clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Alkolsüz meşrubatlar gerçekten alkolsüz mü?
Alkolsüz meşrubatlar gerçekten alkolsüz mü?
GÜNDEM / 2 Kasım 2016
www.namehaber.com Haber Sitemizin Köşe Yazarı Dr.Hüseyin Kami Büyüközer'in kaleminden önemli bir konunun detaylı bilgilendirmesi.

GİMDES'in 2005 yılından itibaren mücadele verdiği konulardan biri olan alkolsüz meşrubatlar yönetmeliğinde %0.3 alkole izin verildiği bilgisinin etikette de mutlaka yazılması gerektiği keyfiyeti hala uygulanmamaktadır.

Tüketici hakkı olarak; Gıdanın üretimi ve hazırlanmasında kullanılan ya da son üründe bulunan etil alkol için, en az 3 mm. punto büyüklüğündeki karakterler kullanılarak "alkol içerir" ifadesinin etikette yazılması zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.

Alkol katılmasının yanı sıra ürünün aroma olarak karıştırılmasında bile alkol içerdiği net olarak etiketinde görülebilmeliydi. Fakat alkol uyarısını görmek isteyen duyarlı tüketicilere yönelik olarak devlet tarafından henüz bir çözüm sunulmamıştır.

Mevcut Tebliğdeki "üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol" ifadesi ne kadar gülünç?. Ne kadar eğreti bir ifade idi? Sanki üretimin doğasındaki etil alkolle, dışarıdan konan etil alkol tabiatları, muhtevaları bakımından farklı şeyler. Yani üzüm şırasında oluşan alkol üretimin doğasından kaynaklandığı için meşru oluyor, ama şekerli suyun içerisine alkolde eritilmiş üzüm esansı konursa meşru olmuyor.

Müslüman tüketici bilmelidir ki ister Amerika'da yaşasın, ister Avrupa'da, isterse Türkiye gibi bir İslam ülkesinde yaşasın şartlarda ve tehlikelerde bir fark olmamaktadır. Tüm insanlığı tehdit eden zararlı katkı maddeleri serinletici, ferahlatıcı içecek sloganları ve renkli görüntüleri ile satışa sunulan sıvı gıdalarımızda da kullanılmaktadır.

Gazlı,gazsız,boyalı,boyasız içecekler ve enerji içeceklerinde kullanılan katkı maddelerine de tüketicilerin dikkat etmesi gerekmektedir.Sıvı gıdaları tüketirken mutlaka etiket bilgilerini öğrenmeliyiz ve ne içtiğimizi fark etmeliyiz. Hatta bu türlü içeceklere boykot uygulamalıdır.

Kolalı ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddelerine gelince; Fosforik asit: E338 Gazlı ve çeşitli kolalı içeceklerde kullanılmaktadır. Ancak sağlık üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Keskin bir tat sağlar ve diğer doğal benzer tat vericilere nazaran büyük miktarlarda ve ucuzca elde edilebildiği için üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

Ancak genç kadınlarda, kemik gelişiminde gıda eksikliği ile ortaya çıkan osteoporoz hastalığı riskini artırmaktadır. Fosfor fazlalığı, zayıf kemik yoğunluğuna yol açabilmektedir. Beslenme uzmanları, vücudun kandaki fosfor-kalsiyum iyonları arasındaki dengeyi sürdürmeye çalıştığını belirtmektedirler. Fosfor fazlalığı oluşunca vücudun kimyasal balans mekanizması bu dengeyi sürdürebilmek için kemikteki kalsiyumun dışarı çıkarılmasına yol açar. Neticede fosfor-kalsiyum fazlası vücuttan dışarıya atılır ve geride gözenekli ve gittikçe zayıflayan bir kemik yapısı meydana gelir.

Kafein: Tüketimi, ekseriya kahve, çay, cola, çikolata, kakao ve son zamanlarda ortaya çıkartılan enerji içecekleri ile olmaktadır. Kafeinin diğer yaygın kaynakları, reçete gerektirmeyen ağrı kesiciler, soğuk preperatlar ve uyarıcı ilaçlardır.


Kafein, sindirim sistemi ve kalp rahatsızlıklarının gelişmesine ve ağırlaşmasına neden olabilir. Üst karın ağrıları, bazen peptik ülser ve kanamalar oluşabilir. Ekstrem yüksek dozlarda ise ritim bozukluğu eklenebilir, tansiyon düşer ve kan dolaşımı durabilir.

Boya Maddesi Karamel (E150) : Şekerin yavaş şartlarda 170 C dereceye kadar ısıtılması sonucunda elde edilir. Başta kola olmak üzere çeşitli meşrubat, şekerleme, kek ve bazı hamur işlerinde boya maddesi olarak kullanılır.Avustralya Hiperaktiv Çocukları Koruma Teşkilatı(HACSG)'na göre alerjik bünyeli insanların kaçınmaları gerektiği ifade edilmektedir.

C02 Gazı: E290 İnsan sağlığına zararlı bir gazdır. Meşrubatlarla aşırı miktarlarda alınması halinde çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Kola ve diğer Aromalar: Bütün aramalarda söz konusu olduğu gibi ara işlemlerde ve eritici ortamlarda etil alkolün kullanılabilmesi önem taşımaktadır. Ayrıca, bu tür içeceklerde TSE ve TÜRK GIDA Kodeksi de % 0.3 'e kadar alkol bulunabilmesine izin vermektedir.


Enerji içeceklerinde diğer önemli Katkı maddeleri: Kafein, İnositol, taurine, carnitine, creatine gibi bir Müslüman için kökenleri ve sağlığa zararları sebebi ile çok dikkat edilmesi gereken önemli katkı maddeleridir. Taurine pankreas salgılarından elde edilen bir maddedir, carnitine ve creatine hayvan kaslarından izole edilerek elde edilen maddelerdir. Kafein bitkiseldir ve bu içecekte 80-150 mgr/340 gr içecek,yani 340 gr enerji içeceğinde 80ila 150 mgr kafein bulunabilmektedir, taurin ise 1200mgr/ 340gr içecek miktarında bulunmaktadır.


Bu tehlikeyi nihayet fark eden ilgili Bakanlıklarımız okul kantinlerinde bu ürünlerin satışını yasaklamıştır. Ancak bazı okul idareleri ve okul aile birliklerinin kantincilerle olan ekonomik ilişkiler sebebi ile bu yasağın yer yer uygulanmadığını duyuyoruz. Anneler, babalar bu çocuklar sizin çocuklarınız, çocuklarınızın sağlığına sahip olunuz.

Dr.Hüseyin Kami Büyüközer - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.