clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
GIDAMO'dan gıda güvenliğinin sağlanması için önemli etkinlik
GIDAMO'dan gıda güvenliğinin sağlanması için önemli etkinlik
EKONOMİ / 9 Temmuz 2021
İşte detay...

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, gıda güvenliğinin sağlanması için, kamu ve özelde gıda mühendisinin önemine dikkat çekmek için etkinlik düzenledi.
 
Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı İsa Tahta basın bildirgesi okudu.
 
 
UDOFED Başkanı Mehmet Mercan ve İstihdam Platformu Başkanı Sevda Kocaoğlu da birer konuşma yaptılar.
 
 
Konuşmaların ardından balonlar uçuruldu, gökyüzüne bırakıldı.
 
 
İşte basın bildirgesinin tamamı:
 
KALİTELİ VE ETKİN GIDA DENETİMİ İÇİN GIDA KONTROLÖRLERİNİN SAYISI ARTIRILMALIDIR
07.07.2021
 
Tarım ve Orman Bakanlığı`nın 2020 Faaliyet Raporu`na göre, 31.12.2020 tarihi itibarıyla gıda işletmelerinde toplam 1.356.643 resmi kontrol gerçekleştirildiği, bu kontrollerde 7.137 kontrol görevlisinin görev aldığı belirtilmişse de bu sayının sadece 1.917`si gıda mühendisidir ve tüm kontrol görevlileri içerisindeki oranı % 26,86`dır. Resmi verilere göre her işletmenin yılda iki kez bile denetlenemediği anlaşılmaktadır.
 
Söz konusu rapora kaydedilen 7.137 kontrol görevlisinin tamamı aktif olarak sahada görev yapmamaktadır. Çeşitli sebeplerle Bakanlığın farklı birimlerine ya da farklı şubelere geçen personelin de bu sayıya dahil edildiği dikkate alındığında özellikle gıda mühendisi kadrosunda olan ve unvanları gereği sadece gıda denetim işinde çalışan meslektaşlarımızın sayısının yetersiz kaldığı bir gerçektir. Kontrol görevlileri içerisindeki oranın düşüklüğü ve gıda denetimlerinin önemi nedeniyle, gıda işletmelerinin resmi kontrollerinin özellikle gıda mühendisleri tarafından yapılması ve Bakanlığın bir an evvel gıda mühendisi istihdamını artırması gerekmektedir.
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası tarafından  13 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen Çalıştırılması/İstihdamı Zorunlu Personel Merkezi Çalıştay sonuç bildirgesinde de belirtildiği üzere başta süt sektörü olmak üzere, yumurta, bitkisel yağ ve margarin, maya, alkolsüz içecek gibi sektörler gibi prosesleri gereği oldukça hassas ve risklerin yoğun olduğu işletmeler ile süt toplama merkezleri, müstakil soğuk hava depolarında da motor gücü ve personel sayısına bakılmaksızın tüm bu işletmelerde Çalıştırılması zorunlu personel olarak Gıda Mühendisleri çalıştırılması zorunlu olmalıdır.
 
Gıda zehirlenmelerinden kaynaklı yaşanılan maddi ve manevi kayıpların milli bütçeye yükü ciddi boyutlardadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı gıda kaynaklı hastalıkların ve kayıpların belirtildiği bioistatiksel raporları yayınlamaları sonucu Gıda Mühendisi istihdamının gerekliliğini ve önemi daha net görülecektir. Kamu ve özel sektördeki istihdamlar artıkça kayıplar azalacak ve gıda güvenliği teminat altına alınacaktır.  
 
Odamız tarafından ilgili kurumlara sunulan ve küçük ve orta ölçekli gıda işletmelerinin daha güvenilir ürün üretmelerini sağlamak için ‘yetkilendirilmiş gıda danışmanlığı sistemi’nin de bir an evvel yürürlüğe konulmalıdır.
 
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
 
(KAYNAK: NAME HABER)
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.