Kadir Gurbetçi: Ümraniye halkına hizmete talibim
Kadir Gurbetçi: Ümraniye halkına hizmete talibim
RÖPORTAJ / 25 Kasım 2013
MART-2014 Yerel Seçimleri için hareketlilik tüm hızıyla sürüyor. İstanbul'un İlçelerinden Ümraniye'de seçim çalışmaları müthiş hareketli. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yıllardır siyaseten yol arkadaşlığı yapan, İspark'ı sıfırdan kurup dünya markası haline getiren Kadir Gurbetçi de sürpriz bir çıkış yaparak bu yarışta ben de varım dedi. Biz de kendisi ile tüm soruların cevap bulduğu özel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte röportajın tüm detayları:

KADİR GURBETÇİ KİMDİR?

Kadir GURBETÇİ, 1968 yılından bu yana Ümraniye’de ikamet etmektedir.

Orta öğrenimini Ümraniye Lisesi, yüksek öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde

tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesinde “Uluslararası Ticaret” dalında

tamamlayan GURBETCİ, mastır programına Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü “Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi” dalında bitirme projesi aşamasındadır.

Sırasıyla İngilizce, Arapça, “Muhasebe - Finansman” (İTO - Marmara Üniversitesi), “Yerel Yönetimler”

ve Siyaset Akademisinden eğitimler aldı. Çeşitli dernek, vakıf ve sermaye şirketlerinde yöneticilik yapan

GURBETCİ; 1988’den bu yana Mali Müşavirlik hizmetleri ile iştigal etmektedir. Gurbetci evli olup dört çocuk

babasıdır.

Uzun yıllar sosyal ve siyasi faaliyetlerde aktif görev alan GURBETCİ sırasıyla;

Siyasi alanda; RP İlçe Başkan Yardımcılığı (Sekretarya - Teşkilatlanma ), Sarıgazi Belde Başkanlığı,

1998 Fazilet Partisi Ümraniye İlçe Başkanlığı, 1999 Fazilet Partisi Sarıgazi Belde Belediye Başkan Adaylığı,

Fazilet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004 Ak Parti Ümraniye

Belediye Başkan Aday Adaylığı,

Sosyal alanda; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, MGV Eğitim

Başkanlığı, 1995-1999 Ümraniye Spor Kulüp Başkanlığı (Ümraniye Spor 3.lige çıktı ve tesisleşmesini sağladı.), 2005 Esnaf Gelişim Platformu Genel Koordinatörlüğü, 2005-2007 İski

Denetçiliği, görevlerinde bulundu GURBETCİ, Ekim 2005- 2011 tarihleri arasında kuruluş aşamasından itibaren 6 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK A.Ş’ de kurucu Genel Müdür olarak görev yaptı. Ulaşım sektörünün gelişimine katkı sağlamak ve ulaşıma etkilerini vurgulamak amacıyla yurt içi ve yurt dışında yaptığı konferans, panel, ve sunumlar; İstanbul Büyük Şehir ve Viyana Belediyesi Ortak Ulaşım çalıştayı , 8.Ulaşım zirvesi (İTÜ) , İntertraffic fuarı 1.Kent İçi Ulaşım Konferansı , Abudabi Ortadoğu Middle East 2.Ulaşım ve Otopark Sempozyumu , Bilişim Teknolojileri uygulama alanları , Elektrikli araçlar çalıştayı Lizbon , İntertraffic fuarı Kent içi ulaşım ve otopark konferansı , Boat Show CNR, Kadir Has Üniversitesi  Bilişim Sempozyumu, Yıldız Teknik Üniversitesi Akıllı Ulaşım Sistemleri elektrikli ve hibrit araçlar çalıştayı , Eurasia Bilişim Zirvesi IBM Akıllı Şehirler Zirvesi, Bahçeşehir(HLO), Okan ve  Fatih Üniversiteleri ile Türkiye Belediyeler Birliğinde Liderlik ve Ulaşım ile ilgili sunumlar yaptı.

