bioreklamsol
biosag
bioreklam
İşte Türkiye'nin tüp bebek uygulamasında dünyadaki sıralaması
İşte Türkiye'nin tüp bebek uygulamasında dünyadaki sıralaması
SAĞLIK / 14 Mart 2016
İşte detaylar...
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Semih Zeki Uludağ, 2004 yılından bu yana hizmette olan tüp bebek ünitelerinde bugüne kadar 3 bin 500’e yakın tüp bebek uygulaması gerçekleştirdiklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Uludağ, “Ülkemiz, tüp bebek uygulamasında dünyada 7. sırada yer almaktadır.” dedi.
 
Yrd. Doç. Dr. Uludağ, infertilite (kısırlık) ve tüp bebek tedavi yöntemi hakkında bilgiler verdi, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Tüp Bebek Ünitesi’nde yaptıkları çalışmaları anlattı. 2004 yılında hizmete başlayan ünitelerinde bugüne kadar 3 bin 500’e yakın tüp bebek uygulaması gerçekleştirdiklerini bildiren Yrd. Doç. Dr. Uludağ, bu uygulamalarla çok sayıda çiftin çocuk sahibi olmalarına yardımcı olduklarını anlattı. Uludağ, “Tüp bebek yöntemi, 1978 yılında ilk canlı doğum olmasından bu yana tüm dünyada yaygın olarak kullanılmış ve bu yöntemle milyonlarca ailenin çocuk özlemi giderilmiştir. Ülkemiz, tüp bebek uygulamasında dünyada 7. sırada yer almaktadır.” şeklinde konuştu.
 
Yrd. Doç. Dr. Uludağ, yöntem ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tüp bebek tedavi yöntemi, kadından elde edilen yumurta hücrelerinin eşinin spermleri ile laboratuvar ortamında mikroenjeksiyon yöntem ile döllenerek, yine laboratuvar ortamında 5. güne kadar büyümesi izlenip, içlerinden en kaliteli olanların kadın rahmine transfer edilmesiyle gerçekleştirilen yöntemdir. Kullanılamayan iyi kalite embriyolar eğer aile isterse -196 derecede dondurulup en az 5 yıl süreyle saklanabilmektedir. Dondurularak saklanan embriyolar ileride çözülüp anne rahmine transfer edilerek yine gebelik elde edilebilmektedir. Tüp bebek yöntemi ile gebelik şansı, tedavi denemesi başına ortalama yüzde 50’dir. Başarıyı etkileyen en önemli faktörler kadın yaşı, yumurtalık kapasitesi, erkekte sperm sayısı ve kalitesidir. Biz ünitemizde, ICSI (mikroenjeksiyon), Mikro TESE (normal yolardan sperm bulunamayan erkek hastalarda operasyon ile sperm elde edilmesi), embriyo dondurulup muhafaza edilmesi, sperm ve yumurta dondurulup saklanması, birtakım genetik hastalıkları olan çiftlerde sağlıklı bebek elde edilmesi için preimplantasyon genetik tanı amacıyla embriyodan hücre alınması gibi işlemler başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle kanser hastası olan ve kemoterapi tedavisi alacak hastaların tedavi öncesi sperm ya da yumurtalarının saklanarak ileride çocuk sahibi olmak istediklerinde bu hücrelerin kullanılması olanağı sağlanmaktadır. Yine yumurtalık rezervi az olan ya da over kist ameliyatı sonrası yumurtalık rezervi azalacak olan hastalardan işlem öncesi yumurta hücresi dondurup saklama şansı bulunmaktadır.” 
 
KOCASİNAN KAYMAKAMLIĞI İLE YÜRÜTÜLEN PROJE
 
Yrd. Doç. Dr. Semih Zeki Uludağ, 2014 yılından itibaren Kocasinan Kaymakamlığı ile birlikte yürüttükleri tüp bebek projesi hakkında da şunları söyledi: “2014 yılında Kocasinan Kaymakamlığı ile imzalanan mutabakat çerçevesinde ‘Hayaller Gerçek Oluyor Projesi' uygulamaya konulmuş. Bu proje kapsamında maddi durumu iyi olmayan 9 çifte tüp bebek tedavisi uygulanmıştır. 4 hastamızda gebelik elde edilmiş olup, 2 hastamız bebeklerini kucaklarına almıştır. Proje kapsamında hasta kabulümüz devam etmekte olup; ünitemize başvuran hastaların tedavileri halen yürütülmektedir. Maddi durumu tüp bebek tedavisini karşılamayacak olan çiftlere yardımcı olmaktan ve böyle sosyal projede yer almaktan tüp bebek ekibi olarak mutluluk ve gurur duymaktayız.”
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.