bioreklamsol
biosag
bioreklam
Başbakan Binali Yıldırım: Türkiye'nin çehresini değiştirecek büyük projeleri engellemeye gayret edenler, bugün FETÖ'nün terörist elebaşısı ve onun teröristlerini kullanıyorlar
Başbakan Binali Yıldırım: Türkiye'nin çehresini değiştirecek büyük projeleri engellemeye gayret edenler, bugün FETÖ'nün terörist elebaşısı ve onun teröristlerini kullanıyorlar
SİYASET / 7 Ağustos 2017
Başbakan Binali Yıldırım, tarihi kent meydanında düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenindeki konuşma yaptı.
Halk oylaması mitingleri kapsamında 4 ay önce Sivas'a geldiğini hatırlatan Yıldırım, bugün de kentte olmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu söyledi.
 
Sivas'ın üç gün önce şehit Uzman Çavuş Erkan Sakal'ı son yolculuğuna uğurladığını anımsatan Yıldırım, şehit uzman çavuş ile diğer şehit Jandarma Binbaşı Ümit Çelik'e Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.  
 
Başbakan Yıldırım, "Sivas'ın bir asırlık sesi olan Aşık Veysel ne diyor? 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece.' Yolumuz, millete hizmet yolu. Gündüz gece bu yolda, dur durak bilmeden yürümeye devam edeceğiz. İstikbalin ve istiklalin şehri Sivas. Sivas ile bizim gönül bağımız bir başkadır. Sivas ile bizim yol arkadaşlığımız başkadır. Sivas, size milletin adamının, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdim." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye için, Sivas için çalıştıklarını, alın teri döktüklerini söyleyen Yıldırım, kendilerinin Sivaslılara, Sivaslıların da kendilerine güvendiğini belirtti.
 
"Uzun ince yollar, artık uzun duble yollar haline geldi"
 
Başbakan Yıldırım, bugüne kadar Sivas'ın yüzünü hiç kara çıkarmadıklarını, bundan sonra da kara çıkarmayacaklarını vurguladı.
 
"Türkiye'nin bütün illerinde olduğu gibi, Sivas da yatırımlarla, hizmetlerle kalkınmaya devam ediyor." diyen Yıldırım, şunları ifade etti:
 
"Bugüne kadar Sivas için yaptıklarımızı siz biliyorsunuz. Az önce bakanlarımız, bunların bir kısmını anlattı. Bakın, şu Sivas'ın yollarına, nereden nereye geldi. Aşık Veysel'in dediği o uzun ince yollar, artık uzun duble yollar haline geldi mi? Şimdi Ankara'ya, İstanbul'a, Kayseri'ye, Malatya'ya, Erzincan'a çok daha konforlu, çok daha rahat bir şekilde gidiyor muyuz? Sivas'a 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı ne kadar biliyor musunuz? Sadece 24 kilometre.
 
Peki AK Parti iktidarında, bizim hükümetlerimiz döneminde ne yapıldı dersiniz? Bunun üzerine 729 kilometre yol yapıldı. 24 kilometre nere, 729 kilometre nere? İşte AK Parti iktidarının farkı bu. Laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne taş koyan iktidarız."
 
İkinci üniversite müjdesi
 
19 Mart'taki ziyareti sırasında Sivaslılara bazı sözler verdiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Dedik ki yeni stadyum yapıldı, çok güzel olmuş. Gelirken de gördüm. Bu arada Yiğidolar, Süper Lig'e çıktı, tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Dedik ki: 'Eski stadyumun yerini binalarla doldurmayacağız, Sivas'a yeşil bir şehir parkı yapacağız.' Sözümüzü tuttuk mu? Sivasımız, üniversiteye bir fakülte sözü verdik, iki fakülte kurulma kararı verdik. Hayırlı, uğurlu olsun. 'İkinci bir üniversite yapacağız.' demiştik. Sizin milletvekiliniz, sizin evladınız, İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanımız, bu konuda çalışmaları başlattı. Meclis'in ilgili komisyonuna bu konuyu getirdi.
 
Bununla ilgili inşallah önümüzdeki dönemde ikinci üniversiteyi de Sivas'a kuruyoruz." 
 
"Yiğidolara en güzel hizmetler yakışır"
 
Daha önce de Kızılırmak Projesi'ni paylaştıklarını, belediyenin projenin ihalesini yaptığını ve çalışmaların devam ettiğini bilgisini veren Yıldırım, kente ikinci organize sanayi bölgesi kurma sözü verdiklerini hatırlattı.
 
