clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
İşte NAME HABER Yazarı, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün yeni yazısı
İşte NAME HABER Yazarı, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün yeni yazısı
SİYASET / 12 Eylül 2017
İşte Köşe Yazarımız, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün "Dünya’da en fazla fındığı üreten Türkiye, dünya fındık fiyatını belirleyen kurumsallaşmayı sağlamalı ve üreticisini korumalıdır" başlıklı yeni yazısı...
Karadeniz bölgemizin ana geçim kaynağını oluşturan fındık ve fındık üreticilerinin karşılanabilir beklentileri dikkate alınmalıdır.
 
Fındık üreticileri, ürünlerini piyasa fiyatının altında satmalarına mecbur bırakmayacak bir alım ve pazarlama dengesi kurulabilmelidir.
 
Dünya üretiminin %75’ne sahip olmamıza karşın, fındık fiyat politikasının Almanya’daki Fındık Borsa’sında belirlendiği unutulmamalıdır.
 
Dünya’da en fazla fındığı üreten Türkiye, dünya fındık fiyatını belirleyen kurumsallaşmayı sağlamalı ve üreticisini korumalıdır.
 
Kabuklu fındık ihracatı yerine katma değer üretecek olan Fındık İşleme Sanayimizi geliştirmemiz üreticiyi ve sektörü büyütecektir.
 
Fındık alımı yapan TMO yerine, fındık konusunda uzman olan Fiskobirliğin alt yapısı ve tecrübesi sektörü canlandıracaktır.
 
Devlet destekli olarak Fiskobirliğin fındık üretimini planlama, alımı ve pazarlama işlevlerini yüklenmesi değerlendirilmelidir.
 
Fiskobirliğe fındık ihracatı kolaylığı lisansı sağlanmalı, diğer ihracatçı birlik ve firmalar konu hakkında teşvik edilmelidir.
 
Fındık üretim alanları taban arazilerden yamaç arazilere çekilmeli ve üretim alanları bir plan dahilinde düzenlenmelidir.
 
Karadeniz bölgesinde alternatif ürün olarak sanayi tipi kestane ve ceviz üretimi ile ve kestane balı konusunda çalışmalar yapılmalıdır.
 
AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ - www.namehaber.com KÖŞE YAZARI

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.