Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'dan bomba açıklamalar
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'dan bomba açıklamalar
SİYASET / 7 Şubat 2018
Neşet Çağlayan, Şubat ayı Belediye Meclisinin ikinci oturumunda gündem dışı yaptığı açıklamalarla DP grubunun iddialarını çürüttü.
Başkan Çağlayan, meclis toplantısında arsa satışı ile Gölpark sorununun çözümü konusunda yapılan çalışmaları ihanet olarak değerlendiren kesimlere sert yanıt verdi. Çağlayan, takas diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirtti.
İHANET BİZİMLE ASLA YANYANA GELECEK KELİME OLAMAZ
 
Geçtiğimiz Perşembe günü kendisinin yurtdışında olmasından dolayı katılamadığı meclis toplantısında burada Gölpark ile ilgili bir mevzu açılmış. Hadiseden ertesi gün haberim oldu diye konuşan Çağlayan, Orhangazi’de bir gazetemizin ön sayfasını gördüm. Orada sür manşetten büyük ihanet diye bir şey vardı. Haberde Gölpark 183 dönümlük arazi ile takas mı edildi şeklinde bir ifade yer alıyordu. İhanet buymuş. Bir defa neresinden bakarsanız bakın, yanlış bir hadise. Neresini düzeltelim derseniz bir sürü uğraşmanız gereken bir durum. 183 dönümlük arazinin satışı yapıldı. Herkesin gözü önünde, ilan edilmiş, ulusal gazetelerin birisinde 29 Aralık tarihli sayısında yayınlanmış, 2886 sayılı Kamu İhale Kanunu 36.maddesine göre yapılmış açık bir ihale. Bunun duyuruları yapılmış, 10 ocak tarihinde bu ihale yapılmış. Bu ihaleye giren olmamış, sonraki 15 günlük dönemde yeniden ihale yapılmış. Bu ihaleye herkesin girme, alma hakkı var. Bunu herkes de biliyor, en iyi bilmesi gerekenler de meclis üyelerimiz. Bu ihale yapıldı, 14 milyon 700 bin TL ile Murat Özdemir isimli bir vatandaş burayı satın aldı. İhale şartnamesini herkes biliyor. Açıkça ilan edildi. 3 milyon TL teminatı, 440 bin TL geçici teminatı olan, soınraki dönemde de 28 şubat, 30 Mart ve 27 nisan tarihlerinde 3 eşit taksitte ödenecektir şeklinde ilana çıkılan bir ihale. Bu ihaleyi bir vatandaşımız, muhammen bedelin üzerinde bedelle satın almıştır. İşin bu kısmı ayrı. Geliyorum diğer taraftan, ihanet kısmına. Burası Gölpark ile takas mı edildi? Yani Gölpark ve İhanet kelimelerini yan yana kullananlar, bu ihanetin kimin tarafından yapıldığını çok iyi de biliyor olmaları lazım. Bu sıkıntıyı çözen, çözmeye çalışan, bununla ilgili çaba sarfedenler mi ihanet edenler, yoksa Gölpark’ı orada kendi haline terk edilmiş halde bırakanlar mı? Bence biraz bunlara bakmak gerek dedi. 
GÖLPARK SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR
 
Gölpark’ın geçmişten bugüne gelen sürecini de meclis toplantısında paylaşan Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Gölpark 2011 tarihinde bir önceki yönetim tarafından kesin kabulü yapılan bir işletme. Yap-işlet-Devret modeliyle yapılan bir alışveriş merkezi. Arsası Orhangazi Belediyesi’ne, üzerindeki mülkiyeti Elif İnşaat diye bir firmaya ait bir AVM. 25 yıllığına bu firmaya verilmiş. Süreç içerisinde bu işletme sebebi ne olursa olsun, çalışmalarına devam edememiş ve boşaltılmış ve tarumar edilmiş. Bu bina 25.yılın sonunda Orhangazi Belediyesine geçecek olan bir bina. Altındaki arazi bizim arazimiz. Yoldan gelip geçenlerin, ilçede yaşayan herkesin bir şekilde içini sızlatan bir bina. Bunu daha önceki dönemde İsmail Tartar’da bu sorunu çözmeye uğraşmış, çalışmış ama çözememiş kalmış. Süreç içinde bizim de buna uzaktan bakmamız mı gerekiyor, 19 yıl daha onun orada çürümesini mi beklememiz gerekiyor, yoksa belediyenin menfaatleri doğrultusunda bu sorunu çözmemiz mi gerekiyordu? Bunu bu mecliste defaatle de görüştük. Hatta 2 defa bu meclisten sorunun çözümü için yetki de aldık dedi.
 
ÖNEMLİ BİR AŞAMA KATEDİLDİ
 
Gelinen noktada çok önemli bir aşamanın da katedildiğini belirten Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, yüzde 100 bitmedi ama bu seviyeye kadar gelindi. Çünkü üzerinde bazı şerhler vardı ve bu şerhlerin de kaldırılması gerekiyordu dedi. 
 
