Alpay Asar'dan "Kendin olarak bütün içinde yer almak" başlıklı yeni yazı
Alpay Asar'dan
GÜNDEM / 27 Şubat 2018
İşte yazının tamamı...

GÜNCEL ANALİZ Yazarı, Araştırmacı/Gazeteci/Yazar Alpar Asar'dan "Kendin olarak bütün içinde yer almak" başlıklı yeni yazı...

Mutluluk için birisine bağımlı hissediyor ya da sürekli sevildiğinizi görmek, duymak istiyorsanız korkarım ki gerçekte güvensiz, kıskanç hatta muhtaç birisiniz. Bu durumun iyi bir ilişki ya da mutlu bir kişilik için pek de uygun olduğu söylenemez değil mi?

Sağlıklı, uzun vadeli ilişkilere sahip insanların ortak özellikleri partnerleriyle bütün ama aynı zamanda bağımsız ve güvende hissetmenin bir yolunu bulmuş olmalarıdır. Öyleyse, bu insanların yollarını takip ederek bizler de uzun ve sağlıklı bir ilişkiye yelken açabiliriz. İzin verin, sizinle bazı gözlem ve deneyimlerimi paylaşayım.

Kendini sevmek

İlişkiler hakkında yapılan konuşma ve değerlendirmelerde edindiğim deneyim bir kişiye odaklanmak gerektiğidir. Çünkü iki kişinin içinde olduğu durumlarda denklem biraz daha karmaşıklaşıyor. O yüzden öncelikle denklemin en basit kısmını, sadece “sen”i ele alalım.

Eğer kendinizi kabul eder ve onaylarsanız bütün olursunuz. Bütün olduğunuzda ise mutlu olmak ya da sevilmek için bir başkasına ihtiyacınız kalmaz. Çünkü kendinizi sevdiğinizde bir başkası tarafından sevilip sevilmediğiniz önemsizleşir.

Bütün olduğunuzda güvendesinizdir. Güvende olmak sizi huzurlu ve mutlu hissettirir. Hatta hayatınızdan çıkıp giden ya da sizin çıkardığınız insanlar hakkında endişe edecek, hayal kırıklığı yaşayacak bir durum hiç var olmaz. Elbette sevdiklerinizin sizi terk etmesi büyük bir kayıptır, fakat siz kendinizle bütün olmayı başarabildiğiniz ölçüde güvende ve mutlu olmayı öğrenmişsiniz. Artık hiçbir şey canınızı acıtamaz. Bir insan kendisiyle barışık olduğunda hayatı boyunca yalnızlık hissetmez, çünkü dünyadaki en iyi arkadaşı yani “kendisi” yanındadır. Böyle bir bakış açısı terk edilme ya da yalnız yaşayıp, ölme korkunuzu da silip süpürecektir.

İki kişi olarak birlikte olmak

Sağlam bir ilişki, arkadaşlıklarını sevdikleri için bir araya gelen iki ayrı bütün tarafından inşa edilir. Bu gerçeği bilmelerine rağmen insanlar yine de bir araya gelmekten korkuyorlar.  Korkuyorlar çünkü başarısız olmak istemiyorlar. Korkuyorlar çünkü sevmenin ve birilerinin arkadaşlığına ihtiyaç duymanın bağlayıcılığı ürkütücü geliyor.

Oysa sağlam bir ilişkinin ilk şartı, kişinin kendiyle barışık ve bütün olmayı öğrenmesidir. Aksi halde başka kişilere muhtaç, bağımlı ve güvensiz hissedecektir.  Çift olmak, kendi kişisel özelliklerini muhafaza ederek gün içinde ayrı olabilme olgunluğunu ve diğer insanlar karşısında endişelenmeyecek kadar güvenlik hissini getirmelidir. Birbirinizin arkadaşlığınızdan zevk alıyorsanız, bir araya gelebilir ve mutlu olabilirsiniz. İşin güzel yanı, birbirlerini seven çiftlerin bir başkasının da mutluluğuna önem veriyor olmasıdır. Emin olun, böylesi çiftler kendi mutluluğundan yana bir endişe duymazlar. Çünkü onlar zaten güvende ve mutludurlar.

Bütün Olmak

Peki ya "bütün" olmak istiyorsanız ne yapmanız gerekir? Her şeyden önce artık güvensiz hissetmeyi bir kenara bırakın ve halihazırda ne kadar harika olduğunuzu anlayın. Sen muhteşemsin ve kimseye ihtiyacın yok; kendin olman yeterli.

Haklısın, güvensiz ve endişeli hissetmekten öyle bir anda kurtulmanın mümkün olmadığını biliyorum. Dikkat edin, eğer eşinizin ne yaptığını merak ediyor, onsuz paniklemiş hissediyor, çevrenizdekilerin sizi gerektiği kadar sevmediklerinden endişe duyuyorsanız durun. Bu, kendinize yeterince güvenmediğiniz, hayatınızda bir şeylerin eksik ya da yanlış gidiyor olmasından endişe duyduğunuz anlamına gelir.  Bırakın bu türden düşünceleri; sen yeterince iyisin.  Bu bakış açısını kazanmak yavaş bir süreçtir. Kendini bu tür düşüncelerle boğuşurken yakalarsan anda kalmayı seç, lütfen artık geçmiş ve gelecek hakkında endişelenmekten vaz geçmelisin.

İlişkinizle ilgili korku ve endişelendiğinizin farkına vardığınızda mutlu bir birlikteliğin de ilk adımını atmak üzeresiniz demektir. Farkında olmak, çözüm ve ilerleme için yeni fırsatlar arayıp bulmanızı sağlar. Korkularınızın eşinizle aranızı bozmasına fırsat vermeyin. Sen olduğun gibi iyisin, kendi başınasın ve başka hiçbir şeye ihtiyacın yok. Aynı şey partnerin için de geçerli. Siz iki ayrı bütün olarak bir aradasınız; birbirinizin eksiklerini tamamlamak için değil. Bunu kabullendikten sonra bir başkasıyla güven, sevgi ve merhamete dayalı bir ilişki yaşayabilirsiniz.

ALPAY ASAR - GÜNCEL ANALİZ

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.