Soru: Boş zamanlarınız oluyor mu? Kendinize ayırabildiğiniz zamanlar da neler yapıyorsunuz?

C- Halehazırda Mali Müşavirlik hizmeti veriyoruz. Devamlı işimiz bu. Nerdeyse 25 yıl oldu. Zaman yönetimini iyi yaptığınız da vakit kalıyor. Yeni bir kitap hazırlığı içindeyiz. Kısa zaman sonra raflarda yerini alacak. Hafta da bir haber 7 com da yazılarım yayınlanıyor. Öğrenip yazmaya ve deneyim paylaşmayı seviyoruz. Kalan zamanı, da ailemle ve büyüklerimle geçiriyorum.
 
S-Siyasi hayatınızdan  bahseder misiniz? 
C-Biyografiden..
 
S-KG olarak birçok etkinlik içersindesiniz. Bu durum şahsi ve ailevi yaşantınızı etkiliyor mu?
C-Pek tabi etkiliyor. Derler ki : Siyasilerin "hanımı dul, parası puldur " Topluma dair yönünüz varsa, artık siz, siz olamıyorsunuz. Türkiye'de bir çok alanda sistemler yeterince oturmadığı için, yöneticilere, siyasilere, liderlere çok iş düşüyor. Sistemler oturmuş olsa, lider'e en çok yüzde 15,20 iş düşer. Oysa ülkemiz de işin çapına göre farklılık gösterse de kanaatimce, yöneticiye yüzde 50  den fazla görev düşmektedir. Bu durum cidden yıpratıcıdır..Siyaset idealler için yapılabilecek bir "zanaattır"Ayrıca Bahçeşehir Ün.Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Yüksek Lisans Programı, çok şey katıyor fakat zorluyor da..Bir çok meşgale için de zor gerçekten..
 
S-Ümraniye'nin durumunu nasıl görüyorsunuz?
C-Ümraniye, 22 bin hektar alanı,35 mahallesi, 650.000 nüfusu olan büyük bir ilçedir. 1963 de ilk Belediye oldu. 1980 ihtilalin de fesh edilip Üsküdar'a bağlandı. 1989 ilk ilçe Belediye seçimi yapıldı. Artan göçler ve yılların planlama eksikliği, kamusal alan ve sosyal donatı eksikliğini tetikledi. Şimdi daha çok ortak alan oluşturma peşine düşmeliyiz. 2015 yılın da Metro'nun açılacağına düşünürsek, bu önemli ve modern ulaşım aksına halkımız nasıl ulaşıp da seyahat edebilecek. 2 yılda Ümraniye trafiğine 20 bin araç girse,arka arkaya 100 kilometre eder. Acil olarak alternatif yol, kavşak, üst-alt giçit ve yeni alternatif yollar yapılmalı, Uygun yerlere otoparklar yapılmalı, mümkün oldukça yollar az işgal edilmelidir. Halkımızın da bilinç düzeyi arttırılmalıdır.Ayrıca Metro ve ulaşım akslarına erişim için, hafif raylı sistem ve havaray projeleri B.Şehirle koordineli ve bütüncül olacak şekilde harekete geçirilmelidir.
 
S-Hayaliniz veya gerçekleştirmek istiyorum dediğiniz proje var mı?
C-İnsana yapılan her alan da yatırımdan sonra, ulaşım ve yaşanabilir çevre, güven duyulan ve sportif başarılara imza atan bir ilçe..
 
S-idol ve örnek aldığınız kim?
C-Her türlü zorluğa sabır gösterip, yılmadan, usanmadan idaelleri ve millet sevgisi için Medeniyet tasavvuru mefkuresi olan sayın Başbakanımız.
 
