Beylikdüzü neden Vehbi Orakçı'yı istiyor?
Beylikdüzü neden Vehbi Orakçı'yı istiyor?
RÖPORTAJ / 29 Aralık 2013
Beylikdüzü Kurucu Belediye Başkanı Yüksek mühendis Vehbi Orakçı bölge halkının yakından takip ettiği ve çok başarılı bulduğu bir siyasi aktör. Nereden mi biliyorum? Yolunuz Beylikdüzü'ne düştüğünde karşılaştığınız rastgele bir taksici esnaf, emekli yaşlı kadın ya da genç insanlara sorduğumuzda ekseriyetle gözlerinin içi parlayarak "Vehbi Orakçı bambaşka, Beylikdüzü'ne çok şey kattı, mütevazi çalışkan ve proje adamı onu tekrar başkan olarak görmek istiyoruz" diyorlar ya da kısaca "Beylikdüzü'nü Beylikdüzü yapan adam" yorumu sıkça ve çok farklı kesimler tarafından dillendiriliyor. Bizde Vehbi Orakçı'yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için merak ettiklerinizi sorduk o da samimi olarak cevapladı.

Soru: Sayın Başkan, Beylikdüzü çok hızlı büyüdü bunun sırrı nedir?

   Beylikdüzü 1994 yılında Belediye olduğunda 2000 nüfuslu Bir kasabası. Bugün nüfus 300 binlere dayandı ve daha da artacak. İstanbullu ev sahibi olma hayalini ilk olarak Beylikdüzü'nde gerçekleştirdi. Köyden direkt göç almayan kentli nüfusun yerleştiği modern bir şehir. % 38 üniversite mezunu var. 2004'te biz göreve geldiğimizde kooperatif evlerinin çoğu boştu ve daire fiyatları çok ucuzdu. Biz marka konut projelerinin yapılmasını sağladık ve modern bir kentin neye ihtiyacı varsa hepsini teker teker yaptık. Beylikdüzü bizimle beraber Türkiye'de bilinen  bir kent haline geldi. Eğitim Kültür sanat ve spor alanında devasa adımlar attık. Mühendislik formasyonumuzu ve Hizmetkâr yönetim anlayışımızı yansıtacak 136 eseri halkımıza sunduk.

     Soru: Sn. Vehbi Orakçı, Beylikdüzü'nde siyasi görüş fark etmeksizin farklı kesimlerin size olan sevgisi dilden dile dolaşıyor bunu nasıl sağladınız?

     Sevgi karşılığı  varsa kalıcı olabiliyor. Ben Beylikdüzü'nü ve halkını çok seviyorum onlar için her zaman en güzeli yapma gayretinde oldum. Onlara gönülden hizmet ettim. Hizmetimizi yaparken hiç bir ayırım yapmadan adaletle ve adanmış bir ruhla davrandık. Adalet kavramı işlerlik kazandığında sevgi ve kabullenme her kesimde oluşabiliyor. Beylikdüzü'ne çok büyük projelerde hizmet ettik ama en önemlisi onları kalpten sevdik ve hayatlarını kolaylaştırdık. 

    Soru: Mesela neler yaptınız? 

  Mesela tarih boyunca 6 okul yapılmışken biz 5 yılda 13 nitelikli okul yaptık ve Beylikdüzü İstanbul 4.sü oldu. Yaptığımız Fen Lisesi Türkiye 1.si oldu. Tüm okullarımıza Konferans salonu yaptık ki veli ve okul kaynaşması sağlansın. Bu projelerimiz ile kaliteli öğretmenler bölgemize akın etti. Tüm okullarımızı Sanayi kuruluşlarıyla kardeş yaptık ve okullarımızı destekledi. 

6 sağlık ocağı yaptık.  32.000 m2 alanlı Türkiye'nin en büyük kültür merkezini inşa ettik. Altyapı ve sosyal hizmetler konusunda büyük mesafe kat ettik.

   Soru: Bir de seçimde rakibiniz olan kişiye seçimden sonra İlçe halkının hizmetine sunulmak üzere okul yapmasına vesile olmuşsunuz. Nasıl oldu anlatırmısınız?

   Evet ilginç bir hikayesi var. 2004 seçiminde rakibimiz CHP adayı Ali Fatinoğlu ile çekişmeli bir seçim süreci yaşadık. Ama seçimi biz kazandıktan sonra fabrikasında ziyaret ettim ihtiyacı olan hizmetleri teker teker yaptık. Yol alt yapı Doğal gaz ve yeni Fabrika sürecinde yardımcı olduk.Bizim bu üslubumuzdan ve etkilenip bir nevi mahcup oldu ve Eğitim vadisi projemiz bünyesinde bir okul inşa edip rahmetli babasının adını verdi. Yani rekabeti iyi niyetle hizmete tecil ettik. 

   Soru: Eğitim vadisi projeniz de çok farklı ve nitelikli. Biraz açarmısınız?

