Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan: Beraberce ilçemize hizmet ediyoruz
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan: Beraberce ilçemize hizmet ediyoruz
SİYASET / 12 Aralık 2017
İşte detaylar...
Orhangazi’nin kardeş şehri olan Kosova’nın Malişeva şehrinin Belediye Başkanı Ragıp Begaj, Eğitim Müdürü Avdi Morina, Kültür Müdürü Blerta Krasnıqı, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerden 4 okul müdürü ve öğretmenlerin yer aldığı heyet, Orhangazi protokolü tarafından akşam yemeğinde ağırlandı. Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ve eşi Zöhre Çağlayan’ın ev sahipliği yaptığı yemeğe; Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Karatosun, Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, Belediye Başkan yardımcısı Necmettin Şahin, Belediye Meclis üyeleri, okul müdürleri ile Bursa Kosova Üsküp Dernek Başkanı Recep Gündüz de katıldı. 
 
Yemekte iki şehir hakkında bilgi alışverişi yapıldı. Eğitimciler, iki ülkenin eğitim şartlarını değerlendirme fırsatı buldu. 
Yemekte konuşan Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, 'Biz kardeşiz. Kardeşler uzakta olsa da hissederler. O yüzden acılarını tatlı anlarını yaşarlar. Bu kardeşliğin sebebi gönül coğrafyamızdan geliyor olmamızdır. Bu kardeşliğin öncülüğünü yapan her iki şehrin belediye başkanına teşekkür ediyorum.' dedi.  
 
Kosovalı heyet onuruna verilen yemeğin ev sahipliğini yapan Belediye Başkanı Neşet Çağlayan yemekteki konuşmasında, iki şehrin Belediyeleri ile başlayan kardeşlik ilişkilerinin bu ziyarette eğitim alanında da geliştiğine dikkat çekti. 
 
Konuklara Orhangazi’nin genel yapısı anlatan Başkan Çağlayan, özellikle tarım ve sanayi ile ön planda olan Orhangazi’de turizm açısından da girişimler yapıldığını anlattı. Çağlayan, Belediye’nin de yapısını anlatırken, Meclis üyelerinin de salonda olduğunu ifade ederek ‘Beraberce ilçemize hizmet ediyoruz’ dedi.  Otoyol ve Osmangazi Köprüsü’nden sonra Orhangazi’nin değerinin bir kat daha arttığını söyleyen Başkan Çağlayan, ‘Belediye olarak şehrin kalıtsal sorunlarının çözümü noktasında çalışırken, geleceğe yönelik plan ve projeler hazırlıyoruz. Tüm bunları yaparken ayrıca kültürel noktadaki etkinliklere de önem veriyoruz. Özellikle gönül coğrafyamız içinde yer alan Kosova’daki kardeş şehirle ilişkilerimizi geliştirmek en başlıca arzularımızdan birisi.' dedi.  
 
Yakın zamanda bir kez daha göreve seçilen Belediye Başkanı Ragıp Begaj'ı tebrik eden Çağlayan, 'İnşallah bundan sonraki ilişkilerimiz kültürel boyuttan, eğitim boyutuna ve diğer ticari alanlarda da gelişecektir. Kardeşlerinin evinde ve sofrasında onları görmüş olmaktan son derece memnun ve mutluyum.' diye konuştu.  
 
Belediye Başkanı olduğu Malişeva şehri hakkında bilgiler veren Ragıp Begaj, ev sahipliği için Orhangazi protokolüne teşekkür ederken, ‘Bugün sizlerle beraberken kendi evimde olduğumu hissettim. Bunun hep böyle olduğunu biliyorum. Çünkü bir kardeşiz.’ dedi. 
 
Tamamı Müslüman olan Malişeva’nın yaşadığı sıkıntıları aktaran ve savaştan sonra Türkiye’deki kardeş şehirlerin desteği ile kendini geliştirdiğini ifade eden Begaj, ‘Umarım bugün imzalamış olduğumuz protokoller uzun süreli olacak ve gelecek nesillere hizmet edecektir. Belediyemizle olan ilişkileri giderek arttığı için, her türlü katkıyı sağlayan ve gelecek nesillerin kardeşlik bağının güçlenmesi için önemli temeller atan Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’a teşekkür ederim. Bize kapılarınızı ve gönüllerinizi açtığınız için minnettarız.‘ dedi. 
 
Bursa Kosova Üsküp Dernek Başkanı Recep Gündüz ise Bursa ve Kosova'nın ortak noktalarını anlattı.  Kosova’nın yüzde 90’ının Müslüman olduğuna dikkat çeken Gündüz, Bursa ile birbirine yakın birçok kültürel özellikleri olduğunu ifade etti. 
 
Kosovalı heyet onuruna verilen yemek, günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu. 
 
Pazar günü Orhangazi’ye gelen ve Perşembe’ye kadar kalacak olan Kosovalı heyet, eğitim ve kültür gezileri, protokol ziyaretleri ve meslek lisesi öğrencilerinin staj yaptığı sanayi kuruluşlarını ziyaret edecek.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.