Şeker Hastalığının tedavisinde yeni bir umut: Laden Çiçeği
Şeker Hastalığının tedavisinde yeni bir umut: Laden Çiçeği
SAĞLIK / 16 Ocak 2019
NAME HABER Yazarı Dr.Hüseyin Kami Büyüközer'den çok önemli köşe yazısı...

Havalar soğudu, gribal enfeksiyonlar da yoğunlaşıyor. Bilhassa gribal hastalıklarda göğüs doluluğu, insana nefes alıp vermede sıkıntılı durumlar oluşturuyor.

Başına gelen bilir. O zaman çare olacak bir ilaç aramaya başlar insan. Eczanelerdeki ilaçların içeriklerini bilen insanın bir türlü ayakları eczanelere doğru gitmez.

Başına gelen bilir demiştim, böyle hastalandığım bir günde doktor öksürük ilaçları yazdı reçeteme. İnceleyince hiçbirini içmeye cesaret edemedim. Ya etil alkol içeriyor, ya çoğunluk insan saçından veya domuz kılından üretilen sistein içeriyordu.

İşte böyle sıkıntıya düştüğü bir anda insana Allah’ın yarattığı şifalı bitkiler imdadına yetişir. Şimdi sizlere böyle bir bitkiyi tanıtmak istiyorum. 

Laden, Cistaceae familyasından Cistus cinsini oluşturan beyaz veya pembe çiçekli bitki türlerine verilen ad. Yavşancıl, tistüs, karakan yaprağı, karakan otu olarakta bilinir. Karağan, Laden otu, Girit ladeni, Laden çiçeği, Keçisakalı. Laden (cistus) Ladengiller familyasından 1 metreden 3 metreye kadar ulaşabilen çalı formundadır. Akdeniz bölgesinde yetişir. Genellikle çam ağaçlarının yakınlarında bulunur. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar yükseklerde görülebilen bitki yaz kış yapraklarını dökmez, mayıs - haziran ayları arasında çiçeklenir. Bitkinin yaprakları yapışkanlıdır. 

Balgam söktürür, nezleyi keser, ishale faydalıdır. Parfümeride de kullanılmaktadır. Kan şekerini dengeleyen özelliği sebebi ile şeker (diyabet) hastalığının tedavisinde yeni bir umuttur. 

Yağı da şifalıdır. Kanamalara karşı, kan ve iltihap ödemlerinde, damardan çıkmış iç ve dış kanamalarda etkilidir. Antiviral, antibakterial özellik gösterir. Bağışıklık sistemini destekler. Bronşit, soğuk algınlığı, idrar zorluğu ve idrar torbası enfeksiyonlarında faydalı sonuçlar verir. 

1 litre suya 10 gram atılarak hazırlanan çay şeker hastalığı ve idrar yolu iltihaplarında içilir. Aynı çay romatizma, tansiyon düzenleyici, mide ve bel ağrısını gidericidir. 

1 tutam yaprağın atıldığı su ile yapılan banyo romatizma, bel ağrısı ve yüksek ateşte faydalıdır. 

Yapraklarından yapılan lapa romatizma ağrısı olan yerlere ve hemoroide haricen uygulanır. Kurutulup toz haline getirilen yaprakları kanamaları durdurur. Tomurcuklarından hazırlanan çay peptik ülsere iyi gelir

Öyleyse Allah’ın biz kullarına sunduğu o kıymetli besinler sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve hastalıklara karşı meydan okuyacaktır.

Dr.HÜSEYİN KÂMİ BÜYÜKÖZER - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.