Erzurum'da 5 asırdır devam eden "1001 Hatim" geleneği etkinlikleri kapsamında "Mukaddes Emanetler Işığında Yaşayan Mirasımız" Sergisi açıldı
Erzurum'da 5 asırdır devam eden
KÜLTÜR SANAT / 23 Aralık 2017
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Yakutiye Medresesi'nde açılışı gerçekleştirilen sergi büyük ilgi gördü.

484 yıl önce Pir Ali Baba Hazretleri’nce başlatılan Binbir Hatim geleneği etkinlikleri kapsamında Erzurum Müftüsü Muhammed Sadık Solakzade'nin anısına İnsan ve Medeniyet Harekâtı ve Bahariye Sanat Atölyesi’nin hazırladığı serginin açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu;

"484 yıl önce Erzurum'daki tüm tabii afetlere karşı bir kalkan bir zırh olması amacıyla başlatılan ve her şeye rağmen yüzyıllar boyu devam eden "Binbir Hatim" geleneğimizin programı çerçevesinde düzenlediğimiz Mukaddes Emanetler Işığında düzenlenen sergimiz ruh dünyamıza ve gönül dünyamıza çok şeyler inşa ettirecektir" dedi.

Program Koordinatörü Meryem Güler ise konuşmasında;

"Mukaddes emanetler başta Peygamber Efendimiz olmak üzere diğer peygamberlere, sahabelere ait olan eşyalardır. İslam ve medeniyet tarihi bakımından oldukça önemli bu eşyaların toplanması ve saklanması Peygamber Efendimiz daha hayattayken başlanmıştır. Bu emanetlerin korunması dört büyük Halife döneminden sonra Emevi ve Abassi Halifeleri tarafından da sürdürülmüştür. Mukaddes emanetlerden esinlenerek İstanbul'a getirilişlerinin 500'üncü yılında onları yad etmek istedik. Mukaddes Emanetler Işığında projemizle onlara olan saygı ve muhabbetimizi estetik şekilde ifade ederek sizleri manevi bir yolculuğa çıkarmayı hedefledik" ifadelerini kaydetti.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan da, konuşmasında kentte 5 asırdır devam eden geleneğin tarihsel boyutu hakkında bilgiler verdi.

Programa Erzurum Valisi Vekili Yıldız Büyüker, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.