Nurullah Ünal: Club Familia'nın Rekabet Ettiği İkinci Bir Otel Yok
Nurullah Ünal: Club Familia'nın Rekabet Ettiği İkinci Bir Otel Yok
RÖPORTAJ / 31 Ağustos 2013
Alternatif Turizm denince, akla gelen ilk adreslerden biri Club Familia, isminden de anlaşılacağı gibi tam bir aile oteli. Tatil köyü tadında işletilen otelin başarılı Genel Müdürü Nurullah Ünal Bey ile Club Familia'yı ve Alternatif Turizmi konuştuk.
 

1-İsminiz Nurullah ama gördüğümüz kadarıyla size Nuri Bey diyorlar. Özel bir nedeni varmı?

Aslında kimlik ismim yani gerçek ismim Nurullah. İsmimi de çok severim çok güzel anlamları olan manevi anlamda da kıymeti büyük. Ancak çocukluğumdan beri zaman zaman isim karmaşası yaşadım, yaşamaya da devam ediyorum. Bununla ilgili birçok anım var. İlkokula başlayana kadar bana herkes Nuri diye hitap ederdi sonra okul hayatımız başlayınca Nurullah ismiyle başlayan birkaç aylık serüven beni de şaşırttı. Nuri ismine ben de o kadar alışmışım ki bana başlarda Nurullah diye hitap ederlerken sanki başka birine sesleniliyormuş gibi hissediyordum. Tam alışıyorken ilkokulda herkes yine Nuri demeye devam etti. Bu Ortaokul ve Lise yıllarımda da aynen paralellik arz etti, başlarda Nurullah ancak birkaç sonrasında hemen tekrar Nuri. Lise hayatımın akabinde Niğde Turizm Otelcilik’te Üniversite eğitimi aldığım dönemde bu isim kargaşası ortadan kalkmış artık bana herkes Nurullah diye seslenir olmuştu. Sonrasında meslek hayatına atıldığımız dönemde bu hem Nurullah hem de Nuri diye iki şekilde de söylenir oldu. Club Familia’da da arkadaşlar ve dostlar, özel yaşamımızdaki insanlar da iki ismide bizim için sağolsunlar kullanıyorlar. Bana kalırsa ben Nurullah ismiyle hitap edilmesini isterim. Çünkü başta da ifade ettiğim gibi büyüklerimiz sağolsunlar manevi olarak çok güzel anlamlar yüklü olan böyle güzel bir ismi koymuşlar. Biliyorsunuz insana nasıl seslenilirse ağızdan çıkan güzel kelimeler ve hitaplar zikir hükmüne geçtiği için bu hitap edilen kişi için dua hükmüne geçer. İsim konusuna kendimizi kaptırdık kusura bakmayın kısaca özgeçmişimde şöyle; 1976 Niğde doğumluyum, aslen Niğde’liyim ancak ikinci memleketim saydığım Adana’da çok uzun yıllar yaşadık. İlk, Orta, Lise Adana Pozantı’da okudum. Yalnız Lise son sınıfı babamın memuriyet görevi nedeniyle Tarsus İmam-Hatip Lisesi’nde okudum ve buradan mezun oldum, sonrasında da Üniversite’yi Niğde Turizm Otelcilik’te okuyup buranın eğitimini alarak mesleki hayatımızdaki temele ilk harcı atmış olduk.

2-Genel Müdür olarak görev aldığınız sürecin öncesinde nerelerde bulundunuz? Neler yaptınız? Hem alaylı hem mekteplisiniz anladığımız kadarıyla.

Evet. Hem mektepli hem de alaylıyım diyebiliriz. Turizmin her aşamasında her departmanında görev aldım. Yeri geldi müşterilerin yatağını düzelttim, yeri geldi mutfakta çalıştım, yeri geldi temizlik yaptım. Bu işin her aşamasını karış karış yaşadım. İlk olarak 1993 yılında pratikte mesleki hayata adım atmış oldum. 1999-2000’li yıllardan itibaren Alternatif Turizm konseptinde hizmet veren kurumlarda çalışmaya başladım. 2000 yılından itibaren Turizm sektöründe idari mekanizmada görev aldım. Şu anda Genel Müdür olarak görev yaptığım Çeşme Club Familia’da ise 2010 Mart ayından itibaren çalışmaya başladım. 2010 yılından 2012 yılı sonuna kadar Ön Büro ve Satış Pazarlama Müdürlüğü yaptım. 2013 yılı başından itibaren de Çeşme Club Familia Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım.

3-Alternatif Turizmi bilmeyenler adına biraz bahsedermisiniz?