Gölpark sorununun çözüm süreci ile ilgili de neler yapıldığını aktaran Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Gölpark Sorununun çözümü ile ilgili hem sayıştaydan, hem içişleri bakanlığı müfettişlerince bazı çalışmalar yaptırdık. Bunu sizlerle de paylaşmıştım. Sorunun çözümü ile ilgili neler yapılabilir diye araştırma yaptık. Bu raporlar doğrultusunda ve tavsiyeler doğrultusunda Orhangazi Asliye Hukuk Mahkemesine birincisi oradaki binanın değerini, ikincisi kalan 19 yıllık süreçte intifa hakkı bedelinin tespiti ile ilgili davalar açtık. Bu rapor hazırlandı. Asliye Hukuk Mahkemesi hazırladığı raporu bizlere sundu. Raporda bina değeri olarak 8 milyon 246 bin TL. 19 yıllık intifa hakkından vazgeçme bedeli 8 milyon 520 bin TL. toplamda 16 milyon 766 bin TL bir değer biçildi Gölpark’a. Biz ayrıca bağımsız bir kuruluşa da bir çalışma yaptık. Bu kuruluşun belirlediği değer de yaklaşık 13,5 milyon TL olarak ortaya çıktı. İkisinin ortalaması 15 milyon TL olarak belirlendi. Hakları elinde bulunduran firma ile mahkemenin ve bağımsız firmanın belirlediği rakamı 9 milyon 850 bin TL’ye bir mutabakata vardık. Bu konuda bir ön anlaşma yaptık. Ayrıca bu anlaşmaya dahil olarak, bizim kendilerinden olan bugüne kadar hiçbir kira yatırmamışlar. Bundan sonraki süreç de dahil olmak üzere 25 yıl içinde alacağımız kira bedelleri olan 2 milyon 430 bin TL’yi de bu 9 milyon 850 bin TL’den düşmek kaydı ile 7 milyon 500 bin TL yaklaşık bir para kalıyor. Yani biz 7,5 milyon TL ile mutabakatlaşırsak, tapudan şerhlerin kaldırılmasına müsaade edersek, Gölpark Orhangazi Belediyesi’nin olacak. Bunun içinde son 1,5 yılda buranın yeniden buranın deformasyonunun düzeltilmesi amacı ile yaklaşık bir masraf yapıldı bu da 1 milyondan fazla masraf bunun içinde dedi. Bunları anlatmasının sebebini de açıklayan başkan Neşet Çağlayan, biz ilk göreve geldiğimizde de bu sorunu çözmek için girişimde bulunduk. O günkü tarih itibarı ile harap hali 6,5 milyon TL bedel istemişlerdi. Bu bedeli veremeyeceğimizi söyleyip anlaşma yapmamıştık. O günkü kurla değerlendirdiğimizde ise 2 milyon 578 bin dolar yapıyordu o gün bu anlaşmayı yapsaydık. Bugün öyle bir noktaya geldik ki 1 milyon 970 bin dolar. Yani 600 bin dolar daha aşağıya çekilmiş fiyatı. Bu konuda da henüz işlemler bitirilmedi, resmileşmedi dedi. 
 
SATIŞI YAPILAN BİR ARSA İLE GÖLPARK KONUSUNU YANYANA GETİRMEK NE KADAR DOĞRU
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Kamu İhale Kanunu ile herkese açık bir ihale sonucu satışı yapılan bir arsa ile Gölpark konusunu yan yana getirmek ne kadar doğru. Her ikisi de Orhangazi’nin menfaatine olan şeyler. Özellikle de Gölpark mevzusu dedi. Başkan Neşet Çağlayan, iddiayı ortaya atan DP’li Meclis üyesi Nurettin Çetin’in Kültür Merkezi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, Kültür Merkezi inşaatını durdurun, Gölpark’ı Kültür Merkezi yapın derken, Gölpark’ın Orhangazi Belediyesi’ne ait olduğunu mu düşünüyordu, ya siz ya da biz satın alarak kullanalım diye mi düşünüyordu. Eğer ikincisini düşünüyorduysa, böyle bir şeyin ihanetle yan yana getirilmesi ne anlam taşıyor dedi.
 
İHANET KELİMESİ KULLANILACAKSA NADIR, KALE, HUZUREVİNİ KADERİNE TERKEDENLERE SÖYLEMEK GEREK
 
Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Orhangazi’de ihanet kelimesi kullanılacaksa bir; Gölpark’ı bu hale getirenler, iki; Kale’yi o hale getirenler, üç; Nadır’ı birilerine teslim edenler, dört; Huzurevi’ni kendi kaderine teslim edenler. Lütfen bunları o ihanet kelimesi ile yan yana getirsinler. Bütün bu sorunları çözen insanlara ihanet yaftasını yapıştırmak hiç adilane bir yaklaşım değil. Bizler kabul etmiyoruz. Bizler bu ilçeye hizmet etmek üzere geldik, Allah’ın izni ile de her günümüzü de hizmetle geçiriyoruz. Sıkıntıları, problemleri bir bir ortadan kaldırıyoruz. Bunları yaparken bizler kimlere ihanet ediyoruz bilemiyoruz. Yani bir takım menfaat odaklarına mı ihanet ediyoruz, yoksa Orhangazi halkına mı hizmet ediyoruz. Biraz bunları kullanırken dikkatli olun. Neyin ne olduğunu da bilerek eleştirin. Ben burada yokum, konunun muhatabı olarak ben yokken, biraz da şova dönük bu işi dönüştürerek kime ne menfaat sağlamaya çalışıyorsunuz dedi. Burada ne zaman sahipsizlik hissederseniz değneksiz gezmeye başlıyorsunuz diye de sözlerini sürdüren Başkan Neşet Çağlayan, bu konuda her zaman açık olduk. Meclise de her zaman bilgi verdik vermeye de devam ediyoruz. Nurettin Çetin’in takas söylemine ise ne takası. Takas söz konusu değil dedi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.