı planlamalarını gerçekleştiriyoruz dedi. Çağlayan, 2018 yılında yoğun bir dönemi yaşayacaklarını ifade etti.
 
3 İLÇE İÇİN MEZBAHANE ORHANGAZİ’DE İNŞA EDİLECEK
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan daha önce kapatılan ve Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Mezbahane ile ilgili yeni bir gelişme olduğunu belirterek, daha önce il tarım müdürlüğü ve bakanlığın şartlara uymadığı gerekçesi ile kapatma kararı verdiği Mezbahane konusunda ilçelerde Büyükşehir Belediyesi bu çalışmaların yapılmasına sıcak bakmıyordu. Ama Alinur Aktaş ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Mezbahanenin yerinin arsası ile birlikte Orhangazi Belediyesi’ne devri yapıldı. Bu alanda yap işlet devret modeli yada başka bir yöntemle modern bir mezbahane yapılması için süreci başlattık. Bu konuda projelendirme ve diğer çalışmalar başlatıldı. Tamamlandığında sadece Orhangazi değil, Gemlik ve İznik’e de hizmet verecek seviyede olacak dedi. Çağlayan, geçmiş dönemde Arıtma tesisi için arsa tahsisi yapılırken, arazinin tamamı devredilmişti. Sonraki süreçte arazinin geri alınması ile ilgili yaptığımız çalışmalar netice verdi. Arazinin tapusuna talip olduğumuzu söyleyince, oradaki arsa da Orhangazi Belediyesi’ne devredilmiş olacak dedi.
 
GÖL SAHİL DÜZENLEMESİ İHALESİ YAPILIYOR
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Göl Sahil düzenlemesi ile ilgili ilk etap çalışmalarında da sona gelindiğini belirterek, çalışma Çınar Restoran’ın bulunduğu alandan başlayıp Pompa’ya kadar olan yaklaşık 2 bin 700 metrelik bir alanda sahil düzenlemesi için mart ayında ihalesi yapılmış olacak dedi. Göl Sahil düzenlemesinin kapsamında yürüyüş yolları, bisiklet yolları, oturma alanları, aydınlatmalar, 8 adet satış noktası, 8 adet umumi tuvaletler diğer yol düzenlemeleri ile birlikte çok güzel bir proje hayata geçirilmiş olacak dedi. Alis Parktaki çalışmaların da bahar aylarına kadar tamamlanacağını belirten Çağlayan, kalan kısmın ihalesi yapıldı. Tamamlanınca son derece güzel bir yaşam merkezi oraya çıkmış olacak dedi.
 
ÇÖP KONTEYNIRLARI YER ALTINA ALINIYOR
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, şehir merkezi ve siteler bölgesi ilk etap olmak üzere çöp konteynırlarını yeraltına alacaklarını da belirterek, bu konudaki ihaleyi 21 mart tarihinde yapılacak. Böylece ilk etapta 60 adet çöp konteynırını da yeraltına almış olacağız dedi.
 
DOĞALGAZ GEDELEK’TEN BAŞLIYOR
 
Belediye Başkanı Çağlayan, doğalgaz çalışmalarının Gedelek mahallesinden başlayacağını belirterek, buraya tüm malzemeler getirildi. Geçen hafta başlayacaktı. Ancak yağışlardan dolayı başlanamadı. Bu hafta buradan doğalgaz kazıları başlamış olacak. 2018 yılında Gedelek’ten başlamak suretiyle, Fatih, Örnekköy, Yeniköy ve Çakırlı Mahallelerinde yapılmış olacak. Sonrasında ise diğer dış mahallelerimize bu çalışmalar uzatılacak dedi.
 
NADIR ORHANGAZİ BELEDİYESİ’NE İADE EDİLDİ
 
Nadır ile ilgili durumu da anlatan başkan Çağlayan, Nadır Tesisleri BURFAŞ tarafından Orhangazi Belediyesi’ne iade edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin dış ilçelerdeki tesislerini kapatma politikası gereğince sözleşmeyi iptal ettik, Orhangazi Belediyesine devroldu. Buranın yeni dönemde işletmesi belediye tarafından yada bir işletmeci tarafından mı yapılacağına karar vereceğiz dedi.
 