Alternatif Turizm muhafazakar Türk aile yapısına bağlı insanların gelip rahat bir şekilde aile mensuplarıyla kendi yaşam tarzlarına uygun bir şekilde tatil yapabildikleri alanlardır. Alkolün ve dinimizce yasak olan unsurların olmadığı, baylara ve bayanlara özel havuz ve deniz imkanının, eğlenme imkanının olduğu. Çocuklar ve yetişkinler için sanatsal aktivasyonların yoğun olarak yaşatıldığı alanlar. İnsanlarımızın ev yaşamlarında gün içerisinde arzu ettikleri ihtiyaçların birebir sağlandığı sıcak ve samimi ortamlar alternatif turizmin vazgeçilmez temel unsurlarındandır.

4-Alternatif Turizm yapan oteller arasındaki rekabette  konumunuzu değerlendirirmisiniz?

Türkiye’de rekabet ettiğimiz ikinci bir otel yok. Fakat segment olarak bizden alt ve üst kısımda olan oteller var.

5-Club Familia müşteri pörtföyü hakkında bilgi verirmisiniz?

Muhafazakar, belli bir yaşantıya sahip ve aile sıcaklığını ön planda tutan aileler bizim pörtföyümüzün temel unsurlarıdır. Belli bir çizgi ve kriteri olan, mayolu, bikinili, mini etekli olarak genel alanların hiçbir kimse tarafından kullanılmadığı ancak bay ve bayanlara özel alanlarda gönül rahatlığıyla kimsenin kimseye rahatsızlık vermediği hassasiyetteki kitlelerin oluşturduğu müşteri ağı. Tatilini huzur içerisinde geçirmek isteyen insanlarımızın oluşturduğu pörtföy.

6-Otel müşterilerinizin çoğunluğunu başörtülü bayanların ailelerimi oluşturuyor, yoksa her  kesimden müşteri  tarafından  tercih ediliyormusunuz?

Her kesimden müşteri tarafından tercih ediliyor. Genelde fiziki olarak değilde yaşam hassasiyetlerinin kimseyi rahatsız etmeyeceği tarzda hareket eden aileler müşterilerimizin çoğunluğunu barındırıyor. Yüzdelik dilim olarakta ifade etmek gerekirse müşterilerimizin yüzde 70-80 civarında başörtülü aileler oluşturmakta. Şunu da mutlaka ifade etmek istiyorum ki; mayolu, bikinili, mini etekli, kısa şortlu kişilerin genel kullanım alanlarımız içinde tüm uyarılarımıza rağmen uyarılarımızı dikkate almayarak davranışlarında ısrarcı oldukları durumlarda otelimizle ilişiği kesinlikle kesiliyor, müşterilerimizin temel hassasiyetlerine maksimum hassasiyet gösteriliyor. Onları rahatsız edecek hiçbir kural dışılığa müsaade edilmiyor. Bu şekilde giyinen müşterilerimiz için ise bayanlar için tahsis edilen (havuz, deniz, hamam, fitness vs.) alanlarda istedikleri gibi rahatça hareket edebilecekleri imkanlar mevcuttur.

7-Rekabette olduğunuz diğer alternatif turizm yapan otellere bakarak sizi neyin cazip kıldığını açıklarmısınız?

En önemli cazibemiz bizim otelimizin coğrafi konumu. Otelimizin Türkiye’nin nadide ilçelerinden biri ve her kesin gelip tatilini yapmak için can attığı Çeşme’de bulunması . Oksijenin, denizin ve kumsalın çok güzel olduğu bölgede yer alması. Ve kesinlikle bütün müşterilerimizin ortak noktası aile sıcaklığında, samimi tatil oteli olmamız. Zaten ismimizden de anlaşıldığı gibi aile oteli sıcaklığında olmamız lüksün çok çok üstünde. Müşterilerimizin idari mekanizma ile her an irtibat kurabilmesi, isteklerini rahatlıkla aktarıp çözüm bulabilmeleri hassasiyet noktalarına son derece dikkat edilmesi bizi farklı kılıyor.

8-Genel Müdür olarak göreve başladığınız andan itibaren ki çalışmalarınızdan biraz söz edermisiniz?

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilk düşüncemiz, ilk isteğimiz ve temel olarak odaklandığımız nokta tüm kadromuzda yer alan takım arkadaşlarımızla ekip ruhunu sevgi ve hoşgörüyü temel alarak müşteri memnuniyetini zirvede tutmak oldu. Kalite, güleryüz, sıcak diyalog başarıda bizi zirveye ulaştıracak önemli argümanlardır. Biz bir aileyiz hem kadromuzla hem de müşterilerimizle, bu bizim bütün çalışmalarımızın sihirli anahtarı oldu ve böyle olmaya da devam edecek inşallah.

9-Club Familia’yı günden güne daha iyi noktalara taşıyabilmek adına ne gibi projeleriniz var?

