clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Muharrem KAŞITOĞLU - Artık Yeter..!
Muharrem KAŞITOĞLU - Artık Yeter..!
SİYASET / 14 Ağustos 2017
İşte Yazarımız Muharrem Kaşıtoğlu'nun "Artık Yeter..!" başlıklı ilk köşe yazısı...

Toplumun her kesiminden insanın az çok bir fikir ortaya koyduğu, üzerinde bir süredir yoğun olarak tartışmalar yapılan bir mesele var. Maalesef işin ciddiyetini anlamaktan hala uzak olduğumuz bu mesele yakın gelecekte korkarım ki en önemli gündem maddemiz olacak.

Uyuşturucu madde bağımlılığından söz ediyorum. Bireysel bir mesele gibi değerlendirdiğimiz ve aslında çok ama çok yanıldığımız bu büyük bela istisnasız hepimizin kapı eşiğine kadar gelmiş durumda.

‘’Benim çocuğum yapmaz’’ yaklaşımı en tehlikeli bakış açısıdır. Hiç beklenmedik bir anda hayatımıza giriverme ve ülkemizin tamamını sarma potansiyeli olan bu büyük tehlike ile ülke olarak topyekün bir mücadeleye ihtiyaç duyulmaktadır.

Çok yönlü bir mücadele alanı olan bu mesele de, bağımlı olan gençlerimizi bu illetten kurtarmak pek çok sebepten dolayı maalesef çok ama çok zor bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. Öyle ki, yakın zamanda Beykoz Belediyesi olarak, bu alanda ülkemizin en önemli tedavi merkezlerinde tedavi ettirdiğimiz gençlerimizin tamamı maalesef tekrar kullanmaya başlamışlardır. Bu acı gerçeklikten yola çıkarak, tedavi ve rehabilitasyon sürecine kafa yormaya devam etmeli fakat asıl mücadele alanımızı henüz bağımlı olmayan ama tehlike ile karşı karşıya olan ülkemizin tüm çocuk ve gençlerini korumaya yönelik çalışmalara yoğunlaşmalıyız.

Zira bu alana ağırlık vermeyip, etkili bir çalışma yapmazsak çocuklarımızı ve gençlerimizi yani geleceğimizi tedavisi neredeyse imkansız olan bu illetin kucağından kurtaramayız.

Bu çerçevede en etkili mücadeleyi, rantı yüksek fakat hukuki cezası yeterince yüksek olmayan uyuşturucu satıcılığının önüne geçerek yapabiliriz. Çok kolay tedarik edilen uyuşturucu belasının önüne konacak en büyük engel, satış ve pazarlamasını yapanlara karşı sıfır tolerans gösteren, hiçbir hafifletici sebep içermeyen kanunları hayata geçirmek ve uygulamak olacaktır. Denetimli serbestlikle, ‘’satıcı değilim kullanıcıyım’’  söylemleriyle tutuklanmaktan kurtulma gibi, suçluların lehine olacak tüm argümanlar ortadan kaldırılmalı ve çok ağır bir suç olduğu her şekilde hissettirilmelidir. Bunun mücadelede çok etkin olacağına, kaynağın kurutulmasında etkisini kısa sürede göstereceğine ve her köşe başında satılabilen bir nesne olmaktan çıkarılacağına inancımız sonsuzdur.

Bir örnek vermek gerekirse; hatırlarsanız bundan birkaç yıl öncesine kadar ülkemizin özellikle İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizin en büyük toplumsal belalarından biri kapkaç meselesi idi. Her gün onlarca kapkaç haberi izlemek olağan bir hale gelmişti. Hayati tehlikede içeren bu mağduriyete karşı toplumsal birliktelik ve tepki sonucu cezası çok az olan kapkaç suçu, gasp suçu kapsamına alındı. Yeni kanuni düzenleme ile cezası artırılan bu suç neredeyse tamamen ortadan kalktı. Caydırıcılıkla sonuçlanan bu etkili hukuksal düzenleme yönteminin uyuşturucu satıcıları üzerinde de uygulanması şüphesiz ki etkili olacaktır.

Bu kapsamda ve bu gerçekten yola çıkarak kaymakamlık, belediye kent konseyi, spor kulüpleri, STK’larla Beykoz’da başlattığımız uyuşturucu madde ile mücadele sürecimiz çok hızlı bir şekilde büyüyerek devam etmekte. İnanıyorum ki, kısa zamanda bu haklı mücadelemiz tüm Türkiye’ye yayılacak ve toplumun beklentisi olan yasal düzenlemelerin hayata geçmesi için bir kapı açacaktır.

Bu yazıyı 14 Ağustosta 33 yaşında, hayatının baharında uyuşturucu yüzünden yaşama veda eden bir kardeşimizi toprağa verdikten sonra bitirmenin dayanılmaz acısını yaşıyorum.

Artık yeter..! Bu son olsun…

                                                                                                                             Dostluk ve Muhabbetle…

 

https://goo.gl/m7j597

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Müberra Özdelice 19 Ağustos 2017
Allah öncelikle gençleri ve tüm insanları bu tür belalardan korusun zararsız tertemiz bir dünyada yaşamayı nasip etsin insallah bunun da vesilesi ile siz büyüğümüz Muharrem Bey siz olursunuz bu konu da sizin azminiz ve desteğiniz buna kaynak olacağına hiç şuphemiz yok.