ZEYTİNCİ VE TURŞUCULARIMIZLA GÖRÜŞÜP GEMİÇ ALTINDAKİ TESİSİ YAPACAĞIZ
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, daha önce Zeytin İşleme Merkezi yapılması için Bursa Büyükşehir Belediyesine devredilen arsanın da geri alındığını belirterek, burada zeytinciler ve turşucularımız için uygun bir mekan haline getirilmesini planlıyoruz. Bu konuda zeytinci ve turşucularımızla bir toplantı yapacağız. Orada nasıl bir tesis görmek istiyorlar ve ne kadarına ihtiyaçları var bunu konuştuktan sonra burada çalışma yapılacak dedi. Orhangazi Genelinde Bordur ve tretuar çalışmaları ile ilgili yeni ihalenin 9 martta yapılacağını da belirten Çağlayan bu ihaleden sonra da kalan bölgelerdeki kaldırım ve tretuar çalışmalarını da bu yıl içinde tamamlamış olacağız dedi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün bu yıl ki yapacağı çalışmalar ile ilgili ihalenin de yapıldığını belirten Çağlayan, bu kapsamda Gürle Dağı yamaç paraşütü alanı, TOKİ mesire alanı, stadyum yanındaki büfelerin yapılması, taksi durakları, hastane yanındaki parkın yapılması, su sporları merkezinin yapılması için önemli projeler de bu ihalenin içinde yer alacak. Hürriyet Sosyal Tesisleri için de proje çalışmalarında sona gelindi. Bunun da ihalesini nisan ayı gibi yapıp tamamlamayı planlıyoruz dedi. 
 
MEYDANDA YAPILAN YENİ ZEMİN ÇALIŞMASINDA BELEDİYEDEN PARA ÇIKMADI
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan geçen hafta tamamlanan meydan düzenlemesi ile ilgili sosyal medyada çok şey konuşulduğunu belirterek, bu konuda bir çok açıklama ve bilgilendirme yapılmasına rağmen bu konuda söylenenler oldu dedi. Çağlayan Ziraat Bankasının önünden başlayıp Belediyeye kadar gelen alanla ilgili daha önce bizden önceki dönemden devam eden bir çalışma yapılmıştı. Ama oraya döşenen taşların kalitesi normlara uymadığı için rapor tutuldu. Burası ile ilgili firmaya hiçbir ödeme yapılmadı. Sonrasında buradaki taşların deformasyon ve yeni kazılar yapılınca biz de orayı değiştirme gereği hissedildi. Değiştirilirken de Büyükşehir’in meydana döşenen taşlarla aynı olsun standarda uygun olsun istedik. Aynı taş ve motifle bu değişim yapıldı. Orada yapılan çalışmada hiçbir ödeme yapılmadı. Güzel de oldu bir uyum sağlandı dedi.  Kızılay sosyal tesisleri ile ilgili proje maliyetleri konusunda mutabakata varıldığını belirten Çağlayan, bu konuda çalışmalarımızı son aşamaya getirdik. Yapılan mutabakat sonucunda belediye olarak Kızılay’ın yeni modern sosyal tesisini biz Kızılay’dan alınan arsa karşılığında yapmış olacağız dedi. 
 
