Temel Başalan, Eyüp'e Mührünü Vurdu!
Temel Başalan, Eyüp'e Mührünü Vurdu!
RÖPORTAJ / 15 Aralık 2013
Eyüp’le ilgili geçmişten geleceğe çok önemli bir perspektif ortaya koyan AK Parti Eyüp Belediye Başkan A.Adayı Temel Başalan ile Eyüp’ü konuştuk.

Başalan “Eyüp’e sadece bugünden değil, tarihten bakıyoruz, gelecekten bakıyoruz. Projelerimiz Eyüp’ün geleceğine yön verecek nitelikte. Eyüp referans alınan bir ilçe, Eyüp Belediyesi referans alınan bir belediye olacak.” dedi.

Eyüp İlçesinin genel durumunu nasıl görüyorsunuz?

Bence Eyüp’e sadece bugünden bakmamak lazım. Bugün durum tespiti anlamında önemli. Ama  Eyüp’ün tarihi sorumluluğunu unutamayız. Gelecek vizyonunu ihmal edemeyiz. Bu yönleriyle de Eyüp’e Asr-ı Saadet’ten ve 1453’ten bakmakla mükellefiz. Ayrıca 2023’ten 2071’ten bakmak zorundayız. Eyüp, sadece günü kurtarılacak bir yer değildir. Bununla birlikte dünden bugüne Eyüp’e çok sayıda kişi hizmet etmiştir. Kadirşinas milletimiz bunu elbette takdir etmiştir. Ben de emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Biz, Eyüp’ün tarihten gelen sorumluluğunu ihmal etmeden geleceğini planlamaya adayız. Eyüp’e bir bütün olarak bakmak durumundayız. Eyüp’e gelecekten bakmak durumundayız.

Hayaliniz veya gerçekleştirmek istiyorum dediğiniz proje yada projeleriniz var mı?

Hayallerimiz elbette var. Ama emin olun projelerimiz sadece hayallerden ibaret değil. Bugün itibariyle rüyalarımızı, düşüncelerimizi süslüyor. Eyüp, yakın zamandan itibaren projeleriyle konuşacak. Bundan emin olabilirsiniz. Bu projeler sadece Eyüp’ün bugünkü problemleri olan mülkiyet, trafik, kentsel dönüşüm gibi konularla ilgili değil. Eyüp kardeş şehirleriyle, uluslararası etkinlikleriyle, bilime ve akıllı belediyeciliğe katkılarıyla konuşacak. Eyüp referans alınan bir ilçe, referans alınan bir Belediye olacak. Feshane değince akla trafik problemi gelmeyecek. Etkili ve nitelikle programların adresi Eyüp olacak. Bunlar bizim için hayal değil. Biz Eyüplü

hemşehrilerimle birlikte bunları istişare ederek gerçekleştireceğiz.

İdolüm dediğiniz bir kimse var mı ? Kimi yada kimleri örnek alırsınız?

Bazı değerler vardır. Yaşadığı şehre, ülkenin istikbaline katkı sağlar. Geçmişiyle geleceği arasında köprü olur. Bir derdi vardır. Bir sevdası vardır. Baktığınızda size güven verir. Bizim tarihimiz bu vasıfta çok sayıda isimler vardır. Günümüzde bu isimlerin başında AK Parti Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gelmektedir. Ben uzun yıllar siyasetin içinde olan birisi olarak da kendilerini takip etmekteyim. Türkiye nerden nereye geldi? Milletiyle el ele tutuşan bir lider neleri başarabiliyor son 11 yıldır bunu görüyoruz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ekibinde bulunmaktan dolayı, milletimize birlikte hizmet etmekten dolayı çok mutluyum.

İl Başkan Yardımcısı olduğunuz dönemde İstanbul’a nasıl katkılar sağladınız? İl Başkan Yardımcılığı ile Belediye Başkanlığının aralarındaki farklı yanlar nelerdir?

Biliyorsunuz belediye başkanları partilerin adaylarıdır. Mensubu oldukları partilerin ilkeleri istikametinde çalışmalarını yürütürler. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı dönemimde hemen hemen İstanbul’un tamamının problemlerini öğrenmiş bulunuyorum. Bu problemlerin AK Partili Belediyelerde nasıl çözüme kavuşturulduğunu iyi biliyorum. Belediye başkanlarımızla birçok projeyi birlikte oluşturduk. Yol haritalarını birlikte planladık. Eyüp ilçemiz gibi gerek bir belediye ile gerekse bütün belediyelerimizle ilgili olarak çok sayıda çalışmalar yürüttük. Eyüp’le ilgili 2 B çalışması bunlardan biridir.

Genel çalışmalarımıza örnek olarak da Van Depremindeki dayanışma sürecinin tamamında bulunmuş, koordine etmiş bir kardeşiniz olarak bu örneği verebilirim.

