bioreklamsol
biosag
bioreklam
"Obama out, Trump İn"
GÜNDEM / 23 Ocak 2017
İşte www.guncelanaliz.com Köşe Yazarı Ethem Karahan'ın "Obama out, Trump İn" başlıklı ilk köşe yazısı...

 

Öncelikle, Güncel Analiz ’de yazmama vesile olan Mehmet Çağrı KIZILTAŞ hocama ve bu imkanı sağlayan Selçuk Yavuz Bey’e çok teşekkür ederim.

Sene 2008
ABD ilk Afrika kökenli (Afro-Amerikan) başkanını seçiyordu: Barack Hüseyin Obama.

Yeni Başkan, ilk denizaşırı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiriyor ve ;

“Burada, Türkiye’nin önemini vurgulamak istiyorum. Birlikte çalışmamız ve bunun getirecekleri beni heyecanlandırıyor. İletişim kanalları iki ülke arasında giderek iyileşecek, bunun hem ABD hem Türkiye için iyi olacağını düşünüyorum. Birlikte çalışarak Batı ve Müslüman dünyası arasında birleşmeyi sağlayacak bir strateji şekillenebilir. ABD bu kapsamdaki ortaklığı önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi istiyor.”

diyordu.

Ancak, bugün geldiğimiz noktada, bu söylemlerle başlayan ve ümit vadeden Obama dönemi Türkiye-ABD ilişkilerinin fiyaskoyla sonuçlandığını görebiliyoruz. Elbette bizi bu sonuca götüren birden fazla sebep var. Sebeplerin başrolünde ise, bir ara ‘gizli müslüman’(o nasıl oluyorsa? ) olduğuna dair komplo teorileri üretilen Barack Hüseyin Obama.

Hani şu, İsrail’in Gazze saldırılarına ve Filistin’e karşı işlediği sayısız insanlık suçuna sesini çıkaramayan Hüseyin.

İsrail’in, uluslararası sularda Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara’da 9 Türk vatandaşı şehit edişine de sessiz kalan, ağzını bıçak açmayan Hüseyin.

2013’te İsrail ile el ele verip, Mısır’da demokratik seçimlerle iktidara gelen Mursi’yi, askeri darbeyle deviren Hüseyin.

Suriye ve Beşşar Esad konusunda Türkiye’yi ve muhalif grupları yarı yolda bırakan, kırmızı çizgimiz dediği nükleer silah kullanımının defalarca çiğnenmesine rağmen, bir yaptırım uygulayamayan Hüseyin.

Terör örgütü PYD’ye silah yardımı yapan ve bir diğer terör örgütü DAEŞ ile mücadelede sınıfta kalan Hüseyin.

Ve son olarak, bir diğer maşası, terör örgütü FETÖ ile Türkiye’de kanlı bir darbe girişimine kalkışan;  başarılı olamadığı gibi, bizi bu işin içinde olmadığına inandıramayan, FETÖ terör örgütü liderinin ülkemize iadesine yanaşamayan Barack Hüseyin Obama ve ABD.

***

Trump İn

Sene 2017

ABD 45. Başkanını seçti: Donald Trump.

Bir değil, tam iki ! İncil’e el basan ve yemin ederek göreve başlayan Trump şunları söylüyor;

‘"Bugün sadece yönetim bir partiden diğerine geçmiyor; aynı zamanda gücü Washington'dan halkın kendisine geri veriyoruz. Bugünden itibaren sadece Amerika öncelikli olacak.

Deniz aşırı ülkelere trilyonlarca dolar harcadık. Bizim ülkemizin zenginliği, güveni ve gücü dağılırken, diğer ülkeleri zengin ettik."

Genel olarak baktığımızda Trump’ın seçim sürecindeki söylemlerinin, başkan seçildikten sonra yumuşadığını görebiliyoruz. Ancak söylemlerin bizi yanıltması kuvvetle muhtemel, bkz:Obama Dönemi.

 Umutla baktığım nokta şurası; Trump sürekli denizaşırı ülkelere harcadıkları paradan duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor. Besledikleri terör örgütleri büyüyüp, masrafları artmış olacak ki, kendi iç meselelerine çözüm getirememiş, güç yetirememişler. (İşsizlik, Sağlık konularındaki eşitsizlik vs.)

Trump’ın ekibi de incelenmesi ve irdelenmesi gereken bir diğer husus; milyarder de var, emekli asker de. Yaşları biraz ileri, ama geçmişteki ve ‘bence’ onları bu görevlere getiren söylemleri sert. Putin sempatizanı olan da var (Dışişleri Bakanı: Rex Tillerson), Putin’e bilenen eli kanlı general de. (Eski Genel Kurmay Başkanı James Mattis-Savunma Bakanı)

Trump saz arkadaşlarıyla beraber bölgeye ve Türkiye’ye karşı nasıl bir tutum sergiler bilemeyiz, bunu yaşayıp göreceğiz ama, bölgede eski Türkiye olmadığı kesin. Artık, menşei ne olursa olsun hiçbir terör örgütüne müsamaha göstermeyen, terörist faaliyetlerle uygulanan diplomasiye boyun eğmeyen, gücünün ve bölgedeki rolünün farkında olan bir Türkiye var. Gönül ister ki, bölge dışı tüm aktörler devre dışı bırakılsın, Müslüman coğrafyada akan kanlar dursun, Müslümanlar mümin ferasetiyle ve iradesiyle, Hakk’ın hükümleriyle muamele edebilsin. İnşallah o günler de gelecektir…

Son olarak, görünce; işte aradığım ve tahayyül ettiğim görsel! dediğim karikatürü takdirlerinize sunuyorum. Sürçü lisan ettiysek af ola…

(Not: 8 yıllık Obama döneminde, ABD polisi her yıl ortalama 502 vatandaşı vurarak öldürdü.)

ETHEM KARAHAN - GÜNCEL ANALİZ

http://www.guncelanaliz.com/yazi/ethem-karahan/1096-obama-out-trump-in

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.