TOKİ İÇİN TALEP TOPLAMA BAŞLIYOR
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Hamzalı yolu üzerinde yapılacak olan 240 konuttan oluşacak yeni TOKİ projesi ile ilgili mart ayında talep toplamaların başlayacağını da belirterek, mayıs ayı gibi orada inşaat başlamış olacak. 240 konut olarak ilk etapta yapılacak dedi. Başkan Çağlayan şehir merkezinde cadde ve sokaklardaki çalışmalarda sona gelindiği için yeni tabelaların yapılması ile ilgili ihalenin de yapıldığını ve bu konudaki çalışmanın da önümüzdeki günlerde başlatılacağını kaydetti. Otobüs duraklarının 36 adedinin yenilendiğini belirten Çağlayan, Cumhuriyet Meydanının kamulaştırması ile ilgili süreç de başladı. Plan ve proje dönemi bitmişti. Kamulaştırmalar ile ilgili önümüzdeki günlerde hak sahipleri bir toplantı yapılacak ve bu  kamulaştırma süreci de makul bir zaman içinde neticelenmesine çalışılacak dedi. Sağlıklı yaşam merkezinin tamamlandığını ve yakında hizmete gireceğini belirten Çağlayan, Erenler Cami altında yapılacak yeni sağlık ocağı ile 3 aile hekimliğimize hizmet vermeye başlayacak dedi. Alemdar tesisleri bölgesindeki 18 uygulamasının tamamlandığını da belirten Çağlayan, orada 8 bin 500 m2’lik bir alan Eğitim Alanına dönüştürülecek Orhangazi Belediyesi’ne kazandırılmış oldu dedi. Terminal karşısındaki 18 uygulamasından da bir cami yeri yine Orhangazi Belediyesine kazandırıldı diyen Çağlayan, Süpürgelikteki sanayi alanı ile ilgili de çalışmalar bitirildi dedi.
 
YENİKÖY’DE YENİ YAŞAM MERKEZİ OLUŞTURULACAK
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Yeniköy Çalılık mevkiindeki yeni planlama ile ilgili de bilgi vererek, yaklaşık 658 bin m2’lik bir alan. Burada yapılan plan değişiklikleri ve düzenlemeleri ile beraber ortalama 7 bin 300 kişinin yaşayabileceği bir alan oluşturuluyor. Bu 658 bin m2’lik alanda yaklaşık 190 bin m2’si ortak kullanım alanı ve Orhangazi Belediyesine ait alanlar. Burada Orhangazi Belediyesi’ne ait alanda 4 tane okul yeri, ana okulu, ilkokul, ortaokul ve lise olarak 3 bin ile 12 bin m2’ye kadar yaklaşık 38 bin m2’si eğitim alanı olacak. 8 bin 318 m2 ve 2 bin 621 m2 olarak iki adet sağlık tesisi alanımız var. 3 bin 955 m2 öğrenci yurdu alanı var. 3 bin m2 otogar alanı, 3 bin 750 m2 kültürel tesis alanı var, 3 bin 691 m2 cami alanı, 9 bin 395 m2 spor alanı, 8 bin 300 m2 pazaryeri alanı, 3 bin 863 m2 teknik alt yapı alanı, 6 bin 330 m2 ticaret alanı, 8 bin 900 m2 ticaret+konut alanı ve 124 bin m2’de konut alanı var. 143 bin 600 m2 belediyeye ait konut, ticaret alanı yer alıyor. Kalan kısmı ise vatandaşa ait mülkler. Burada yeni bir yaşam merkezi oluşacak. Bununla ilgili çalışmalar bitirildi. Tamamlandığında ise Orhangazi son derece modern bir alana kavuşmuş olacak, ilçeye vizyon katacak dedi.
 
GÖLPARK ARTIK BELEDİYE’NİN 
 
Başkan Çağlayan Gölpark’ın Orhangazi Belediyesi’ne devri ile ilgili süreç hakkında da bilgi vererek, dün itibarı ile artık Gölpark Orhangazi Belediyesi’ne geçmiş oldu. Gölpark üzerindeki bütün şerhler temizlendi, Gölpark Orhangazi Belediyesi’nin uhdesine geçirildi. Artık buranın hastane, otele dönüşmesi yada yine AVM olarak kullanılması için mimarlik firmaları bir çalışma yapacak. Bu çalışmayı meclise getirip birlikte paylaşıp buna göre kararımızı vereceğiz dedi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.