Erkeklere kötü haber
Erkeklere kötü haber
SAĞLIK / 18 Haziran 2016
Erkekler üzerinde yapılan bilimsel araştırmada tam yağlı süt ve peynir tüketen erkeklerin sperm kalitesi düştüğü için çocuk yapma ihtimalinin azaldığı ortaya çıktı.
Çocuğu olmayan erkekleri yakından ilgilendiren araştırmayla ilgili önemli bilgiler veren Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Kısırlık, üreme çağındaki çiftlerin yüzde 10 ila yüzde 15’ini etkileyen önemli bir sorun. Araştırmalar bu çiftlerin yüzde 58’inde, anormal sperm kalitesinin başı çektiği, erkekle ilgili problemlerin olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
 
Tam yağlı süt tüketenler dikkat!
 
Boston Massachusetts’te General Hospital Üreme Merkezi’nde yapılan araştırmada, 18-55 yaş grubunda, eşi aşılama ya da tüp bebek tedavisi görmüş ve azalmış üreme kapasitesine sahip erkekler, çalışma için davet edildi. Çalışma kapsamında 155 erkek ve onlara ait 338 sperm örneği değerlendirildi. Katılımcılar gıda tüketimiyle ilgili 15 soruyu içeren anketi cevapladı. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda, az yağlı süt ürünleri tüketen erkeklerin sperm kalitesinin ve sperm hareketinin daha yüksek olduğu gözlemlendi. Tam yağlı süt ürünleri tüketen grupta ise sperm sayısı ve hareketi düşük çıktı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.