Erkeklerde kısırlığa en çok damar sorunları yol açıyor
Erkeklerde kısırlığa en çok damar sorunları yol açıyor
SAĞLIK / 23 Aralık 2016
İşte detaylar...
Erkeklerde kısırlığın en yaygın görülen sebebi, anatomik bozukluklara bağlı "varikosel" denilen damarsal problemler. Bu rahatsızlık ise, sol yumurtaya gelen damarlarda oluşan varis denilen bozukluklardan ortaya çıkıyor. Toplumdaki kısırlık vakalarının yarısının erkeklerde olduğunu ifade eden üroloji uzmanları, "varikosel" nedenlerden kaynaklanan kısırlığın ameliyatla yüzde 50 oranında çözüme kavuştuğunu söyledi.
 
Manisa Sekizeylül Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Mehmet Sirek, toplumda hem erkeklerin hem de kadınların büyük bir kısmının yaşadığı kısırlık hastalığına ilişkin açıklama yaptı, kısırlığın yüzde 50'sinin erkeklerde olduğunu söyledi.
 
Sirek'in açıklamasına göre, erkeklerde en çok görülen kısırlık sebebi ise, anatomik bozukluklara bağlı varikosel denilen damarsal problemler. 
 
Uzman Dr. Sirek, erkeklerde kısırlığın ürolojinin alanına girdiğini belirterek, şunları anlattı: "Erkekte hormonal, anatomik, genetik sebepler, kromozonal ve geçirilmiş enfeksiyona bağlı sebepler kısırlığın oluşumda temel rol oynarlar."
 
"Böyle bir sorunda başvuruda bulunan erkek hastalara spermiogram yapılır. Spermiogramdan yola çıkılarak belirlenmeye çalışılır."
 
"Erkeklerde en çok görülen sebep anatomik bozukluklara bağlı olarak varikosel dediğimiz damarsal problemlerdir. Varikosel dediğimiz bu rahatsızlıklar genellikle sol yumurtaya gelen damarlardaki varis diye tanımlayabileceğimiz bozukluklardır."
 
"Bu da kısırlıklarla gelen erkek hastaların yüzde 30'unun sebebi olarak görülür."
 
Erkeklerdeki varikosel kaynaklı kısırlığın ameliyat edilerek çözüme kavuştuğunu belirten Sirek, başarının yüzde 50 sağlandığını söyledi. 
 
Ameliyat sonrası yüzde 100 başarı sağlamanın mümkün olmadığını, kalan yüzde 50'ye ise ilaçla medikal tedavi uygulandığına dikkat çeken Sirek, son çare olarak tüp bebek uygulandığına dikkat çekti. 
 
Uzman Dr. Sirek, "Kromozomal bozukluklara bağlı olanlarda bazı genetik araştırmalardan sonra çocuk sahibi olma şansı çok düşüktür. Fakat 'Çocuk olmaz' diye bir şey söyleyemeyebiliriz. Tüp bebek yöntemlerinde gelişmiş seçenekler kullanılır. Testis içerisinde sperm aranarak bulunan spermin döllemesi ile çocuk sahibi olunabilir" dedi.
 
Uzman Dr. Sirek, şöyle devam etti: "Bazen evlilik öncesi başvurular testisteki ağrı sebebiyle gerçekleşiyor. Kısırlık evlenmeden önce erkek faktörünü ekarte edebilmek için bir üroloğa başvurulmasında yarar var. Kişinin kendisini görmesi ve bu konuda tedbir alması açısından önemli. Evlilik öncesi böyle bir sorunla karşılaşabilmelerinde yarar var. Özellikle 19-20'li erken yaşlarda üreme sağlığı kontrol için başvurmakta fayda var." 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.