S-İspark bir marka oldu.Neler söylersiniz?
C-Kadir Topbaş Başkanın direktifiyle kuruldu. Önceleri bir kısım insan alay ediyor, bazı personel adayları iş kabul etmiyordu. Marka değeri,hizmet kalitesi,farkındalık, yatırım, hayatı kolaylaştırmak, illegal yapının sessizce 'hal' edilmesi, yurt içi ve dışından gelen ciddi teklifler,marina, zemin altı ve üstü otoparklar, el terminali, üniversitelerde panel ve konferanslar, hizmet içi eğitimler ve model olma, kayıt dışının kayıt içine alınması ve en önemlisi içten ve 'agresif'' büyüme strtejisi az zamanda çok faydaya sebep oldu..
 
S-Halkla iç içe misiniz?
C-Tabi ki. Yorgun ve düşünceli olduğum da, esnaf, çay ocağı ve arkadaş ortamı, terapi için bulunmaz yerlerdir.
 
S-Sosyal medyayı etkin kullanır mısınız?
C- Valla ! ne söyleyeyim. Varlığı da dert, yokluğu da. Sosyal medya ile dünyaya açılmak, bilgi paylaşımı güzel. Fakat dengeyi iyi tutturmak lazım. Gereksiz ve bilinçsiz kulanım her hal ve karda sıkıntı. Gerektiği kadar kullanmak dozaj ayarını iyi yapmak lazım.
 
S-Haber siteleri ve name haber sitesini takip ediyormu sunuz?
C- Haber siteleri yazılı basının çok önünde. Akıllı telefon ve teknoloji bunun önemli sebebi. Haber siteleri ve name haber'i bende yazılı basına göre daha çok takip ediyorum.
 
S- 2014 Yerel seçimleri ve İstanbul?
C-Öncelikle seçimin ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Ak Parti olarak, genel seçimde ki yüzde 50 oranı yakalayacağımızı düşünüyorum. Seçmenimiz de yerel figürlerle geneli ayıt ediyor. Daha sıcak, vizyoner ve kapısını çalabileceği adayları tercih ediyor.
İstanbul'da Ak Parti mevcut ilçe sayısını 5 arttırır inşallah. Kaybettiğimiz yerler de dinamik teşkilatçı adaylarla sonuç daha kolay alınabilir. Chp'nin güçlenmesi Ak Parti için de faydalıdır. Siyaset boşluk kabul etmez. Gevşeme en büyük risktir. Enteresan olan sol partilerin, sağ seçmen için sağcı diye bilinenleri aday göstermesi. Zamanla, taraflık tarih olabilir.İstanbul'un müktesebatı ve hizmet anlayışı, takdir gördüğü ve değişime gereksinim duymayacağı için sıkıntı olmayacak inşallah. Ama unutmamak gerek, maç oynanmadan kazanılmaz ve hiç bir şey hele seçim hafife alınamaz..
 
S-Diğer siyasilerle irtibatınız var mı? Gençlere tavsiyeleriniz.
C-Aynı gezegen de yaşadığımıza göre tabi ki evet. Fikrine güvenen çekinmez, Bir çok farklı siyasi görüşe mensup arkadaşımız var. Fikir ve düşünceleri vuruştururuz, ikna etmeye birbirimizi çalışırız.Hepsi o kadar.Fikri olmayanın bombası ve vandalizmi oluyor. Fikri olanın da aklı ve bilgisi.
Ben de gencim. Hem kendime, hemde akranlarıma şunu söyleyeyim. Yetinmeyin, tabutu kadar adam olmayın, deniz feneri olun insanlar sizden ışık alsınlar, idealiniz olsun, yaradılış gayenizi unutmayın,milletinizi ve akrabalarınızı sevin, gölgede kalmayın, bilakis gölge oluşturun..
 
S-Göreviniz de olmazsa olmazlarınız nelerdir?
C-Planlama, süreç yönetimi, öncelikler ve ekip,sonuç odaklılık ve takip..En sevmediğim söz; ama, maalesef, keşke..
 