Belediye Başkanlığı kısmına gelince; bir ilçenin sorunlarının tamamına vakıf olmanız gerekiyor. Çözümleri üzerinde düşünmeniz ve projelendirmeniz gerekiyor. Yani daha fazla ilgilenmeniz gerekiyor. Eyüp ile ilgi bizim projelerimiz hazır. Ben de bu yüzden Eyüp için Aday Adayıyım.

İl Başkan Yardımcılığı ve siyasi tecrübelerinize dayanarak İstanbul’un durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

İstanbul hep göz önünde olmuştur. Tarih, İstanbul’dan bahseder. İstanbul ile ilgili şiir yazmayan şair, yazı yazmayan yazar herhalde yoktur. İstanbul bir sevdadır. Peygamberimizin (s.a.v) Mihmandarı Eyüp Sultan Hazretlerinin sevdası. Fatih Sultan Mehmet’in sevdası. İstanbul hep değerli olmuştur… Yalnız, İstanbul’un 20 yıl öncesine baktığımızda hava kirliliğini, çöp dağlarını, kokan Haliç’i görürsünüz. Bugünün İstanbul’unda ise temiz havayı, çok sayıda yeşil alanları, kongre merkezlerini, Marmaray’ı görürsünüz. Yarın ise Çılgın Projeleri, 3. Köprüyü, yeni Havayolunu göreceksiniz. Bugün  İstanbul, 20 yıl öncesinden çok daha güzel. Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden itibaren İstanbul başka bir güzelliği yaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın çok büyük hizmetleri var. Ve bu hizmetler Sayın Kadir Topbaş başkanımızla birlikte devam edecek. Yahya

Kemal Beyatlı’ın dediği gibi;

“Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.”

Necip Fazıl Kısakürek’in ifadesiyle;  

“Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar...”

Biz ağlayanın olmadığı bir İstanbul için çalışıyoruz. Yetimin, öksüzün, kadının, engellinin yani herkesin güldüğü bir İstanbul. Taşı toprağı altın olan, yaşayanların tamamının mutlu olduğu bir şehir.

Halkla iç içe misiniz? Onların sorunlarını dinler, sohbet eder misiniz?

Halkla beraber olmazsanız başarılı olamazsınız. Halka rağmen hiçbir şey yapamazsınız. Yapmamalısınız da. Ben çok fazla konuşan biri değilim. Ama iyi bir dinleyiciyim. Çalışmayı çok severim. Ortak akla çok değer veririm. Benim dediğim olsun, diye düşünmem. Bir işin doğru olması ve hızlı olması benim için çok önemlidir. Tüm bunlar için çok fazla dinlemeli ve çok farklı kişileri dinlemelisiniz. Biliyorsunuz farklı düşünceler zenginliktir. Bunun için mahalle mahalle, köy köy Eyüplüleri  dinliyorum. Eyüplü hemşehrilerimle dertleşiyorum. Çocukları, gençleri dinliyorum. STK gönüllülerini dinliyorum. Eyüp 21 mahallesi 7 köyü olan bir yer. Projelerimiz sadece Eyüp Meydanı’yla ilgili değil. Projelerimiz sadece Eyüp’ün trafik problemiyle ilgili değil. Bunlar elbette önemli. Bizim, bütün mahallelerimize, bütün köylerimize ilişkin projelerimiz var.

Sosyal medyayı etkin kullanıyor musunuz?

İletişim çok önemli. Dertlerinizi muhataplarınıza iyi anlatmanız lazım. Herkese ulaşmanız gerekiyor. Bunun için de iletişimin bütün kanallarını kullanmanız gerekiyor. Tabi bunların içinde en önemli olan birebir yüz yüze iletişim. Bunun ihmal edilmemesi lazım. Bununla birlikte sosyal medya iletişimde yeni bir mecra. Karşılıklı iletişimin ve etkileşimin söz konusu olduğu bir mecra. Twitter adresim olan @Temelbasalan üzerinden de iletişim halindeyiz.

#EyüpNeİster adresiyle Eyüplülere sosyal medya üzerinden bir soru sorduk. Çok sayıda Eyüp gönüllüleri düşüncelerini bizlerle paylaştılar. Biz onların çoğunu projelendirdik. Ortak problemlere vurgu yapanlar olduğu gibi yeni şeyler söyleyenler de var. Çok mutlu oldum. Eyüp ile ilgili söyleyecek derdi, konuşacak projeleri olan çok sayıda kişiyle tanıştım. Bunların çoğu genç. Bu beni ayrıca mutlu etti. Ben bir kez daha düşüncelerini bizimle paylaşan Eyüp Sultan Gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Söylediğim gibi; biz iletişimin hiçbir kanalını ihmal etmeden, Eyüp ile ilgili söyleyecek sözü olan herkesi dinlemeye devam edeceğiz.

Çok yoğun çalıştığınızı biliyoruz. Boş zamanlarınız oluyor mu? Kendinize, ailenize vakit ayırabiliyor musun?

