clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Çekmeköy Belediyesi, Vagoşça ve Dojran’da düzenlediği iftarda soydaşlarımızı buluşturdu
Çekmeköy Belediyesi, Vagoşça ve Dojran’da düzenlediği iftarda soydaşlarımızı buluşturdu
SİYASET / 19 Haziran 2017
Çekmeköy Belediyesi, kardeş kentleri Vagoşça ve Dojran’da düzenlediği iftarda soydaşlarımızı buluşturdu.
Çekmeköy Belediyesi, Çekmeköy’de düzenlenen yedi iftar programının ardından ata yadigarı topraklar Balkanlkar’da da iftar sofrası kurdu. Kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında, Makedonya Dojran ve Bosna-Hersek Vagoşça’da iftar programı düzenlendi.  
 
Yedi Yıldır Aynı Sofrada İftar
 
İlçe statüsü kazandığı yıl kardeş belediye protokolü yapılan Makedonya’nın Dojran kentinde, bu yıl yedinci kez iftar sofrası kuruldu. Çekmeköy Belediyesi ve Dojran Belediyesi tarafından hazırlanan kardeş sofrasına Dojran ve çevre ilçelerden gelen misafirler de katıldı.
 
Türkiye ile Bosna Hersek arasında bulunan geleneksel ve tarihi bağları güçlendirilmesi için Çekmeköy Belediyesi ve Bosna Hersek Vagoşça Belediyesi arasında 2016 yılında imzalanan kardeşlik protokolü çerçevesinde, bu yıl Bosna’da ilk iftar düzenlendi.  Kent halkı tarafından sevgiyle karşılanan Çekmeköy Belediyesi’nin ekipleri iftar programı öncesinde Bosna ve Balkanlarda yaşan Müslümanların kaderini değiştiren Aliya İzzetbegoviç ve şehitlerin mezarlarını ziyaret ettiler.
 
Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın selamını Balkan topraklarına taşıyan ekipte; Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcıları Latif Coşar, Şahmettin Yüksel, Hasan Öztürk ve birim müdürleri yer aldı.
 
Türkiye’deki programları nedeniyle iftarlar için Bosna ve Makedonya’ya gidemeyen Başkan Poyraz, “Osmanlı döneminde yüzyıllarca kardeşçe yaşadığımız Müslüman halka bugün de yalnız olmadıklarını hissettirmek istiyoruz. Bu nedenle sadece Ramazan’da değil her zaman iletişimimiz devam ediyor. O güzel topraklara gidip, soydaşlarımızla aynı sofrayı paylaşmak bu yıl bana değil ekip arkadaşlarımıza nasip oldu; Ramazan’ın bereketini soydaşlarımızla paylaştılar,” dedi. 
 
Program öncesinde Üsküp ve Vagoşça’daki  kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşları ziyaret edilerek İftar Programı hakkında bilgi verildi ve ihtiyaç sahibi ailelere yardım dağıtıldı.
 
İftar sonrasında Doyran’daki Osmanlı döneminden hala kalabilen tarihi eserlerin durumu yerinde incelendi ve çevre Gökçeli, dedeli ve diğer Türk köylerinde muhtarlarımız ve imamlarımız ziyaret edildi. Makedonyadaki eğitim ve din hizmetlerinin durumu istişare edildi. Bölgedeki TİKA yatırımları ( okul, cami vb. yapımlar) incelendi.

 

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.