bioreklamsol
biosag
bioreklam
Recep İvedik nasıl fenomen haline geldi?
Recep İvedik nasıl fenomen haline geldi?
MAGAZİN / 23 Şubat 2017
İşte www.namehaber.com Haber Sitemizin başarılı Köşe Yazarı Prof.Dr. Sefa Saygılı'dan "Recep İvedik nasıl fenomen haline geldi?" başlıklı yeni yazısı...

Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik film serisinin beşincisi geçtiğimiz günlerde gösterime girdi ama ne giriş: 1400 salonda birden oynatılmasına rağmen yoğun ilgi var ve yer bulunamıyor. Şimdiden seyirci rekorlarını egale etti bile. Hatta Maltepe AVM’deki sinema salonunda koltuk kavgası yüzünden silahlar çekilince bu yazıyı kaleme almak gereği hissettim.

Evet, Recep İvedik filmleri neden böyle fenomen haline geldi? Seyirci ne bekliyor da gidiyor bu filmlere? Bütün Recep İvedik serisi, üstelik bu serideki her film, seyirci rekorlarını niçin kırıyor? Halkımızın bu rağbetinin sebebi ne?

Öncelikle söyleyeyim bu filme ve öncekilere gitmeyi kesinlikle düşünmedim, herhalde gitsem de dayanamaz yarıda bırakıp çıkardım. Ancak daha önceki filmleri televizyonda yayınlandığında parça parça izledim ve çok tahammül edemeyerek kendimi başka kanala geçmek zorunda hissettim. Tabi gerek seyrettiklerimden gerekse film hakkında yazılanları okuyarak epeyce fikir de edindim.

Aslında bu filmler hakkında yapılan seyirci yorumlarını okuduğunuzda hak veriyorsunuz. İşte bu yorumlardan bazıları:

·        2017 yılında böyle filmlerin Türk Sineması’nda yer almasından utanıyorum ama suçlu olan Şahan değil bizleriz. Bu filmlere gidip gişe rekorları kırdırırsak bu tip filmler gelmeye devam eder.

·        Türk Milletinin zekâsına, yapısına hakaret ettiğini düşünüyorum.

·        Sakın ailenizle izlemeyin. Çocuklarınızı uzak tutun. İğrenç sahnelerden, berbat repliklerden başka hiçbir şey yok, lütfen uzak durun.

·        Her zamanki iğrençlik had safhada.  Sinemaya gidilip de para verilecek film değil. Ayrıca zaman kaybı.

·        Gerçekten çok kötü. Para kazanmak için çekilmiş.

·        Seyirciyi enayi yerine koyan seviyesiz, pespaye bir film. Kaba saba, hiçbir komik yanını bulamadım.

Bu haklı yorumlara rağmen milyonlarca seyirci sinema salonlarını doldurmaya neden devam ediyor denecek olursa şunları söyleyebiliriz:

*  Ülkemiz üzerine çöken ağır havadan, terörden, siyasilerin çekişmelerinden bunalan insanlar gülmek, gülerek rahatlamak istiyorlar.

*  Filmin basitliği, senaryonun kolay anlaşılabilir oluşu da diğer bir faktör. Sinemaya gidenler filmi anlamak için zihinlerini yormadan, zorlanmadan izleyebiliyorlar.

*  İnsanlar Recep İvedik şahsında kendilerine bazı benzerlikler buluyorlar, gerçekleştiremedikleri bir takım isteklerinin hallolduğunu görerek mutlu oluyorlar. Sanki kendileri halletmiş gibi o anlık da olsa havaya giriyorlar.

*  Tabi film insanlarımızın seviyesine de uygun herhalde ki izlenme oranı   böylesine yüksek.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.