clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Başkanlığını Saadettin Çay'ın yaptığı Kızılay Avrasya’dan Kastamonu'ya büyük hizmet
Başkanlığını Saadettin Çay'ın yaptığı Kızılay Avrasya’dan Kastamonu'ya büyük hizmet
GÜNDEM / 22 Eylül 2017
Kastamonu Kalkınma Vakfı ve TürkKızılayı Avrasya Şubesinin bağışçılarıyla yaptırdıkları Yurt Binası, Üniversitelerin açılışına yetiştirilecek.
TürkKızılayı Avrasya Şubesi Kurucu Başkanı Saadettin Çay, aynı zamanda Başkanlığını Kastamonu Valisinin yaptığı Kastamonu Kalkınma Vakfının da Genel Sekreterliğini yapmakta. 
 
Başkan Saadettin Çay, Kızılay ve Vakıf faaliyetleri hakkında NAME HABER 'e şu açıklamaları yaptı;
 
Vakıf olarak 1994 yılından beri faaliyetteyiz. Çok sayıda tanınmış Kastamonulu iş adamı Vakfımızın üyesi. Birkaç örnek verecek olursak;
 
Türkiye’nin Büyük Sanayicilerinden İÇDAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yusuf Aslan, Çolakoğlu Gurubu  ve TEB Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoğlu, Ramsey ve Kip Markaları ile tanınan Remzi Gür, Dünya Elektronik Kabin devi Canovate Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, Teksan Jeneratörleri Yönetim kurulu Başkanı Özdemir Ata, Türkiye’nin En büyük Kimya Şirketlerinden Ekin Kimya’nın Ortaklarından Murat Çıtıroğlu, Redüktör Üretiminde Dünya markası Yılmaz Redüktör Ender Yılmaz ve Şinasi Yılmaz, İmes Sanayi Sitesi Başkanı Kemal Akar, BES Prodüksiyon Yönetim kurulu Başkanı Serdar Güzelaydın, Umursan Gıda Mehmet Umur gibi daha ismini burada zikredebileceğimiz yüzlerce Kastamonulu Millet sevdalısı iş adamımız el birliği ile Memleketlerinde eğitime destek olmaktalar.
 
Vakıf çatısı altında 2000 yılında kurduğumuz Kastamonu Genç Çalışma Gurubu Derneğimizle Yıllardır Binlerce öğrenciye burs ve eğitim yardımı vermekteyiz. Yine Vakıf üyesi iş adamlarının kuruluşunda ve  yönetimde yer aldığı Kızılay Avrasya şubesini kurarak hem Kastamonu’ya hem de memleketin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine el uzatmaktayız.
 
2014 Kasımında kurulan Kızılay Avrasya Şubesi, 150 yıllık Kızılay’ın en genç şubelerinden biri olmasına rağmen hem Türkiye içinde,  hem de Sınır dışında binlerce savaş mağduruna milletimizin merhamet elini uzatmasına vesile olmuştur. 
 
En son Ramazan ayında sınır ötesinde İdlip’deki Göçmen kamplarından birinde bütün Ramazan ayı boyunca o kampın İftar ve Sahur ihtiyacını karşılayan Avrasya Şubesi yurt içi ve dışındaki on binlerce mültecinin giyim ve gıda ihtiyacını da karşılamıştır. Bağışçılarımızın desteği ile geçen yıl 1500 öğrenciye burs vererek hayır da yarışmaktayız.
 
Cemile-İsmet Şen Öğrenci Yurdu
 
Bağışçılarımızın desteği ile Kalıcı Eserler de bırakmak istemekteyiz. Türkiye’nin pek çok yerinde yapılmakta olan Hayır işlerine malzeme desteği vermenin yanında,  2016 başında temellerini attığımız öğrenci yurdunu da yakın zamanda hizmete açmayı düşünmekteyiz.
 
Arazisi Abanalı Sanayici Yılmaz Ailesi tarafından bağışlanan Yurt Binamızın kaba inşaatı yine Abanalı bir Sanayici olan Şen Ailesi tarafından Anne ve Babalarının ismini yaşatmak için büyük bir özveri ile ve inşaatın her safhasında başında durarak gerçekleştirildi. Kastamonulu hemşerilerimiz her biri elinden geldiğince destek verdi. Mimar bir hemşerimiz Türkiye’nin en gözde projelerine imza atan  Ahmet Erkutoğlu projelerini çizdi. Tabi burada Rahmeti Rahmana kavuşan Abana Belediye Başkanımız Merhum Rıdvan Oyar’ı da anmadan olmaz. Hiçbir prosedüre ve zorluğa takılmadan bu güzel eseri O’nun sayesinde bitirme noktasına geldik.
 
Şu anda çevre düzenlemesi yapılan yurt binamız Kızılay Genel Merkezimiz tarafından Kredi Yurtlar Kurumuna verilecek. İç tefrişatı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılacak yurt binası, 300 öğrenci kapasiteli olacak.
Karadeniz’in en güzel sahillerinden biri olan Abana ilçesi ve hemen 2 Km yakınındaki Bozkurt ilçesinde Meslek Yüksekokullarında 1000 civarında öğrenci olmasına rağmen hiç yurt olmaması nedeni ile öğrenciler barınma konusunda çok zorluk çekmekteydi. Bu yurt binası ile birlikte Bozkurtta yaptırılan 150 öğrenci kapasiteli bir yurt daha faaliyete geçtiğinde ihtiyacın büyük bir oranda karşılanacağı düşünmekteyiz.
Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız.

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.