bioreklamsol
biosag
bioreklam
Ünlü Sunucu, Yorumcu ve Oyuncu İshak Akbay'dan yürek yakan paylaşım
Ünlü Sunucu, Yorumcu ve Oyuncu İshak Akbay'dan yürek yakan paylaşım
KÜLTÜR SANAT / 14 Temmuz 2016
İshak Akbay karşılaştığı, bir gencin hayatını nasıl kurtarmaya vesile olduğu ibretlik hadiseyi en ince detayına kadar aktarırken bizlere de ders almamız ve kendimize gelmemiz için uyarıyor ve soruyor: Toplum olarak hangi arada kaybettik biz özümüzü , hangi arada mahvettik gençlerimizi ve geleceğimizi...sahi bize ne oldu...?

KAYBOLAN ÖMÜRLER...

Dün akşam saat 22:30 sularında yere oturmuş bilinçsizce sağa sola sallanan, titreyen bir genç çarptı gözüme metrobüs durağında.

Takriben 23 veya 25 yaşlarında pırıl pırıl bir yüzü vardı. Yanına yaklaştım yardımcı olabilirmiyim diye sordum? Döndü ve boş gözlerle baktı, titremeye devam ediyordu. O ara istifra etmeye, şuursuzca sağa sola kaldırıma kendini vurmaya başladı, müdahale ettim sıkı sıkı tuttum kollarından.

Bir ara yola atmak istedi kendini sara hastası gibiydi, ağzından salya ve istifra akmaya devam ediyordu. Sakinleştirmeye çalıştım ama bir türlü dinlemiyordu beni çünkü şuursuzdu, kendinde değildi. Sağa sola seslenerek birilerini daha yardıma çağırdım, hemen 112'yi arayın dedim güvenlik geldi, yüzüne su döktük biraz toparlanır gibi oldu.

O sıra sağlık gorevlileri geldi ve kontroller neticesinde sağlık görevlisinin söylediği şey beni şoke etti. Bonzai almış. Asla eleştirmedim, asla lanet olsun demedim diyemedim. Hayat hikayesini merak ettim, kimbilir nasıl bir aileden nasıl bir çevreden gelmekteydi.

Ülkemizde en ucuz şey insan hayatıydı maalesef. Bir hiç uğruna ne fidanlar yok oluyordu. Ne gençliğe yönelik bir proje ne de onlara örnek teşkil edecek programlar var.

Savrulup gidiyor gençlik. Öyle bir saldırı altındaki, tüketen, herşeyi metalaştıran, manevi değerlerden yoksun, körü körüne pompalanan particilik, hizipcilik, rol modeli ve geleceğe dair idealleri olmayan bomboş bir gençlik.

Bir de bunun içine ezbere dayalı bir eğitim sistemi girince işin içinden çıkılmıyor maalesef. O çocuk herkesin bir evladı bir yakını olabilirdi..

Evlatlarınıza iyi bakın, onlar Allah'ın sizlere emaneti, sevginizi esirgemeyin onlardan.

Toplum olarak hangi arada kaybettik biz özümuzü? Hangi arada mahvettik gençlerimizi ve geleceğimizi? Sahi bize ne oldu...?

 

İshak AKBAY 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.