Alpay Asar'dan "Biraz vicdan çokça akıl" başlıklı yeni yazı
Alpay Asar'dan
GÜNDEM / 26 Ocak 2018
GÜNCEL ANALİZ Yazarı, Araştırmacı-Yazar Alpar Asar'dan "Biraz vicdan çokça akıl" başlıklı yeni yazı...

İşte yazının tamamı...

                Geçenlerde bir arkadaşımın gönderdiği mailin beni hayretler içinde bıraktığını itiraf etmeliyim. Yürüttüğü otomasyon projesi için İsveç’te bulunan Volvo fabrikasını ziyarete giden okuru tanık olduğu bir olayı anlatmış. Ben de bu hikâyeyi müsaadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum:
 
                İsveç’e ilk gelişim. Malum kış aylarındayız, her yer soğuk ve karanlık. Projenin fabrika ayağını yürüten meslektaşım beni sabah erkenden otelden aldı. Şirkete ulaştığımızda otopark bomboştu. Demek ki daha mesainin başlamasına vakit var diye geçirdim içimden. Neden bu kadar erken geldik ki? Ancak ben bunları düşünürken meslektaşım otoparkı boydan boya geçerek bina girişine en uzak noktaya bıraktı arabasını. İkinci gün, üçüncü gün, dördüncü gün de aynısını yaptı. Beşinci ve son gün artık dayanamayarak sordum: Fabrikaya en erken sen geliyorsun ve otoparkın en uzak köşesine arabanı bırakıyorsun. Burası sana özel bir park yeri olduğu için mi yapıyorsun bunu?
 
                “Hayır, bizlere tahsis edilmiş bir park yerimiz yok” diye yanıtladı beni. “Bu fabrikada 2000 kişinin üzerinde insan çalışıyor. Şimdi biz erken geldiğimiz için yürümeye fırsatımız var. Birazdan diğer çalışanlar da gelmeye başlayacak ve birileri mesai saatinin başlamasına yakın zamanda gelecek. Hatta belki de bir arkadaşımız mesai başlangıç saatini kaçıracak. Onun yürümeye vakti olmayacaktır. İşte bu yüzden kapıya en yakın yer onun hakkı.”
 
                Bu hikâyeyi başa dönerek kaç kez okuduğumu saymadım. İnsan olmanın, kültürlü ve saygın bir birey olmanın ölçütü ne olabilir sizce? İsveç’in eğitim düzeyi ile gelişmişliği arasında ki ilişkiyi düşünmemiz gerekir. Evlatlarımız, kardeşlerimiz Afrin’de vatanın bekası için mücadele verirken bir gazimizi otobüse almayan insanların yaşadığı bir ülkeyiz. O zaman bizler de eğitim düzeyimizle gelişmişliğimiz arasındaki ilişkiyi düşünmeliyiz. Neden mutsuz ve asabi insanlar ülkesi olduğumuzu sorgulamak için daha neyi bekliyoruz? Engelli vatandaşımızı otobüsüne almamak için kaldırıma yanaşmayan şoförlerimiz var bizim.  Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir peygambere olan inancımızı bu şekilde mi ortaya koyacağız? Yoksa kendisi erken geldiği için, mesaisine geç kalma olasılığı olan arkadaşına otoparkta yer bırakan insanlar gibi mi?
 
                Ne kadar tahammülsüz, hoşgörüsüz topluma dönüştüğümüzü dehşet içinde izliyorum. Kadına şiddetin yükseldiği, çocuk istismarlarının arttığı, uyuşturucu kullanım yaşının ilk okullara kadar indiği bir ülkeyiz. Kendisine yol vermediği için arabadan inerek engelli bir gazimizi ailesinin yanında dövmeyi erkeklik sanan insanlar tarafından kuşatılmış haldeyiz. Minibüste işitme engelli çocuğumuza üç-dört kişi kafa göz girişebiliyoruz. Kızlarımız, kadınlarımız minibüslerde, otobüslerde, taksilerde yalnız seyahat etmekten korkar hale geldiler. Şimdi değilse ne zaman silkinip insan olduğumuzu anımsayacağız?
 
                Hatırlanması gerekir ki, insan cehennemine odunlarını bu dünyadan kendisi taşıyor. İçinde yaşadığımız şu anı birinin hayatına dokunmak, güzelleştirmek ve ona yardım etmek için bir fırsat olarak görmeye başlamak için daha neyi bekliyoruz? Bir buğday tanesinin başak olup yüz tane, bin tane buğday vermesi gibi, yapacağımız bir iyiliğin, göstereceğimiz tevazuunun bize misliyle geri döneceğini hatırda tutmak gerekir. Çünkü bu dünyaya ne verirseniz size o yansıyor. Duyduğunuz bu acı, gözyaşı, kan ve hasret bizatihi ruhlarımızın derinliklerinin dışa vurumundan başka bir ey değil.
 
                 O halde güzellikler sarsın her yanınızı, bunun için önce kendi kapınızın önünü temizleyin, önce kendi vicdanlarınızı. Yoksa bir gün sizin ya da evladınızın da minibüste dayak yediği, gazi olarak otobüse alınmadığı haberleri okunur… Allah’ın hepimize biraz vicdan ama çokça akıl ihsan etmesi dileğiyle.
 
ALPAY ASAR - GÜNCEL ANALİZ
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.