Bunun için hemen harekete geçtiklerini ve kamulaştırma işlemine başladıklarını dile getiren Yıldırım, "En son olarak 2019'u sayın, 2019'da yüksek hızlı tren Sivas'a geliyor. Hızlı tren geldiği zaman buradan Ankara'ya 2 saatte gideceksiniz. İstanbul'a devam etmek istiyorsanız, 5 saatte ver elini İstanbul. Nereden nereye geldik? Bu proje, Sivas'ı çevre illere, Ankara'ya, İstanbul'a ve Avrupa'ya bağlayacak. Sivas için en güzel neyse onu biz gerçekleştiririz. Biliyoruz ki Sivas'a her şeyin en güzeli, Yiğidolara en güzel hizmetler yakışır." ifadelerini kullandı.
 
Yıldırım, tarihi kent meydanında düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde, Türkiye'nin ve Sivas'ın her köşesini yatırımlarla, hizmetlerle süslediklerini söyledi.
 
Dün Muş'ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından havalimanı temeli atıldığını, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da Ağrı'da 8 yatırımın temelinin atıldığı törene katıldığını belirten Yıldırım, Arslan ve Eroğlu'na hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
 
Yıldırım, Sivas'a yapılacak yatırımlar arasında kentin yıllardır beklediği hizmetlerin bulunduğunu ifade etti.
 
Sivas'a son 15 yılda yapılan yatırımların maliyetinin 21,5 milyar lira olduğunu bildiren Yıldırım, temelleri atılacak ve açılışı yapılacak yatırımlarla Sivas'ın, ulaşım, turizm, eğitim ve sağlık şehri haline geleceğini söyledi.
 
Başbakan Yıldırım, bugüne kadar yaptıkları gibi bugünden sonra da Türkiye ve Sivas için daha iyisini yapma gayreti içinde olacaklarını dile getirdi.
 
"Yiğidolarla yola çıkanın sırtı yere gelmez." diyen Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde başlattıkları yeni atılım döneminde de milletin yüzünü güldürmeye, derdine derman olmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
"İşgalci zihniyetlerle bir olup demokrasimizi yıkmaya çalıştılar"
 
Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin Sivas'ta atıldığını anımsatan Yıldırım, o dönemde düşman ve işgalci askerlere Sivas'ın tarihi bir cevap verdiğini söyledi.
 
Sivas'tan, "Manda, esaret asla kabul edilmez, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." nidalarının yükseldiğini aktaran Yıldırım, Türk milletinin bu asil kararının Sivas'tan bütün dünyaya ilan edildiğini ifade etti.
 
O gün işgalcileri alkışlayanların, bugün de aynı ihanet içinde bulunanların olduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:
 
"Dün isimleri farklı olan bu hainlerin bugün adı değişti, FETÖ oldu. Tüm alçaklıklarıyla Türkiye'ye, milletimize karşı karanlık bir plan içine girdiler. İşgalci zihniyetlerle bir olup demokrasimizi yıkmaya çalıştılar. Bugünlerde 'yeni bir devlet kuruluyor' lafları yapılıyor. Hadi oradan. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran irade, 15 Temmuz'da bu devleti yıkmaya çalışanlara gereken dersi verdi. Darbecilere darbeyi vurdu. Ezanlar dinmedi, bayrak, ay yıldızlı bayrağımız inmedi. Siz, Sivas'ın yiğit insanları o gün meydanlardaydınız. O gün Sivas'ın meydanı Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, milletin kardeşliği için tek yürek, tek ses oldu. Darbecilere geçit vermedi."
 
"Alçaklar teker teker hesap veriyor"
 
Darbe girişimi sırasında 250 şehit verildiğini, 2 bin 194 kişinin de gazi olduğunu belirten Yıldırım, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.
 
Açılan davalarda örgüt mensuplarının yargılandığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Şimdi bu alçaklar teker teker hesap veriyorlar. Pensilvanya'daki terör baronunun, baş teröristin elini eteğini öpen bu hainler hala beyhude umut içindeler. Son derece akılsız, ahlaksızca mahkemelerde tiyatro oynamaya devam ediyorlar ama boşuna uğraşmasınlar, içinde bulundukları bu terör bataklığından, alınlarına vurulan 'vatan haini' damgasından asla kurtulamayacaklar, yaptıklarının hesabını kanun içinde en ağır şekilde vereceklerdir. Dün, üst akıl emriyle Gezi olaylarını başlatan, üçüncü havalimanını, dünyanın en büyük havalimanını durdurmaya çalışanlar, Türkiye'nin çehresini değiştirecek büyük projeleri engellemeye gayret edenler, bugün FETÖ'nün terörist elebaşısı ve onun teröristlerini kullanıyorlar."
 
