Güncel Analiz programı 03 Kasım 2012 yayın detayları
Güncel Analiz programı 03 Kasım 2012 yayın detayları
GÜNCEL ANALİZ / 3 Kasım 2012
Selçuk Yavuz'un konuğu AK Parti Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanı Gıyaseddin Gergin oldu. İşte programın detayları.....

Her hafta birbirinden farklı konu ve konuklarla Türkiye'nin güncel ve siyasi nabzını ölçen 'Selçuk Yavuz ile Güncel Analiz' programı bu hafta yine çok önemli bir ismi canlı yayın konuğu olarak sizlerle buluşturdu.

Selçuk Yavuz ile Güncel Analiz programının 03 Kasım 2012 Cumartesi tarihli canlı yayın konuğu AK Parti Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanı Gıyaseddin Gergin oldu.
 
 
İşte programın detayları
 
Bölüm 1
 

Bölüm 2
 

Bölüm 3
 
 
 
 
Gıyaseddin Gergin: İnsanların can derdine düştüğü zaman bir ünite kanın ne kadar önemli olduğu bilinmelidir
 
Gıyaseddin Gergin, "Siz bize genç dediniz fakat biz siyasetin daha fazla gençleşmesinden yanayız.
Kendimden bahsetmek gerekirse, 2005 yılından belli AK Parti İstanbul Gençlik Kolları'nda görev almaktayım. Bu işin en alt noktasından, komisyonlardan başlayarak görevlerde bulundum.
2009 Yerel Seçimlerinde Büyükşehir Meclisine girdim. Sayın Başbakanımızın teveccühü ile bayrağı devraldık. İnşallah ziyadesiyle bırakacağımız yere kadar layıkıyla yapmaya çalışacağız diye dua ediyorum." dedi.
 
Selçuk Yavuz: Bugün hayırlı bir işe Bismillah dediniz. Taksim Meydanı'nda sabah saat 10:00 itibariyle kan bağışı kampanyanız başladı. İşin mimarı olarak sizi dinleyelim. Neler hedeflendi? Amacınız nedir?
 
Gıyaseddin Gergin: "Biz yaptığımız her işi ekip ruhuyla yapmayı seven, birlik ve beraberliğin Rabbimin bereketine mazhar olacağını düşündüğümüz bir akımla hareket ediyoruz.
 
Bugün itibariyle belki siyasi parti olmanın gereği sadece siyasetle ilgilenmek olarak düşünenler olabilir. Biz kendimizi İstanbul'un en büyük STK'sı olarak tanımlıyoruz.
 
Kızılay ile beraber başlattığımız bu kampanyaya Taksim'de start verdik. Tabii ki Taksim ile sınırlı değil. Eyüp Medya'nında, Sancaktepe Samandıra Merkez'de, Ümraniye Çarşı Merkez'de, Maltepe Meydanı'nda, yarın Sarıyer Metro çıkışında, Esenler Dörtyol'da, Zeytinburnu 58. Bulvar'da, Küçükçekmece, Kadıköy Rıhtımda, Çekmeköy Madenler Meydanı'nda, Tuzla İDO İskelesi önünde kan bağış kampanyamız bugün ve yarın olmak üzere devam edecek. En büyük amacımız bazı dertlere merhem olmak.
 
Bu dertlerden bir tanesi en temelden baktığımız zaman, hatta sloganımız şöyledir; 'Kan candır, haydi gençlik İstanbul'u canlandır' sloganıyla ayağa kalktı gençler. Bir çoğumuzun Allah vermesin ama bir yakınımız yada kendimiz için hastahaneye gitmişliğimiz vardır.
 
Ben açıkçası kendi yakınlarım için çok defa hastaneye gidip gelmişliğim vardır. Bir ünite kanın elzem zamanda ne kadar önemli olduğunu yaşamış kardeşlerinizden biriyim.
 
Kan vermek özellikle gençler için 10-15 dakikalık meseledir. Fakat bu bağış, hiç tanımadığımız insanların can derdine düştüğü vakit imdada yetişek bir ünite kan olduğunu düşünüyoruz." dedi.
 
Selçuk Yavuz: Son günlerde çok yoğun bir tartışma konusu da gençlerin siyasette seçilme yaşı. AK Parti, CHP ve MHP arasında tartışma var. Bu konunun detayını sizden alabilir miyiz? Hedeflenen nedir? Başbakan'ın arzusu nedir?
 
Gıyaseddin Gergin: "AK Parti'de siyaset yapmanın gururla ifade edilmesi gereken noktalardan biri, AK Parti Türkiye'de her zaman çığır açan, bırakın yapılmakta zorluk çekilecek işleri yapmaktan, konuşulması bile zor olan şeyleri gerçekleştirmiş bir partidir.
 
Biz meseleye şöyle bakıyoruz; Hatırlarsanız seçilme hakkı 25 yaşına indirildiğinde yine aynı şekilde kıyametler kopmuştu. Türkiye'de attığınız her adım normal statükoya dokunuyorsa, normal düzeni tehdit ediyorsa, sürekli koltukta oturmayı heves eden ağabeylerin koltuğu sallanmaya başlıyorsa bu gençler üzerinden, bu koltuk sallandığında refleks göstermeye başlıyorlar.
 
Fakat 25 yaşına düştü ve ne oldu? Okumak lazım geçmiş süreci. Bizim beraber çalıştığımız yol arkadaşları oldu. Şuan onlar meclisteler ve hiç bir sıkıntı yok.
 
Şimdi konuşulan mesele 18 yaş meselesi. 18 yaş meselesinde duyduğumuz, gördüğümüz tepkiler bizi çok üzüyor. Bazen muhalefet milletvekillerimiz bir basın toplantısı düzenleyip, sağlarına ve sollarına 18 yaşında gençleri alıp, bir sağına bir soluna bakarak: "Bunlardan vekil mi olur?", diye bize yakışmayan bir edayla dünyaya bakış açılarını belli ediyorlar.
 
Kaç sene geçmişe gidebiliyorsanız, o kadarlık geleceğe yön verebilirsiniz. Biz geçmişimize baktığımız vakit, İstanbul'un fethi üzerinden Fatih Sultan Mehmet Han'ı konuşsak yeter. Geçmişini iyi okuyamayan, geleceğini iyi kurgulayamaz. Şayet bu tepkiler, şayet zaman zaman bu müstehsi gülüşler, geçmişe çok daha iyi bakılabilseydi öyle tahmin ediyorum ki bu atılan adımlarda, Sayın Başbakanımız'ın yaptığı işlerde, "Evet bizde destekliyoruz." şeklinde tepkiyle karşılaşılırdı." dedi.

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.