Şu an hummalı çalışmaların arefesindeyiz. Mendirek (dalgakıran) projemiz var. Bu proje 2014 yılına kadar bitecek inşallah. Bu çalışma denize daha güvenli, daha verimli girilebilmesini sağlayacak. Açık otopark olarak kullanılan arazşnin bulunduğu noktaya da sırf bayanlara özel dev bir kompleks yapılacak. Yani bayanların havuz, deniz, fitness, hamam vs. tüm aktivitelirini çok mükemmel bir şekilde değerlendirebileceği bir alan olacak inşallah. Olimpik ölçülerde 1.200 kişinin aynı anda istifade edebildiği bir kompleks olma özelliğini barındıracak. 500 araçlık kapalı otopark ve üst bölümü yaklaşık 150 oda kapasiteli lüks bina inşa edilmiş olacak. Ayrıca mevcut yapılarda modernize edilecek. 12 ay boyunca açık olacak otelimiz kışları da kaplıca hizmeti vermiş olacak. Termal havuz müşterilerimizin hizmetine sunulmuş olacak.

10-Turizm sektörü içerisinde vergi rekortmeni olan bir otelin Genel Müdürüsünüz bunu neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Dürüstlük, doğru çalışmak, aldığımız her kuruşta memleketimizin hakkı olduğunu düşünerek ve varlığımız yarınlarımızın devamı adına bo konuda asla taviz vermiyoruz. Özetle vergi mükellefiyetimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.

11-Club Familia pahalı bir otel midir? Her bütçeden  aile olanaklarına göre tatil yapabilir mi?

Her bütçeden tatil yapılabilen otellerin başındadır. Dönemsel kampanyalarımız ve erken rezervasyonlarımız kotalı satış politikamızdan dolayı Aralık ayından itibaren yararlanıldığında %70’lere varan avantajlarla tatillerini yapabilirler.

12-Alternatif Turizmin durgun olduğu dönemlerden biraz bahsedermisiniz?Bu dönemlerde Otelinizi canlı tutmak adına bir ’’B’’ planınız var mı?

Okul dönemi ve Ramazan ayı alternatif turizmin genel olarak bir handikapı. Biz bu boşluğu kampanya ve cazip seçeneklerle doldurmaya çalışıyoruz. Ve bu konuda bu Ramazan’da çok başarılı sonuçlar elde ettik. Doluluk oranımız %70’lere yakın bir oranlarda yer almıştı. Aynı başarıyı inşallah Eylül ve Ekim aylarında da yakalayacağımızı umuyoruz inşallah.

13-Bütçeniz açısından nasıl bir sezon geçirdiniz?

2013 beklenenin ve planlananın çok üstünde elhamdülillah.

(Biraz da yemek konuşalım)

14-Mutfağınız da hijyene vehelale ne ölçüde dikkat ediyorsunuz bu konuda olmazsa olmazlarınız varmı?

Helale ve hijyene dikkat ediliyor. Helal kesim konusunda çok hassas davranılıyor. Kesilen hayvanların besihaneleri ve kesimhaneleri kontrolümüz altında ve bize özel taze olarak kesiliyor. Hijyen konusunda tüm gerekli belgelerimiz mevcuttur. Periyodik olarak da resmi kurumların kontrolü yapılmakta ve her zaman geçer not almaktayız. Müşterilerimiz huzurlu bir şekilde yiyecek, içecek ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

15- Misyonunuz,Vizyonunuz ve Stratejiniz bakımından şu anki bulunduğunuz noktayı ele alırsak Club Familia’nın  5 (beş)yıl sonrasını değerlendirirmisiniz?Genel müdür olarak Club Familia ‘yı nerelere taşımayı hedefliyorsunuz?

İlk hedef 12 ay müşterilerimize hizmet vermek. Bu uygulama kaliteyi ve kalifiyeyi de artıracak. Sezonluk eleman alımını ortadan kaldırmış olacak bir sistem kurulmuş olacak. Tesislerde kullanılan enerji için de yeni çalışmalar planlıyoruz. Bu çalışma ile kendi enerjimizi kendimiz üreteceğiz. Her zaman müşteri memnuniyetiyle zirvede olmayı hedefliyoruz. 5 yıl sonra Club Familia’yı özlenen, alışkanlık haline gelmiş ve hatta bağımlılık derecesine ulaştırmış olacağız inşallah.

16- NAME HABER hakkında düşünceleriniz?

Haber sitenizi öğrendiğim ilk günden itibaren büyük bir zevkle takip ediyorum. Sizleri sektörünüzde çok başarılı buluyorum. Yazar kadronuz kariyerinde doruk noktasına ulaşmış Türkiye için önemli değerler. Tebrik ediyorum. 

(Son olarak bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür eder başarılarınızın devamını dileriz.)

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada daha yeni daha güzel başarılara imza atmanızı bekliyor saygılar sunuyorum Nurullah bey. Erzurum'dan sevgiler.
Ali Karademir 19 Mart 2015
Bir kardeşimin buralarda olması ve Tüek Turizmine hizmet etmesi ayrıca beni ziyadesi ile mutlu etti başarılarının devamını dilerim kardeşim...