bioreklamsol
biosag
bioreklam
Bebekleri ilk 6 hafta biberonla tanıştırmayın!
Bebekleri ilk 6 hafta biberonla tanıştırmayın!
SAĞLIK / 10 Aralık 2015
Bebeklerin ilk 6 ay ve 2 yaşına kadar da ek gıdalarla birlikte anne sütü alımına devam etmesi çok önemli.
Bir bebeği beslemenin en iyi yolunun emzirme olduğunu belirten uzmanlar, özellikle ilk 6 hafta bebeklerin doğal emme hareketini öğrenebilmesi için biberonla tanıştırılmaması gerektiğini söyledi. 
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı, bebeklerin ilk 6 ay ve 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü alımına devam etmesini öneriyor. Annelerin biberona mecbur kalması halinde uzmanlar, "Annenin işe dönmesi, sağlık ya da sosyal yaşamın gereklilikleri nedeniyle anne bebeğinden ayrı kalabilir. Böyle durumlarda sağılmış anne sütü bebeklerin dalgaya benzer doğal emme hareketini uygulayabilecekleri bir biberonla bebeğe verilirse, anne eve döndüğünde bebeğini emzirmeye devam edebilir." ifadelerini kullandı. 
 
BEBEKLER NEDEN BİBERONU KABUL ETMEZ YA DA EMZİRMEYE GERİ DÖNMEZ?
 
Biberon seçimi ve kullanımı ile ilgili uzmanlar şunları dile getirdi: "Bebekler anne memesini emerken meme ucunu dilleri ve damakları arasına sıkıştırarak dalgaya benzer peristaltik bir hareket uygulayarak sütü çıkarırlar. Fakat standart biberonlarda bebekler bu hareketi uygulayamadıkları için biberonu kabul etmez ya da kabul ederse annesini tekrar emmek istemeyebilir. Bu duruma meme başı şaşkınlığı denir. Emzirmeye devam edebilmeniz için bebeğinizin dalgaya benzer peristaltik dil hareketini uygulayabileceği bir biberon seçmelisiniz. Doğru biberon seçimi ile bebekler hem anne memesinden hem de biberondan beslenebilir. Bebeklerin anne memesinde uygulamış olduğu dalgaya benzer peristaltik emme hareketini uygulamalarına olanak tanıyan biberon kullanımı annelere daha uzun süre emzirmeye devam etmeleri için destek olmaktadır."
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.