Melih Gökçek istifa etti
Melih Gökçek istifa etti
SİYASET / 28 Ekim 2017
Melih Gökçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından bugün belediyede düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı.

Melih Gökçek, bugün istifa ediyor, 23 yıldır büyükşehir belediye başkanlığı yapan Gökçek, gece yarısı yazdığı Twitter mesajında bugün saat 14.00'da toplantı yapacaklarını belirtti. Veda edeceğini dile getiren Gökçek, "Belediye başkanlığından ayrılacağım" diye yazdı.
 
Ankara'da 23 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Melih Gökçek, dün belediye personeliyle vedalaşmasının ardından bugün de istifasını açıklamak üzere TV kameralarının karşısına geçti.
 
Belediye Meclisi'nin toplantısını bu amaçla Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’na alan Gökçek, burada kameraların karşısına geçti. Gökçek'in konferans salaonuna aldığı bu meclis toplantısına CHP, "şova dönüştürecek" diyerek katılmayacağını açıkladı, ardından da MHP'li meclis üyeleri katılmayacaklarını açıkladı. 
 
Dün personele belediyenin kapalı anons sistemiyle yaptığı veda konuşmasında "Benim belediye başkanlığından ayrılmamı, genel başkanım Recep Tayyip Erdoğan talep etti" diyen Gökçek, kameraların karşısında istifa gerekçelerini açıklıyor. Belediye Meclis üyelerinin, bürokratların da katıldığı toplantıda alkışlarla salona gelerek kameraların karşısına geçen Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin olağanüstü toplantısının 263. birleşimini açtı, yerel eşitlik planına ilişkin başkanlık yazısını oylamaya sundu. Gökçek, "Son maddesi belediyemiz hizmetlerimizle ilgili blaşkanlık sunumu ve benim sizlere söyleyeceğim son sözler. Müsaadenizle bunu kürsüden yapmak istiyorum" diyerek kürsüye geldi. 
 
"Ben Ankara'da belediye başkanı olalı 23.5 yıl oldu. Elhamdülillah 5 dönemdir Ankara'ya ve Ankaralıya hizmet etmeye çalışıyorum. Bir muhasebe olması ve hesabını vermek adına neler yaptığımı kısaca anlatmak istiyorum" diye söze başlayan Gökçek, şunları söyledi: "1994'te Ankara'nın adı bozkırdı, suları haftada 4 gün akmayan, modern çöplüğü bile olmayan, bir yabancı konuk geldiğinde gezdireceğiniz hiçbir yeri olmayan bir Ankara'yı teslim aldık. Birileri Ankara'yı mabedsiz, renksiz şehir olarak planlamıştı. Hacıbayram Camii ve çevresi, Hacı Bayram hazretlerine inat malum evler ve meyhanelerle doluydu, hepsini temizledik. Ankara'da 1757 kişiye bir cami şu anda düşüyor. Camiler şehri İstanbul'u 2 buçuk kat geçmişiz. Artık Ankara'nın adı mabedsiz şehir değil inanç şehridir."
 
Hizmetleri anlattı
 
Toplu taşımadan, raylı sistemlere, bulvarların genişletilmesine, köprü, alt ve üst geçit yapımına, doğal gaz dağıtımına, trafik hizmetlerine, meydanlara yapılan dekoratif saatler ve dev heykellere dönemindeki hizmetleri anlatan Gökçek, "Performansımız geçmiş dönemlerle mukayese edildiğinde 7.5 katıdır" dedi.
 
'Artık yeşilin içinde Ankara'yı arıyoruz'
 
Kendi döneminde Ankara'ya 78 milyon ağaç ve çalı grubu dikildiğini, parkların 19'dan 418'e çıktığını söyleyen Gökçek, "Bozkır Ankara'nın adı artık yeşil Ankara'dır. Biz geldiğimizde Ankara'nın içinde yeşil ararken artık yeşilin içinde Ankara'yı arıyoruz" ifadesini kullandnı. 
 
Kentsel dönüşüm
 
"Kentsel dönüşümde Ankara tartışmasız bir numaradır" diyen Gökçek, 29 milyon 474 bin metrekare alanda çalıştıklarını belirterek, 33 bin 612 konut ürettiklerini, vatandaşlara 265 milyon lira kira ödemesi yaptıklarını ve toplamda 2 katrilyon 220 trilyon lira harcadıklarını açıkladı. Gökçek sosyal projelerde Ankara'nın örnek olduğunu söyledi. Gökçek, kadınlara, gençlere, sokak çocuklarına yönelik açtıkları merkezleri ve hizmetleri anlattı. 1997'den itibaren yaptıkları gıda ve kırtasiye yardımını, ailelere dağıtılan kömür ve yakacakları açıkladı, yaşlılara yönelik hizmetleri sıraladı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.