"İlk gece korkusu; ilk kez cinsellik yaşayacak olan evli çiftin boş yere yaşadığı kaygı ve korkudur"
SAĞLIK / 24 Mayıs 2016
Evliliğin temelinde yatan cinsellik için ilk deneyim oldukça kıymetlidir.
Her şeyin ilki zordur. İlk bisiklet kullanmak, ilk börek yapmak, ilk kez araba kullanmak... Elbette bunlar deneyimi yaşayan kişi için kolay değildir. Bu konuyu hafife aldığım için değil tam tersi çok ciddi bir konu olduğu için bu kadar basit ve kolay yapılan eylemlerin bile ilk yapıldığı zaman ne kadar heyecanla ve kaygıyla yaşandığını ifade etmek için bu örnekleri verdim.
 
Gereksiz bilgilerle ve yanlış yönlendirmelerle, zorlayıcı örneklerle, korkutucu hikâyelerle sonraki pek çok eylem hüsranla sonuçlanıyor. Adeta kendini gerçekleştiren kehanet gibi bu öyküleri dinleyerek kendisi de o öykülerin bir parçası haline gelebiliyor.
 
Oysaki cinsellik hemen her şeyden daha önemli zira evliliğin en temel dayanağı yaşanan cinselliktir. Korkunun değil hazzın egemen olması gereken bir eylem. İlk defa araç kullanacağı gün büyük bir kazaya tanık olan kadın uzun süre direksiyon başına geçemiyor, araba kullanmaya başladığında ise eli ayağı titriyor, heyecanlanıyor, panikliyor ve hata yapıyor. Börek yapmanın zor olduğunu gören kız börek yapmaktan vazgeçiyor. İlk cinsellik hakkında kanlı, ağrılı korku hikâyeleri dinleyen beynine; çok kanama olacak, çok canım yanacak, zevk alırsam bekâretimden şüphe edilir diye kaygılanan genç kızlar için de durum bundan ibaret oluyor. İlk gece korkuyor, kalbi çarpıyor, kasılıyor ve ilk deneyimi zulümle sonuçlanıyor.
 
Temelde birçok cinsel sorunun altında korku ve kaygının yattığı gibi kâbusa dönen ilk gece deneyimlerinin altında da korku yatmaktadır. Bu nedenle korkuyu yok etmenin yolu bu güne kadar dinleyerek büyüdüğümüz kâbus gibi hikâyelerin yerine  doğru bilgiler koymaktır.
 
Börek yapmadan veya araç kullanmadan hayatınıza devam edebilirsiniz ancak evlilik içinde madden ve manen, dinen, vicdanen, kanunen ve bedenen hiçbir engel olmamasına rağmen cinselliği sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamazsanız olmaz.
 
Evliliğin temelinde yatan cinsellik için ilk deneyim oldukça kıymetlidir. İlk gece korkusu; ilk kez cinsellik yaşayacak olan çiftin boş yere yaşadığı kaygı ve korkudur. Cinselliğe dair hiçbir bilgisi olmayan kadın, duyduğu aşırı ağrı dolu hikâyelerle aşırı ağrı çekeceğinden, erkek de erken boşalmaktan, yetersiz kalıp eşine erkekliğini ispatlayamamaktan korkar.
 
Yıllarca beslenip büyütülen bu korkular ilk gecede gerçekleşerek çiftin karşısına çıkar. İlk gece korkusu, tamamen yanlış oluşturulmuş bir korkudur. Nesilden nesile aktarılarak adeta kulaktan kulağa büyütülmüştür, fakat doğal ve doğru olanı bu değildir. Öyle olsaydı ilk gece yaşananlar gerçekten korkulacak şeyler olsaydı cinselliğin “ikinci gecesi” olmazdı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.