S-Kitaplarla aranız nasıl?
C-Halil İnalcık'ın Osmanlılar, Hekimoğlu İsmail'in İslam Tarihi, Tom Peters'in işinizi yeniden yaratın, George Hamilton'un Gelecek Yüzyıl kitaplarını okumaya çalışıyorum..
 
S-Son olarak hedefiniz?
C- Faydalı olmak.
 
Teşekkürler...
Ben teşekkür ederim..
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
ÜMRANİYELİ 18 Ocak 2014
SELAMLAR BENCE ADAY KADİR GURBETÇİ. GENÇ VE DİNAMİK İSPARK GİBİ BİR DEVİ İNŞAA ETTİ.. HASAN CAN MALUM ÜMRANİYELİ İSTEMİYOR ARTIK.GEÇEN SECİMLERDE ÇOGU İNSAN TEPKİ OYU OLARAK SAADET VE MHP Yİ ALTERNATİF GÖRDÜ. ADAY DEGİŞİRSE AK PARTİ ÜMRANİYEYİ AÇIK ARA FARKLA KAPATIR.BUNADA EN ÇOK MHP VE CHP ÜZÜLÜR. BELEDİYECİLİKTE ŞEFFA OLACAKSIN HALKLA BERABER OLACAKSIN. GELELİM HASAN CANA ÜMRANİYEDE OY KULLANANLAR SADECE İŞ ADAMLARIMI YADA CAMİ CEMAATİMİ.TABİKİ DEGİL.OY KULLANANLARDA GENÇLERİN ORANI BAYA BİR YÜKSEK BEN BAŞKANI GENÇLERLE GÖRMEDİM BİR HASBİHAL EDERKEN GÖRMEDİM.İLLAKİ YAPMIŞTIR AMA KAÇ KERE .BAŞKAN 2004 ADAYKEN DÜKKANA 2 KERE GELDİ SONRA BEN DAHA GÖRMEDİM TELEVİZYONLARDAN DERGİLERDEN GAZETELERDEN BAŞKA. BELEDİYECİLİK ZOR KARDEŞİM GİRMEYECEKSİN BU İŞE KATLANAMIYORSAN. HALKLA BERABER OLACAKSIN.GECEN GÜNDÜZÜN İŞİN OLACAK. KADİR GURBETÇİ BEY İNŞAALLAH ÜMRANİYENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK. SAYIN BAŞKAN HALKLA BERABER OLURSAN VAR OLURSUN.İRİ OLURSUN DİRİ OLURSUN. ÜMRANİYE BÜYÜK BİR DEV HESAP VEREMEYECEGİNİZ HİÇBİR İŞE GİRMEYİN DERİM.SAYGILAR
kayhan demir 22 Aralık 2013
Allah yolunu ve ikbalini açık eylesin.sizin bu işide başaracagınıza yürekten inanıyorum
VATANIM ANADOLU 6 Aralık 2013
ÜMRANİYE KADİR BAŞKANI DENEMELİ KADİR BAŞKAN UFKU GENİŞ GELECEĞİ GÖREBİLEN BİR LİDERDİR
HARUN UZUN 3 Aralık 2013
Kadir Gurbetçi kardeşime çıkmış olduğu Ümraniye Belediye Başkanlığı yarışında üstün başarılar diliyorum. Kaliteye bakılırsa Sevgili kadir kardeşim %100 Başkanlığı hak ediyorsun ama Gel gelelim siyasette durumun farklı olduğunu sende biliyorsun. Ahbap çavuş ilişkisi daha önem taşıyor. İnşallah Bu kez ümraniyede Kaliteli bir başkan arayışı olurda kadir Gurbetçiye EVET derler. Ümraniye ye kadır gurbetçi yakışır. SMMM Harun Uzun
durmus yurtdas 25 Kasım 2013
Kadir beyin bilgi ve tecrubelerini bir umraniyeli olarak istifade etmek isteriz, kendisine basarilar dileriz sonuna kadar destekcisiyiz...
ibrahimkeles 25 Kasım 2013
Kadirgurbetciyi gormek isteriz