Gürsel Tekin: İstanbul'u Kazanacağım
Gürsel Tekin: İstanbul'u Kazanacağım
RÖPORTAJ / 23 Kasım 2018
Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olan CHP İstanbul Milletvekili ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Gürsel Tekin ile Genel Yayın Yönetmenimiz Selçuk Yavuz, 2019 Yerel Seçimleri ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdi.
SORU 1-)
 
CHP’de İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundunuz, bugün geldiğimiz noktada en güçlü aday Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde siz gözüküyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Gürsel Tekin’i aday olarak gösterecek mi?
 
CEVAP:
 
Evet, sizin de belirttiğiniz gibi Siyasi Partim Cumhuriyet Halk Partisi'nde irili ufaklı bir çok görevlerde bulundum, bu dönem de İstanbul Milletvekili olarak çalışmalarımı maksimum seviye yükselttim. İstanbul benim büyük sevdamdır, dünyanın en güzide şehri olan İstanbul'umuza ve İstanbul'lulara hizmet etmek benim için bir şereftir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde hiç kimsenin birbirine yapmış olduğu görevler ve geçmiş itibari ile üstünlüğü söz konusu değildir. Teşkilatımız, İstanbul'lular beni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak görmek isterlerse 2014 yılında olduğu gibi şimdi de göreve hazırım.
 
SORU 2-)
 
CHP İstanbul’u çeyrek asırdır kazanamıyor, sizce neden başaramıyor? Eksik ve hatalar nelerdir?
 
CEVAP:
 
Bugüne kadar bir çok noktada eksiklerimiz ve hatalarımız oldu, bu boşlukları rakiplerimiz çok iyi değerlendirdi, onların kazanımında bizim hatalarımız başrol oynadı diyebiliriz.
 
SORU 3-)
 
İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır kavramı tüm siyasi partilerin ortak görüşüdür. Sizin İstanbul’u kazanmak için stratejileriniz neler olacak?
 
CEVAP:
 
Çok doğru bir kavram. Mevcut iktidar geçmişten gelen siyasi uzantılarıyla 1994 yılında kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını sonrasında iktidara taşıdı ve yıl 2018 hala daha iktidarlar. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile Türkiye’de bir miladı gerçekleştirecek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kazanarak Türkiye’nin yönetimine de uzanan büyük bir başarı elde edeceğiz.
 
SORU 4-)
 
Gürsel Tekin'in İstanbul halkına ilk müjdeli icraatları neler olacak?
 
CEVAP:
 
Öncelikle her İstanbul'lu vatandaşın birebir sıkıntı ve ihtiyaçlarına çözüm yollarımızla hizmet sunacağız, yapılan yanlışların durdulmasını sağlayarak olumsuz gidişatın önüne geçip sonrasında İstanbul halkının faydasına hızlı bir şekilde ard arda icraatlerimizi gerçekleştireceğiz.
 
SORU 5-)
 
CHP bugüne kadar bir çok konuda hatalar yaptı, toplumun temel dinamiklerine ve değerlerine sahip çıkmak yerine yasakçı bir tablo sergiledi. Siz bu kaygıların tekrar devam etmeyeceğini nasıl garanti ediyorsunuz vatandaşa, İstanbul halkına?
 
CEVAP:
 
Bu tesbit ne yazık ki üzücü bir gerçek, biraz bizim adımıza da utandırıcı bir tablo aslında bu. Tüm İstanbul halkının çok iyi tanıdığı bir siyasetçi ve halk adamıyım. İstanbul İl Başkanı olduğum dönemde çarşaf açılımı diye kamuoyuna yansıyan büyük bir adım attık, Türk halkı Cumhuriyet Halk Partisi'nin başörtüsüyle imam-hatipli ile, namazla, Din ile hiçbir sorunun olmadığını gördü ve görmeye devam ediyor. Partimiz; din, dil, ırk, mezhep ve buna benzer tüm konularda tüm vatandaşımızın, halkımızın özgürlüklerinin ve demokratik tüm haklarının garantörü olmuştur bugün geldiğimiz noktada. Olmaya da sonuna kadar decam edecek, bundan hiç kimsenin en ufak tereddüdü olmasın.
 
SORU 6-)
 
Siz, Gürsel Tekin olarak İstanbul'lulara özgürlükler konusunda neleri garanti ediyorsunuz?
 
CEVAP:
 
Az önce de belirttiğim gibi hayatım boyunca özgürlükleri en çok savunan bir insan oldum, parti kademelerinde yaptığım tüm görevlerde de bu konuda kalıcı kararlar alınmasında büyük gayret ve çaba sarf ederek toplumun temel değerlerinin korunup kullanmasının CHP’nin garantisi altına alınmasını sağlayarak bugünkü noktaya ulaşmasında büyük emek verdim. Cumhuriyet Halk Partisi bugün Türkiye’de tüm vatandaşların tüm haklarının korunup kollanmasında birinci parti konumu ve gerçekliğindedir.
 
SORU 7-)
 
CHP’nin İstanbul adayı olur ve seçilirseniz İstanbul’un trafik sorununu çözebilecek misiniz?
 
CEVAP:
 
İstanbul’da betonlaşmanın ve inşaat baronluğunun önüne geçeceğim, rantı sonlandırıp tüm anormalliklerin durdurulmasını sağlayacağım, vatandaşın faydasına olacak tüm hizmetleri hayata geçirerek kronik hale gelmiş dertlerin ve sorunların çözümlenmesini sağlayacağım.
 
SORU 8-)
 
Hedeflediğiniz bir oy oranı var mı?
 
CEVAP:
 
Gürsel Tekin ile Cumhuriyet Halk Parti'miz bugüne kadar ki en yüksek oyu alarak Türkiye’de büyük bir başarı hikayesi yazacak, İstanbul'luların yüzü bizimle gülecek, tüm dertler son bulacak, bu güzel şehir hakkettiği noktaya bizimle birlikte ulaşacak.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.