Güncel Analiz programı 20 Eylül 2012 yayın detayları
Güncel Analiz programı 20 Eylül 2012 yayın detayları
GÜNCEL ANALİZ / 20 Eylül 2012
Selçuk Yavuz ile Güncel Analiz programının canlı yayın konukları yine birbirinden önemli isimler oldu. İşte yayının detayları...

Selçuk Yavuz ile Güncel Analiz programının canlı yayın konukları AK Parti Maltepe İlçe Başkanı Av. Kamil BARKIR ve Boşnak Çevirmen Avdiya SALKOVİC oldu.

Programda yine güncel konular işlenirken farklı bir konuk ile farklı bir konu programa dahil oldu.

Farklı bir hayat hikayesine sahip olan Avdiya Salkovic, yirmi civarında kitabı Boşnakçaya çevirmiştir. Salkovic, Hüseyin Besni'nin kaleminden "Bir Liderin Doğuşu" isimli kitabı Boşnakçaya çevirip Bosna Hersek'e çok önemli bir eser kazandırdı.
 
İşte yayının detayları
 
Bölüm 1


 
Bölüm 2

 
Bölüm 3

 
Avdiya Salkovic kimdir?
 
Kendinden bahseden Salkovic, "1974 yılında Sırbistan'ın Güneyinde bulunan, çoğunlukla Boşnakların yaşadığı Sancak bölgesinin Novi Pazar (Yeni Pazar) şehrinde doğdum. İlköğretim ve liseyi burada bitirdim. Daha sonra Priştine Üniversitesi Elektronik Bilgisayar bölümünü kazandım. Fakat savaşlardan dolayı okuyamadım. Güzel bir vesile ile Türkiye'ye geldim. Önce Bursa'ya geldim. 9 ay süren bir kurs gördük. Türk Dili'ni orada okudum.
 
Daha sonra Kayseri'de Elektronik bölümünü kazandım. Ama o zaman basketbol sporuna aktif bir eğilimim vardı. Bundan dolayı aklımda hep İstanbul vardı. Basketbol oynayacaksam eğer İstanbul'da olmalıyım diye düşünüyordum. Ama sonraki yıllarda yanlışlık yaptığımı farkettim.
 
İstanbul'da Elektronik Bilgisayar bölümünü Marmara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda okudum. İyi ki böyle bir şey olmuş diyorum. Çünkü ben o zaman Kayseri'de kalmış olsaydım düşüncelerim itibariyle herhalde okulumu bırakıp memleketime geri dönerdim. Başarısızlık yaşayabilirdim.
 
Türkiye'de 1993-1997 yılları arasında kaldım. Ama ortalama her yıl gelip gidiyorum." dedi.
 
Burada çok değerli dostlar edindim
 
Sözlerine devam eden Salkovic, "Eğitimimi devam ettirirken ikamet ettiğim Maltepe'de kaldığım yurtta Kamil Barkır ile tanıştık. Arkadaşlığımızın on altı yıllık bir geçmişi var. Sadece Kamil Barkır ile değil, burada çok değerli insanlarla dostluklarım var.
 
Türkiye'ye ve Başbakan Erdoğan'a duacıyız
 
Türkiye'de geçirdiği yıllardan bahseden Salkovic, geçen süreç ve gelinen noktanın kıymeti hakkında şunları söyledi: "Türkiye'nin durumu o yıllarda ekonomik açıdan pek iyi değildi. Dünya'nın şuan düştüğü çukur, Türkiye'nin çukuruydu. Böyle bir durum olsa da Türkiye aklımda hep güzel bir ülke olarak kaldı. Ve Elhamdülillah Türkiye bu seviyeye, bu duruma geldiğinden dolayı biz çok mutluyuz. Bizim halkımız zaten Türkiye'ye her zaman duacı. Her zaman dua ediyoruz.
 
Sayın Başbakan, geçen on sene boyunca yaptığı başarısının en büyüğü bence şu olması gerek; "Sırbistan'a bağlı Novi Pazar şehrinde yaşlı bir ninem var. O ninenin boğazın altından geçen tünelden haberi yok. Yapılan duble yollardan haberi yok. Türkiye'nin bir ekonomi yıldızı olduğundan da haberi yok. Benim ninem bunlardan anlamaz. Fakat ne zaman Recep Tayyip Erdoğan'ı televizyonda görse, ellerini açar dua eder. Bence en büyük başarısı budur." dedi.
 

 
Türkiye ve Osmanlı sevgisi bizim için çok farklıdır
 
Selçuk Yavuz'un sorularını yanıtlayan Avdiya Salkovic, Türkiye hakkında ki düşüncelerini aktardı.
 
Salkovic, "Nereden başlasak bilmiyorum. Türklük, Türk sevdası bizde vardır. Benim merhum dedem, ki ben onun adını taşıyorum. Kendisi Osmanlı Subayıydı. Osmanlı'nın Manastır'daki askeri okulu bitiren birisidir. Kendisi Galiçya'da savaşmış ve daha sonra rehin düşmüştür. Beş sene rehin kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır.
 