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, milletin tertemiz alınlarıyla secde ettiği seccadeyi ayakkabılarıyla çiğneyerek, akıl hocalarına, "Sizin emrinizdeyiz." mesajı verdiğine dikkati çeken Yıldırım, "Bunlar, küresel terör odaklarının emrinde, biz de Türkiye Cumhuriyeti'nin asil vatandaşlarının emrindeyiz. 15 Temmuz'da bunu anlamayanlar iyi bilsin ki bu ezanlar dinmez, bu bayrak inmez." ifadesini kullandı.
 
Başbakan Yıldırım, ruhunu 1 dolara satanların Türk milletini yenemeyeceğine işaret ederek, "Varsın bazıları önümüze engel koymaya çalışsın. Biz onlara inat demokrasimizi daha da geliştireceğiz, ekonomimizi daha da büyüteceğiz. Yeni fabrikalar, iş alanları kurarak istihdamı, aş, iş alanlarını büyüteceğiz." diye konuştu.
 
Yıldırım, yılın ilk yarısında ihracatın bir sene öncesine göre yüzde 8 arttığını belirterek, "İhracat bu gidişle 150 milyar doların üzerine çıkacak." dedi. 
 
Dünyada ekonomik durgunluk devam etmesine rağmen Türkiye'de yüzde 5 büyüme sağladığına dikkati çeken Yıldırım, enflasyonun da tekrar tek haneli rakamlara döndüğünü anımsattı.
 
Turizm sektöründe de güzel gelişmeler yaşandığını aktaran Yıldırım, bu yılın ilk yarısında turist sayısının yüzde 14 artığını bildirdi.
 
"12 şehirde rüzgar santralleri kurulacak"
 
Türkiye'nin savunma sanayisi hamlesinde de dünyanın önemli ülkeleri arasına girdiğini belirten Yıldırım, "Dünyanın en prestijli savunma sanayi şirketlerinde 3 şirketle, 100 şirket arasında temsil ediliyoruz. Her alanda milli, yerli, dışa bağımlılığı asgari düzeye inmiş bir ülke olmak için durmadan, duraksamadan çalışıyoruz." ifadesini kullandı.
 
Başbakan Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, enerji bağımlılığını azaltmak için hafta başında yenilenebilir enerji kaynakları ihalesini gerçekleştirdiğini anımsatırken, kurulacak enerji tesislerinin yüzde 65'lik kısmının yerli olarak imal edileceğini dile getirdi.
 
Yıldırım, "Yani bunların fabrikaları Türkiye'de olacak. Yüzde 80 mühendislik oranıyla enerji alanında Türkiye, büyük bir teknoloji üretim merkezi haline gelecek. Faaliyet gösterecek rüzgar türbini fabrikasıyla ülkemize önümüzdeki 2 yıl içinde 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacak. Enerji santralleri üretime başladığında yıllık Sivas'ın iki katı kadar bir şehrin elektriği buradan, yerli kaynaklardan üretilmiş olacak. 12 şehirde bu rüzgar santralleri kurulacak." şeklinde konuştu.
 
Santral kurulacak 12 şehirden birisinin de Sivas olduğu müjdesini veren Yıldırım, milli ve yerli kaynaklara dayanan bu projeyi başarılı bir şekilde hayata geçiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve ekibini tebrik etti.
 
Attıkları her adımda memleketi, geleceği ve milleti düşündüklerini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin yeni anayasayla çıktığı bu aydınlık yolun daha güzel haberler ve gelişmelerle milletin yüzünü güldüreceğini dile getirdi. 
 
Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Özellikle yaz aylarını çok iyi değerlendirip, ekonomik reformlar için yeni tedbirler için planlarımızı yapıyoruz. Cazibe Merkezleri Programı ile Türkiye'nin doğusuyla batısı arasındaki kalkınmışlık farkını ortadan kaldıracağız ve yıllardır başımızın belası olan bölücü terörü de tarihin derinliklerine gömmüş olacağız. Türkiye 2023'e, 2053'e, 2071'e doğru güçlü adımlarla yürüyecek. Birilerinin yapmaya çalıştığı ekonomik operasyonlar, sabotajlar dün olduğu gibi gelecekte de boşa çıkacak hiçbir işe yaramayacak. Biz Türkiye'ye güveniyoruz, milletimize güveniyoruz. Sivas'a güveniyoruz, sizlere inanıyoruz. Sizinle aşamayacağımız, başa çıkamayacağımız hiçbir zorluk yok." 
 
İstiklal mücadelesinde milli bir duruş sergileyen Sivas'ın 16 Nisan halk oylamasında yüzde 71,5 oranında verdiği destekle tarih yazdığını söyleyen Yıldırım, Sivaslılara teşekkür etti.
 
Yıldırım, açılışını gerçekleştirdikleri eserlerin Sivas'a, ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.