Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Hızır Orucu dolayısıyla Beşiktaş Cemevi’nde lokma dağıttı
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Hızır Orucu dolayısıyla Beşiktaş Cemevi’nde lokma dağıttı
KÜLTÜR SANAT / 14 Şubat 2020
İşte detay...
Her yıl Şubat ayında Alevi vatandaşlar tarafından Hızır Peygamber’e adanan ve üç gün boyunca tutulan Hızır Orucu, bu sene 13-15 Şubat tarihleri arasında tutuluyor.
Beşiktaş Belediyesi de 13 Şubat’ta başlayan Hızır Orucu kapsamında Beşiktaş Cemevi’nde vatandaşlara lokma dağıttı.
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da lokma dağıtımına katılarak canlarla lokmalarını paylaştı.
Oruçların açılmasının ardından açıklamalarda bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Hızır Ayı’ndayız. Hızır Ayı, Alevi- Bektaşi inancında son derece önemli bir yere sahiptir. Hz. Nuh’un zor durumdayken ya Hızır imdadımıza yetiş demesiyle aslında o fırtınadan kurtulması rivayet edilir. Aleviler de her senenin üç gününü Hızır Ayı olarak tanımlarlar ve oruçlarını tutarlar. Aynı zamanda Hızır Ayı’nda yine Alevi inancına göre üç gün boyunca oruç tutarlar, su içmezler. Hatta tuzlu şeyler yerler ve rüyasında kim ona su verirse onunla evleneceğini iddia ederler. Bu işin geleneksel kulaktan kulağa gelen kısmı tabii… Hz. Hızır, Türk İslam inancında önemli bir yere sahiptir. Her dara düşenin çağırdığı, imdadına yetişendir. Hz. Hızır tüm insanlığın yanında olsun ve bugün burada oruç tutan tüm canların da Hızır Ayı orucu Hak katında kabul eylesin" dedi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.