clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Dr.Arif Arslan'dan Arefe günü yapılacak dua ve ibadetler ile ilgili muhteşem bir yazı
Dr.Arif Arslan'dan Arefe günü yapılacak dua ve ibadetler ile ilgili muhteşem bir yazı
GÜNDEM / 4 Temmuz 2016
www.namehaber.com Sitemizin Köşe Yazarı, İlahiyatçı/Yazar Dr.Arif Arslan'dan "Arefe gününüz mübarek olsun" başlıklı önemli bir köşe yazısı;

www.namehaber.com Köşe Yazarı, İlahiyatçı/Yazar Dr.Arif Arslan'ın "Arefe gününüz mübarek olsun" başlıklı köşe yazısının tamamı:

 

Arefe bayramdan önceki gün, yani bugündür. Bu gün yapılan ibadetler ramazanın adeta “kazandibi” ibadetleri gibi kıymetli, sevabı bol, getirisi fazla ve tatlıdır.

 

Bugün, kabristanlardaki geçmişlerimizi ziyaret etmek de çok sevaplı bir iştir. Rasülullah (s.a.v) Efendimizin, ölülerimizi kabirlerinde ziyaret etmemizi, onlara Yasin-i Şerif ve diğer Sure ve Dualardan okuyup ruhlarına hediye etmemizi tavsiye etmeleri de bugün için ayrı bir önem kazanır. Çünkü insan geçmişi ile gününü birleştirmeli ve bir gün öleceğini de böylece aklından çıkarmamalıdır. Yarın bayram diye her şeyi yapmak özellikle günaha dalmak hiçbir zaman olmadığı gibi yarın da serbest değil. “Ben de bir gün ölüp buraya geleceğim ve benim için artık hayır hasenat yapma imkânı kalmayacak; ona göre yaşamalıyım…” demektir, bir anlamda bu ziyaretin sebebi.

 

Arefe günü bizde de milletçe hep güzel karşılanmış ve ağırlığı korunmuştur. Hatta bu sebeple Arefe günü doğan çocuklara erkekse “Arif” kız ise “Arife” isimleri verilip “adıyla geldi” denilmiştir.

 

Arefe günü yapılması gereken en güzel dualar da yine Rasülullah (s.a.v) Efendimiz tarafından bize bildirilmiştir. Bunlardan biri şöyledir:

 

* Arefe günü 100 (yüz) defa ihlas suresi ve 100 (yüz) defa salavat-ı şerife ile birlikte bu dua okunursa Cenabı Hakk meleklerine şöyle buyurur:

“Ey meleklerim, bu kulum beni zikretti, ihlası okudu. Ondan sonra da Peygamberime salavat-ı şerife getirdi. Ben bu kuluma ne iyilik yapsam azdır. Hatta bu kulum hacları kabul olunmayanlar için “Ya Rabbi, haclarını kabul buyur” dese, onu da kabul ederim.”

 

Üstad Bediüzzaman bunu bir gün önceden başlayıp Arefe günü ile birlikte 500’er yüz kere okuyarak 1000’e çıkarmıştır. Çünkü Ebu’ş-Şeyh’in naklettiği bir hadis-i şerifte de;  “Kim ki Arefe günü besmele ile bin kere İhlas suresini okursa, günahları affedilir ve duası kabul olur” buyrulmuştur.

 

Bir de sık sık ihtiyacımız olan imanımızı yenileme tazeleme ve sürekli zinde tutma demek olan şu tevhit cümlesidir ki, İbni Ömer (r.a), bunu, Peygamber Efendimizin Arefe günü çokça söylediği dua olarak rivayet etmiştir:

 

“Lâ ilahe illallâhü vahdehû lâ şerike leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü bi yedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey'in kadîr: Bir olan şeriki bulunmayan Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. Mülk O'nun, hamd O'na mahsustur. Hayr O'nun kudret elindedir. Her şeye gücü yetendir.”(Râmûzü’l-Ehâdis, s.542/9.)

 

Keza bu gün 100 er defa “Estağfirullah el azim ve etûbü ileyh” diye tevbe etmek lazımdır. Çünkü Enes (r.a)’den riayet edilen bir hadislerinde Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

 

“Kul; “Estağfirullah ellezî lâ ilâhe illâ Hû, El Hayye’l Kayyûme ve etûbü ileyh” derse, harpten kaçmış dahi olsa mağfiret olunur.” (Râmûzü’l-Ehâdis, s.56/11.

 

Ayrıca “Sübhânallahi ve bihamdihi Sübhânallâhi’l Azim” gibi kolay tesbihlerle Allah’ı tenzih etmek de yine çokça sevaba vesile olan zikirlerdendir. Bildiğiniz diğer zikirleri de çekebilirsiniz. Bu konuda da Ebû’d-Derdâ (r.a)’den rivayete göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kul; “Sübhânallah" dediğinde Allah: "Kulum Beni tespihte ve Bana hamdde sadıktır ve Benden başkasına tesbih layık değildir" buyurur.” (Râmûzü’l-Ehâdis, s.56/4.) 

 

Fitrelerinizi vermediyseniz acele edin. Çünkü bayram namazından önce verilmesi gerekir. Bu konudaki iki hadisi-i şerif şöyledir:

 

 “Sadaka-i Fıtır; hür, köle, erkek, kadın Müslümanlardan her birine vaciptir…”

“Sadaka-i Fıtır, oruç tutan kimse için, manasız ve şehvete ait sözlerinden temizliktir. Miskinlere (fakirlere) de nafakadır. Kim ki bunu bayram namazından önce öderse makbul olur. Sonra öderse sıradan bir sadaka gibi olur.” (Râmûzü’l-Ehâdis, s.292/10-11.)
 

Arefe gününüz mübarek olsun…

http://www.namehaber.com/yazi/drarif-arslan/12396

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.