clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci: Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönlümüz bir, soframız bir
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci: Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönlümüz bir, soframız bir
SİYASET / 14 Haziran 2017
Diyarbakır’da kardeşlik sofrası kuruldu.
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, “Gönlümüz Bir, Soframız Bir” diyerek başladığı Ramazan etkinliklerini Diyarbakır’a taşıdı. AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığıyla birlikte Sur ilçesi Dağkapı Meydanında organize edilen iftarda, İstanbul teşkilatı binlerce Diyarbakırlı ile hemhal oldu.
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, İl Yürütme ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe ve Belediye Başkanları ile Kadın, Gençlik Kolları Üyeleri ve Basın Mensuplarından oluşan kafile, Diyarbakır’a vardığı andan itibaren büyük bir misafirperverlik ve sevgiyle karşılandı.
İftar öncesi Temurci, Mardin Nusaybin’de şehit olan Vedat Aykut'un ailesini ziyaret ederek taziyelerini iletti ve hasbihal etti. Sonrasında Diyarbakır TEOG birincisi Rozerin Efe'yi tebrik eden Dr. Temurci, eğitim hayatında başarılar diledi.
TARİHİ MEKANLARA ZİYARET
 
Güne tarihi cami ve müze ziyaretleri ile devam eden heyetimiz, Hazreti Süleyman Camii ve Diyarbakır Arkeoloji Müzesini gezerek tarihi hakkında bilgi aldı. Ulu Camii ziyareti sonrası Sur Çarşısı esnafları ziyaret edildi. Esnaflarla uzun uzun sohbet eden İl Başkanı Temurci, birçok Diyarbakırlı kardeşimizle yakından ilgilendi ve fotoğraf çektirdi.
Terör operasyonları sonrası hayatın normale döndüğü Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki iftar, 5 bin civarında vatandaşımızın katılımıyla Dağkapı Meydanında düzenlendi. Ayrıca 5 bin adet de iftariyelik dağıtıldı.
 
Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başlayan programda bir konuşma yapan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, yüreklerin bir araya geldiği önemli bir kucaklaşmanın yaşandığını vurgulayarak, AK Parti İstanbul teşkilatına ve Dr. Selim Temurci’ye teşekkür etti.
Size İstanbul’dan Selam Getirdim
 
İl Başkanı Dr. Selim Temurci’de konuşmasına gösterdikleri misafirperverlik ve ilgiden dolayı teşekkür ederek başladı. Temurci, konuşmasında şunları söyledi:
“Çok özel bir günde birlikteyiz. Sur’da kardeşlik sofrasında Rabbim bizleri bir araya getirdi. Mevla’ya şükürler olsun. Geçen yıl yine birlikte iftar ettik. Bir dilim ekmeği, bir yudum suyu paylaştık. İnşallah bu iftar sofraları var oldukça, birlik ve beraberliğimiz daim olacak. Size İstanbul’dan, Boğaziçi’nden, Eyüp Sultan’dan, Sultanahmet’ten, Süleymaniye’den, İstanbul’un 39 ilçesinden selam getirdim.”
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu muhteşem görüntü birlik ve beraberliğimiz; Ulu Camii kadar, Nebi Camii kadar, Hz. Süleyman Camii kadar mübarektir. İstanbul kadar güzel, Diyarbakır kadar samimi, Fırat kadar derin olduğunu bize söylüyor. Ne mutlu Diyarbakır’a; Ne mutlu gönlü İstanbul ile birlikte atanlara. İstanbul’daki her semtimizde her akşam iftar sofraları kuruyoruz. Bu sofra, İstanbul’daki o sofraların kardeşidir. Dün böyleydi, bugün de yine omuz omuzayız. İnşallah gelecekte de birlikte yol yürüyeceğiz. Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönlümüz bir, soframız bir diyoruz. Rabbim merhametini, bereketini Diyarbakırlı sıcak, samimi kardeşlerimden esirgemesin. Çünkü Diyarbakır; imanlı, kardeşliğe önem verenlerin yaşadığı şehrin adıdır. İstanbul olarak Diyarbakırlı kardeşlerimizin hep yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz.”
EZELDEN EBEDE KARDEŞLİK
 
“Bizim Kürt kardeşlerimizle olan kardeşliğimiz şartlara bağlı bir kardeşlik değildir, bir ümmet ve inanç kardeşliğidir” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Temurci, “Allah’ın izniyle, ezelden ebede devam edecektir. Bizler farklılıkları zenginlik olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız. Dili farklıymış, rengi farklıymış; bizim bakışımız Yüce Rabbimizin yarattığını sevmektir. Biz buna iman etmişizdir. Biz her meseleyi konuşarak, müzakere ederek çözebiliriz. Burada, tek bir kırmızı çizgimiz olduğunu sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum. Diyarbakırlı bir tek kardeşimin burnu kanamasın. Öldürmeyeceksin ve kardeşini kucaklayacaksın. Şiddetin olduğu yerde, insanların canlarına kıyıldığı bir yerde neyin önemi vardır ki. Silahla siyaset olmaz. Silahla demokrasi olmaz, hak aranmaz. Silahla barış olmaz dedik. Kandan beslenenler, çocukları hendeklere doldurdular; kendi çocuklarını en iyi okullarda okutuyorlar. Onların kanlı ellerini kırdık. Bizim Kürt kardeşlerimiz onların oyununa gelmedi ve kardeşliğimiz hakim geldi. Onlara diyoruz ki; çocuklarımızı maşa olarak kullandığınız günler bitti. Şükürler olsun devletimiz her anlamda güvenliğe hakimdir. Ve devletimiz payidar olmaya devam edecektir. Bizler bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız ve ümmetin insanları olarak kucaklaşacağız” diye konuştu.
BU TOPRAKLARDA YAŞAYAN İNSANLARIN SOFRALARI AYNIDIR
 
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Geçtiğimiz Cumartesi Çanakkale'deydik. Çanakkale'nin selamını sizlere getirdik. Bu topraklarda yaşayan insanların sofraları aynıdır. Kuruluşunda Çanakkale ve Diyarbakır olan bir milleti kimse birbirine düşüremez. Hamurunda Çanakkale’deki birliktelik olan bir milleti kimse birbirine düşman yapamaz. Türkü de Kürdü de Allah kardeş yapmıştır. Hiç kimse ayıramaz. Bin yıldır birlikteliğimiz, bizi kardeş kılmıştır. Beyhude oyunlarınızda boğulacaksınız. Asırlarca birlikte bir hilal uğruna mücadelemiz bizi kardeş yapmıştır. Gidip Çanakkale’deki şehitlerimizin mezar taşlarına bakarlarsa, nasıl etle tırnak olduğumuzu görürler. Türkün Kürt’ten başka; Kürdün Türk’ten başka dostu yoktur. Allah, kardeşliğimizi, birliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin.”
 
Kardeşlik İftarı sonrasında AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, tarihi Hasan Paşa Hanı'nda vatandaşlarla hasbihâl etti. Misafirperverlikleri için Diyarbakırlılara teşekkür ederek, samimiyetin ve kardeşliğin yüzlerine yansıdığını ifade etti.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.