AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan: 28 Şubat darbesi faillerinin adaletin karşısında hesap verecekleri günü bekliyoruz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan: 28 Şubat darbesi faillerinin adaletin karşısında hesap verecekleri günü bekliyoruz
SİYASET / 22 Aralık 2017
İşte detaylar...
Dr.Ravza Kavakcı Kan önemli açıklamalarda bulundu.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan, 28 Şubat davasına ilişkin, "28 Şubat, demokrasimize yapılmış açık ve net bir darbedir. Bu darbenin birçok boyutu var. Şu an görülen davada sadece askeri sanıklar yargılanıyor. 28 Şubat'ın sivil ve medya boyutu da var. Bu dosyalar hala soruşturma aşamasında" değerlendirmesinde bulundu.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan, 28 Şubat dönemine ilişkin Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 103 sanığın yargılandığı davada, savcının esas hakkındaki mütalaasını açıkladığını ve sona gelindiğini belirtti.
 
Savcının, aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir ve diğer komuta kademesinden sanıklar ile tek sivil sanık olan Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 60 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediğini aktaran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan, "28 Şubat döneminde vesayetçi anlayış milyonlarca gencin, erkeğin ve kadının eğitim haklarını, çalışma haklarını ve hatta yaşama hakkını yok saydı. Yıllarca gençler, üniversite kapılarından alınmazken; sanıklardan, başörtüsü yasağının olmadığını iddia edenler bile oldu." ifadesini kullandı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan, Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetlerini organize eden, destek olan herkesin hesap vermesi gerektiğini, bu grubun faaliyetleri ile Refah-Yol Hükümeti'nin düşürülmeye çalışıldığını, halkın oylarıyla seçilmiş bir hükümetin baskı yoluyla görevini bırakmak zorunda kaldığını savundu.
 
4 Şubat 1997'de Sincan'da tankların yürütülmesi ile vatandaşlara korku aşılamaya çalışıldığını anımsatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Ravza Kavakcı Kan, şunları kaydetti:
 
"Hükümete gözdağı veren darbeciler, bu fiillerini 6 ayda bir yapılan eğitim programı olduğunun savunmasını yapmışlardı. Bu savunmaya karşı Genelkurmay, böyle bir eğitim programı olmadığını bildirmiştir. Bunun yanı sıra o dönemde hükümeti yıpratmaya yönelik olarak gazetelerde 'Gövde Gösterisi' ifadesiyle manşetler atılmıştır. Bazı gazeteler, televizyonlar, 'irtica' bahanesi ile darbe atmosferi oluşturmaya çalışarak, hükümeti yıpratmaya çalışmışlardır. Ayrıca o dönem medyada kullanılan kin ve nefret dili ile halkın farklı kesimleri kutuplaştırılmaya ve birbirine düşürülmeye çalışılmış, provokatif eylemler ile bu kutuplaştırma meşru gösterilmeye çalışılmıştır. 28 Şubat, demokrasimize yapılmış açık ve net bir darbedir. Bu darbenin birçok boyutu var. Şu an görülen davada sadece askeri sanıklar yargılanıyor. 28 Şubat'ın sivil ve medya boyutu da var. Bu dosyalar hala soruşturma aşamasında.
 
Ancak bu darbenin gerçekleşmesinde rolü olan herkes mahkeme önünde adil şartlarda yargılanacak. Biz, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı olarak, birlikte bu sürecin takipçisiyiz. Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz ve 28 Şubat darbesi faillerinin adaletin karşısında hesap verecekleri günü bekliyoruz."
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.