Bizim evimizde Türkçe konuşuluyordu. Maalesef o zaman ki şartlar gereği Türkçe bırakıldı. Ama Elhamdülillah öyle bir kuşak geldi ki, sokakta, caddede rahatça Türkçe bilenlerle karşılaşabiliyorsunuz.
 
Novi Pazar bölgesi istatistik verilerine göre Sancak bölgesi Sırbistan'a bağlanan bir bölge. Maalesef 2002 yılında bağımsızlığına kavuşunca Osmanlı'nın son sancağı ikiye bölündü. Yarısı Karadağ'da, yarısı Sırbistan'da kaldı. Asla Türkiye'ye ve Osmanlı'ya karşı bize kimliğimizi kazandıran medeniyete karşı asla sevgimizi kaybetmedik. İnşallah kaybetmeyeceğiz." dedi.
 
Programın devamında Selçuk Yavuz, son günlerde Maltepe'de yaşanan bir gelişmeyi ve Name Haber'in "Maltepe Belediyesi bu kadarına da pes dedirtti" başlığıyla sizlere aktardığı haber ve gündeme ilişkin diğer konular ile alakalı Kamil Barkır'a sorular yöneltti.
 
Barkır, "Öncelikle yeni eğitim - öğretim yılında bütün çocuklarımıza, gençlerimize başarılar diliyorum. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.
 
Üzülerek ifade etmek istiyorum ki Türkiye, terörle mücadele ediyor. Daha önceki programda ifade ettiğimiz üzere; 1915 Çanakkale Harbi'nde Osmanlı topraklarına kimler saldırmışsa, bu topraklarda Anadolu insanlarına kimler kurşun sıkmışsa, bugün aynı zihniyet taşeron örgüt PKK'yı kullanarak Anadolu insanının, bu coğrafyada olan yükselişinin önüne geçmek istiyor.
 
Bu uluslararası bir projedir. Bu projenin önüne Anadolu insanı yine Balkanlarıyla, Ortadoğu'da yaşayan Türkiye sevdalılarıyla, Orta Asya Cumhuriyetleri ile elele verip bu şer oyunu bozacaklardır.
 
Dün Şehit ve Gaziler Günü'ydü. Ülkemizde bu uğurda can veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Şehitler bizim inancımızda asla ölü değillerdir. Onlar Rabb'leri katında bir rızık ile rızıklandırılırlar. Ve onlar bizi izliyorlar. Tabii ki ateş düştüğü yere yakar. Bu vesile ile şehit ailelerine Cenab-ı Allah'tan sabır diliyorum. Gazilerimizi de minnet ile anıyorum." dedi.
 

 
Bu ülkede kötülüğü isteyen zihniyet CHP ve yandaşlarıdır
 
Barkır, "Bizim burslar ile ilgili konuyu aydınlığa kavuşturmamız lazım. 1994 yılında Sayın Başbakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde üniversite öğrencilerine burslar verildi.
 
Bu ülkede yapılan her güzel şeye karşı çıkan, nefis olarak kötüğü isteyen bir yön var. Bu yön ise Türkiye'de ne yazık ki Cumhuriyet Halk Partisi ve onun yandaşlarıdır. Bursları öğrenciler almasın, faydalanmasın istediler. Eğer öğrenciler bu durumdan faydalanırsa ülkede eğitim düzeyi artar, ülke kalkınmasın diyerek bu ülkeye yaptığı düşmanlıklarıdan biri ise bursları iptal etmek olmuştur. Maalesef bu zihniyetle bizim mücadelemiz sürüyor. Belki çok daha hızlı hareket edeceğimiz halde bizi arkadan çekmeye devam ediyorlar." dedi.
 
Maltepe İlçe Başkanı olarak ifade etmediğim bir kaç cümle var. Biz Maltepe'de gerçekten çok hızlı bir değişimi başlattıktan sonra AK Parti olarak Maltepe'yi hiç bırakmadık. CHP anketçileri bile Maltepe'nin AK Parti tarafından kazanılacak kesin ilçe olarak ifade ediyorlar.
 
Bunun sebebi, şuana kadar gelinen noktada belediyecilik adına hiç bir icraat yok. Bir tek çivi bile çakılmadı. Bizim Esenkent Mahallemizin bütün gayretlerimizle kendi meclisimizde oluşturduğumuz planlarına belediye meclislerine bile katılmayan CHP zihniyeti sahip çıkıyor." dedi.
 
Maltepe gündemine değinen Barkır, "Belediyecilik kuvvetini kullanarak, Diyabet Vakfı'ndaki binlerce hastayı ölüme terketmek pahasına, Vakfın önüne gelip belediyenin kamyonlarıyka kum döktürüyorsunuz. Zabıta kuvvetleriyle, baskıyla merdivenleri kırıp, hastaların girişini engelliyorsunuz. Böyle bir anlayışı nasıl tasvip edelim.
 
Bu Maltepe'ye yapılan bir zulümdür. Ama Maltepe biraz daha sabretsin. İnşallah bir sene sonra AK Parti belediyeciliği ile tekrar tanışacaklar." dedi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.