Sizin de bildiğiniz gibi siyasetçinin boş zamanı olmaz. Hatta siyasetçiye 24 saat yetmez. Biz bütün zamanımızı planlayarak yaşıyoruz. Kaybedecek zamanımız yok. Ülkemizin son 11 yılı da göstermektedir ki; biz sadece bugün için çalışmıyoruz dün yapılması gerekli olup da yapılmayanları da yapıyoruz. Mazeret üreterek vakit kaybetmek istemiyoruz. Eğer bir iş olacaksa -olması gerekiyorsa- o işin nasıl olmayacağı üzerinde değil, nasıl olacağı üzerinde düşünüyoruz. Ben bu bakış açısının çok önemli olduğunun düşünüyorum. Hiçbir işi olmayanların çok fazla zamanları vardır. Ama bizim yapacak çok fazla işimiz olduğu için zamanı en güzel şekilde değerlendirmek durumundayız. Ben, çalıştıkça dinleniyorum. Okumayı, düşünmeyi, yeni şeyler üretmeyi çok seviyorum. Yeni projeler beni heyecanlandırıyor. İki günümün eşit olmaması için yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Benim 3 tane kızım var. Yoğun çalışmamdan dolayı onlar biraz dertli. Ama annelerinin ve kızlarımın anlayışları işimi kolay kılıyor. Ailemi elbette ihmal etmemeye çalışıyorum. Ama yeterince onlarla vakit geçiremiyorum. Ailemle birlikte olduğum zamanları daha nitelikli hale getirmek için çalışıyorum. Neden çalıştığımı, niçin çalıştığımı bildikleri için onlar da ellerinden gelen yardımı yapıyorlar. Ben bu vesile ile de anlayışları ve yardımları için aileme çok teşekkür ediyorum. 

NAME HABER hakkında neler düşünüyorsunuz?

İnternet siteleri bilhassa haber siteleri her geçen gün daha da değer buluyor. Bu çok önemli. Günü ve gündemi takip etmek bir duyarlılığın sonucudur. www.namehaber.com ’un güvenilir habercilik anlayışının altını çizmek durumundayım. Çok fazla girilen haber siteleri var. Ama haberleri doğru mu? Yaptıkları habercilik mi? Bu sorular da sorulmalı. Ben sizi tebrik ediyorum. Eyüp’ü konuşmamamıza, dertlerimizi ifade etmemize zemin olduğu için namehaber’e ayrıca teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

Temel BAŞALAN kimdir?

Temel Başalan, 5 Temmuz 1971 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Mesudiye’de başlayan Temel Başalan; orta ve lise eğitimini Ordu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Temel Başalan, öğrenim hayatından sonra siyasete  yöneldi.

Temel Başalan, 2004-2009 yıllarında Kağıthane ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyeliği ve Kağıthane Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönemde başkan yardımcılığının yanı sıra encümen başkanlığı, hukuk ve imar komisyon başkanlığı yaptı. 

Temel Başalan, 2006 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 2008 yılında Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu. 2009 yılında yapılan İl Kongresi’nden sonra da Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Temel Başalan; AK Partili belediye başkanları, ilçe başkanları ve akademisyenlerden kurulu komisyonlar marifetiyle, yerel yönetimlerde yaşanan mülkiyet sorunlarının tespiti ve bu sorunlara yasal çözüm önerilerinin getirilmesinde etkin rol oynadı.

Birçok dernek ve vakıfta kurucu, yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev alan Temel Başalan, halen Ordulular Birliği Hizmet Vakfı’nda ve Ordu Dernekler Federasyonu’nda Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Türkiye Belediyeler Birliği Hukuk Danışmanlığı görevini yapan Temel Başalan, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Remzi Ergin 16 Aralık 2013
Bir eyüp lü olarak fazla detaylara gırmeden söylecegim tek şey inşallah adaylıgınız kesınleşir Allahdan
Mustafa ŞEKER 16 Aralık 2013
Siyasi kişilikten öte, doğru-dürüst, vatansever, hizmet aşkı olan ve gerçek projeleri olan birisi olduğuna inandığım, içimizden birisi gibi davranacağına, insani ilişkileri ve manevi değerleri ortaya çıkarabileceğine inandığım birisi olması nedeniyle bu işi yapabileceiğine inancım tamdır.Belediyecilik ve yerel hizmetler konusundaki deneyimini sahaya aktarması durumunda EYÜP'ün ve Eyüplülerin kazanacığına inanıyorum.ALLAH yâr ve yardımcısı olsun.İnşallah Sayın Genel Başkan ve Başbakanın da tavafuku ile olur diye umut ediyorum.
Mustafa Kemal bingöl 15 Aralık 2013
Eyüp'ilçesinin temel başalan gibi bir başkan adayına kavuşması bulunmaz bir nimettir.kişiliği, duruşu ,bilgi birikimi,uslübu,çalışkanlığı ile eyüp'ü fethederek bütün gönüllerinbaşkanı olacaktır.bundan hiçbir eyüp lünün şüphesi olmasın.yolun açık olsun temel başkanım.