   Evet benim içimde uhde kalan ve bitiremediğimiz bir projemiz. Yaklaşık 150 dönüm arsa üzerinde 15 okul öğrenci yurtları Lojmanlar Bilim Teknoloji merkezi, Kültür ve Sanat Merkezi, Olimpik spor tesisleriyle Bir eğitim vahası planladık. 2 okul ve yönetim binasını bitirdik ama bizden sonra çivi çakılmadı ve sanırım bizim tekrar gelip bitirmemizi bekliyor. İnşallah başaracağız.

   Soru: Bu kadar hizmet için büyük bütçeler lazım kaynağı nasıl buldunuz?

   Evet büyük projeler büyük kaynaklarla yapılır. Büyük kaynaklarda vizyonla yeni kaynak üreterek ve arazi geliştirme projeleriyle başardık. Mesela biz Belediyemize Tramvay kazandırdığımız 250 dönüm araziyi hem Eğitim kompleksi yaptık hem de güncel rakamlarla yaklaşık 200 milyon dolar kaynak oluşturduk. Bütçemizi 8 trilyon alıp yaklaşık 100 trilyona çıkardık.

   Soru: Sn. Başkan birde hayırsever bulup çok hizmet yaptırdığınızı biliyoruz. Bunun sırrı nedir?

   Bizim insanımız onore edildiğinde ve sevgi saygı gördüğünde çok cömert davranarak Hayır hasenat işleyebiliyor. Ben tüm eğitim hayatımı yatılı okullarda okuyarak tamamladım. Zor koşullardan geldiğim için zorluklarla mücadele etmeyi seviyorum. İnsanlara hayatlarını anlamlı kılacak bir miras bırakmalarını yani bir okul veya cami yapmalarını telkin etmek ve onları inandırmak zorlu ama sonuç alınca müthiş keyif alıyorsunuz. Tabi Hayri yapanda bunun keyfine varınca çok mutlu oluyor.

  Soru: Sn. Orakçı spor konusunda da önemli atılımlar yaptınız. Şimdi nasıl devamı geldi mi?

   Biz bir çok tesis inşa ettik. Spor salonları stadyum spor tesisleri yaptık. Futbol, Voleybol, Basketbol, Yüzme, Karate vb branşlarda 1000 civarında lisanslı sporcumuz oluştu. İstanbul Avrupa Ve Dünya şampiyonları çıkardık. Voleybolda 1.lige çıktık ve Galatasaray'ı kendi sahası Burhan Felekte yendik. Bizden sonra maalesef tüm Branşlar kapandı maalesef kulübün her şeyi hacizli hale geldi ve maaşlar dahi ödenemiyor.

    Soru: Bu kadar hizmete rağmen haksız bir süreç yaşadınız. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

    Siyaset kurumunda bu tür toplum vicdanını yaralayan haksızlıklar yaşanabiliyor. Bizde maalesef böyle bir sürece muhatap olduk. Tam demokrasi ve Halkın iradesine uygun karar mekanizması işlerlik kazanana kadar böyle yol kazaları hep olacak ama bazen siyaseten kaybetseniz de halkın gönlünde ve inşallah ilahi müktesebatta kazanırsınız. Biz bu kayıp sürecinden de kazanımlar elde ettik olgunlaşma ve yenilenme imkanı bulduk.

   Soru: Eğitim vaktinizi kurdunuz ve Şirketinizle Yurt dışında önemli işler başardınız biraz bahsedermisiniz?

    Ben tüm eğitim hayatımı yatılı okuyarak tamamladım. Lise yıllarımda Vakıflar yurdunda kaldım.  Bu yüzden vakıf medeniyetine derin bir saygım var. Bu duyguyla AREV EĞİTİM vakfımız kurup öğrenci yurdu yaptık. Erzurum'da okul yaptık. Vakıf Merkezimizde yüzlerce insana ücretsiz kurslar ve Seminerler veriyoruz. Burs veriyoruz. Hedefimiz üniversite kurmak.

   Şirketim Marmara Mühendislik ve yapı A.Ş.'yi 1993 yılında Üniversite öğrencisiyken kurdum. Bugüne kadar kamu kurumlarına tek kuruş iş yapmadık. Tamamen Özel sektöre hizmet veriyoruz. Halen yer içi ve yurt dışında 1000 kişiye istihdam sağlıyor ve ihracat yapıyoruz.

SELÇUK YAVUZ - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
mehmet kodan 11 Ocak 2014
başkanım eski günleri özledık bır atak daha yap haydı sevenlerin çok
ABDULLAH ÇOLAK 30 Aralık 2013
Beylikdüzü sizin sayenizde istanbul'un en güzel semtlerinden biri haline geldi .İşinizi severek yapmanız, gerceklestirmiş olduğunuz projelerden görünüyor. Basarilariniz devamini diliyorum. Yolunuz açık . Ve hayirli olsun diyorum .
ABDULKADİR ÖZKESİCİ 29 Aralık 2013
BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.TEBRİK EDERİM.BAŞARILI OLAN KİMSELERİN DAİMA BAŞTA OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.SELAMLAR.